Jakie trzeba mieć ubezpieczenia, aby otrzymać odszkodowanie za złamany palec lub rękę?
Nawet złamany palec może skutecznie pokrzyżować życiowe plany i skutkować dłuższym leczeniem czy rehabilitacją. W powrocie do sprawności pomoże wtedy odszkodowanie od ubezpieczyciela. Otrzyma je ten, kogo obejmuje:
- indywidualna polisa na życie – trzeba jednak wybrać jej odpowiedni zakres i rozszerzyć ją. Musi w niej znaleźć się zapis, że ubezpieczyciel zapewnia wypłatę odszkodowania na skutek urazów poniesionych w zdarzeniach losowych. W OWU (Ogólnych Warunkach Umowy) lub w załączniku do umowy powinno być wyraźnie wskazane, że także urazy palców i rąk są objęty ubezpieczeniem;
- ubezpieczenie grupowe w pracy – tak jak w przypadku indywidualnej polisy na życie w treści umowy musi znajdować się specjalny zapis, z którego będzie wynikać, że złamana ręka lub palec ubezpieczonego zobowiązują ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania;
- NNW szkolne – dzieci to specjaliści od niespodziewanych wypadków. Dlatego rodzic, wybierając NNW dla przedszkolaka, ucznia podstawówki lub szkoły średniej, powinien zwrócić uwagę na to, czy polisa zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku najrozmaitszych złamań.
Ile dostaniesz za złamaną rękę lub pale? To zależy
Oby wypadki omijały cię szerokim łukiem – jeżeli jednak twoja ręka lub palce wylądują w gipsie, niech życie osłodzi ci i ułatwi odszkodowanie od ubezpieczyciela. To, ile pieniędzy dostaniesz, zależy od rodzaju urazu oraz… od twojej zapobiegliwości. Podpisując umowę na konkretnych warunkach, przedstawiono ci „cennik”. Było tam na pewno wskazane to, jak wysokie odszkodowanie jest związane z urazem palca lub ręki. Oprócz tego jego wysokość zależy do:
- sumy ubezpieczenia – twoje życie może być ubezpieczone na 30 tys. zł lub 1 mln zł. To przede wszystkim od tej kwoty zależy wysokość świadczenia. Odszkodowanie za złamanie palca lub ręki to określony procent sumy ubezpieczenia. Ci, którzy ubezpieczyli swoje życie na większą kwotę, otrzymają od firmy ubezpieczeniowej więcej pieniędzy – oni jednak co miesiąc wydają więcej na składkę polisy;
- rodzaju złamania – inne kwoty otrzymasz za złamanie kości nadgarstka, ramiennej i śródręcza. Znaczenie ma też, którą ręką się posługujesz. Praworęczni, którzy złamią np. prawe przedramię, dostaną więcej niż wtedy, gdyby uraz dotyczył lewej kończyny. A jakie odszkodowanie za złamany palec należy się ubezpieczonym? Sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku rąk. Złamany kciuk będzie kosztowniejszy dla ubezpieczyciela niż palec serdeczny. Inną kwotę odszkodowania otrzymasz też za uraz palucha i kości śródstopia.
Szczegóły na temat tego, jaki procent sumy ubezpieczenia będzie stanowić świadczenie od ubezpieczyciela, zawsze znajdują się w OWU lub w załączniku do umowy.
Chcesz dowiedzieć się więcej o odszkodowaniach za złamane palce i ręce? Zajrzy do artykułu na stronie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ile-mozna-dostac-odszkodowania-za-zlamanie-reki/133.html.
Pieniądze od ubezpieczyciela to nie wszystko. Dowiedz się, na co jeszcze możesz liczyć
Jeżeli złamiesz rękę lub palec, to znajdą się one w gipsie lub przynajmniej w specjalnym usztywnieniu. Do czasu, aż kości się zrosną i będą w dobrym stanie, prawdopodobnie nie będziesz móc pracować. Może też się zdarzyć, że wypadek był nieszczęśliwy, a złamanie niefortunne – lekarz może skierować cię wtedy na rehabilitację.
Być może i wtedy powrót do pracy zawodowej będzie niemożliwy. Przebywając na zwolnieniu lekarskim, będziesz otrzymywać mniejsze wynagrodzenia, a twoje wydatki – ze względu na koszty leczenia – będą większe. Finansami nie będą jednak przejmować się ci, którzy wykupili ubezpieczenie na życie, polisę grupową lub NNW dla swojego dziecka. Solidne wsparcie zapewnia pakiet assistance. W jego ramach można liczyć m.in. na:
- pomoc domową po hospitalizacji
- pomoc w opiece nad dziećmi,
- domowe wizyty lekarskie i pielęgniarki,
- transport medyczny.
Odmowa odszkodowania za złamane palec i rękę? Tak, to może się zdarzyć
Ubezpieczyciel na pewno nie wypłaci odszkodowania, jeżeli do urazu doszło podczas prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub jazdy autem bez wymaganych uprawnień. Pieniędzy od firmy ubezpieczeniowej nie dostanie też ten, kto złamał palec lub rękę w czasie bójki. Natomiast pechowcami są ci, którzy doznali urazu podczas karencji – czasu po podpisaniu umowy, w którym ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania.
Wiesz, że wypadki chodzą po ludziach. Pewnego razu może trafić i na ciebie – dlatego już teraz zadbaj o swoje interesy. Pomyśl o dobrym ubezpieczeniu, które zapewni Ci wypłatę odszkodowania w przypadku groźniejszych i mniej poważnych urazów.
Napisz komentarz
Komentarze