Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Oleśnicy przeprowadzili urzędowe kontrole w jednostkach systemu oświaty, w celu sprawdzenia przestrzegania przepisów rozporządzenia ministra zdrowia z 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach, wynikające z aktualnych norm żywienia dla populacji polskiej.
W wyniku podjętych działań przeprowadzono 28 kontroli w szkołach na terenie powiatu oleśnickiego i 3 kontrole firm zajmujących się dystrybucją środków spożywczych w jednostkach systemu oświaty z wykorzystaniem automatów vendingowych.
Podczas kontroli w automatach vendingowych oraz w dwóch sklepikach szkolnych stwierdzono sprzedaż artykułów spożywczych niezgodnych z ww. rozporządzeniem ministra zdrowia.
Kwestionowane produkty to: batony, orzeszki ziemne, wafle, ciastka. Wymienione środki spożywcze posiadały ponadnormatywne przekroczenia dotyczące zawartości cukru i tłuszczu w 100 g/ml produktu. Za stwierdzone nieprawidłowości właściciele automatów vendingowych i właściciele sklepików zostali ukarani mandatami karnymi.
W tym roku będą przeprowadzane dodatkowe kontrole pod kątem realizacji i przestrzegania rozporządzenia ministra zdrowia.
Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina, iż żywienie prowadzone na terenie placówek oświatowych, zarówno w stołówkach, jak i oferowany asortyment żywności w sklepikach, bufetach, automatach vendingowych ma jeden nadrzędny cel mianowicie zapewnienie dostępu do posiłków, potraw o wysokiej jakości i wartości odżywczej.
Poza tym powinno spełniać również rolę edukacyjną, a więc powinno być spójne z wiedzą teoretyczną, jaką uzyskują dzieci i młodzież podczas edukacji przedszkolnej i szkolnej. Sytuacja w zakresie żywienia dzieci i młodzieży w Polsce pod wieloma względami jest niezadowalająca. Mając na uwadze powyższe, działalność prowadzona na terenie omawianych jednostek nie może pełnić roli czysto komercyjnej. Zasadne zatem wydaje się zapewnienie w jednostkach systemu oświaty takiej oferty żywieniowej, która pozwoli na nabywanie i podawanie żywności o wysokiej jakości i wartości odżywczej.
Napisz komentarz
Komentarze