Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 17 grudnia 2024 23:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Holandia - atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć

Położona w zachodniej części Europy Holandia należy do państw, które najsilniej kojarzą się z pewną grupą symboli. Czy jest ktoś, kto nie słyszał o holenderskich tulipanach, wiatrakach, wspaniałych muzeach sztuki, serach, łyżwiarstwie, przyjaznych rowerzystom miastach i wyluzowanym stylu życia mieszkańców? Zwiedzanie Holandii dla wielu turystów zaczyna się od poznawania stołecznych miast.

Amsterdam - miasto kanałów, muzeów i czerwonych latarni

Posiadająca rozpoznawalne w całym świecie atrakcje Holandia jest krajem łatwo dostępnym za pośrednictwem transportu lądowego. Można więc skorzystać z usług firmy oferującej busy do Holandii. Trans-Bus to bezpieczny i doświadczony przewoźnik gwarantujący swoim klientom wygodne busy i profesjonalną obsługę w przystępnych cenach. Połączenia Trans-Bus obejmują kursy między licznymi miastami położonymi w południowo-zachodniej Polsce oraz najbardziej popularnymi miastami Holandii.

Będący konstytucyjną stolicą Holandii, Amsterdam to miasto położone nad siecią ponad 160 kanałów o łącznej długości przekraczającej 100 kilometrów. Te niezwykle malownicze elementy krajobrazu przyczyniły się do nazwania go Wenecją Północy. Są one także arteriami komunikacyjnymi holenderskiej stolicy. Jedną z ciekawszych opcji zwiedzania centrum miasta jest skorzystanie z autobusów wodnych. 

W Amsterdamie, podobnie jak we wszystkich holenderskich miastach najdogodniejszym środkiem transportu są rowery. Chyba żadne miasto na świecie nie kojarzy się z nimi bardziej niż stolica Holandii. Coraz popularniejszym środkiem transportu publicznego stają się rowerowe taksówki, a piękne ścieżki rowerowe prowadzą do wszystkich atrakcji turystycznych stolicy. 

Amsterdam pełen jest spektakularnych zabytków: kościołów, muzeów, domów kupieckich i teatrów. Rijksmuseum, czyli holenderskie muzeum narodowe zawiera wspaniałą kolekcję malarstwa, rzeźby i sztuki użytkowej. Można tutaj obejrzeć słynne obrazy Rembrandta czy Vermeera. Innym miejscem, którego żaden wielbiciel malarstwa nie powinien opuścić jest Muzeum Van Gogha. Miłośnicy literatury z pewnością przeżyją dużo wzruszeń w domu Anne Frank. Do ciekawych miejsc stolicy należą także liczne muzea tematyczne, jak Muzeum Piwa czy Muzeum Torebek.

Haga - centrum administracyjne kraju i centrum sztuki

Położona w zachodniej części Holandii Haga jest administracyjną stolicą kraju. To tutaj znajdują się siedziby rządu, parlamentu, większości ministerstw i ambasad. W Hadze także rezyduje holenderska rodzina królewska.

W centrum miasta znajduje się Grote Markt czyli haski rynek. Otoczony jest on pubami i kafejkami. To tutaj odbywa się większość imprez kulturalnych i rozrywkowych. Tętni on życiem przez okrągły rok, codziennie od rana do nocy. Ceny busów do Holandii są niezwykle przystępne a siatka połączeń rozwinięta, więc dojazd do miasta nie zajmie dużo czasu.

Spragnieni obcowania z najwyższą sztuką turyści powinni odwiedzić Królewską Galerię Malarstwa - Mauritshuis. Do najsłynniejszych arcydzieł malarstwa znajdujących się w tym muzeum należą m.in.: "Lekcja anatomii doktora Tulpa" Rembrandta, "Dziewczyna z perłą" Jana Vermeera czy monumentalna "Panorama Mesdag" - obraz liczący 130 metrów długości przedstawiający wybrzeże nad Morzem Północnym. 

Rotterdam - nie tylko port

Rotterdam to drugie pod względem wielkości miasto Holandii znane z największego portu Europy. Położenie w delcie Renu i Mozy sprawia, że port Rotterdamu sięga w głąb kraju. Tutaj urodził się Erazm z Rotterdamu będący jednym z najwybitniejszych humanistów Europy.

Rotterdam został zrujnowany w wyniku bombardowań w czasie II wojny światowej. Miasto zrobiło wszystko aby szybko podnieść się z ruin i odbudować jako prężnie działający handlowy ośrodek kraju. Jedną z najciekawszych ocalałych budowli jest gotycki kościół św. Wawrzyńca. Innym interesującym miejscem jest znacznie młodsza, powstała w latach 20. XX wieku fabryka Van Nelle będąca prawdziwym arcydziełem sztuki modernistycznej.

Godnym uwagi faktem jest to, że w Rotterdamie znajduje się Maasvlakte Plaza - największy na świecie parking dla ciężarówek.

Inne ciekawe miasta Holandii

Maastricht to niewątpliwie jedno z najstarszych miast Holandii, a według niektórych badaczy najstarsze. Jego historia sięga czasów Imperium Rzymskiego. To właśnie tutaj powstał most nad rzeką Moza zbudowany za czasów panowania Oktawiana Augusta. Miasto znane jest z podpisanego w 1992 roku traktatu powołującego do życia Unię Europejską i euro jako jej wspólną walutę. Miasto to ma mnóstwo atrakcji, od ruin rzymskich aż po nowoczesne centrum handlowe Entre Deux z księgarnią mieszczącą się w dawnym kościele dominikańskim. 

Położona w zachodniej części Holandii Lejda to jedno z najciekawszych miast kraju tulipanów. Znajduje się tutaj najstarszy holenderski uniwersytet, słynący z niezwykle wysokiego poziomu nauk przyrodniczych. Muzeum Starożytności w Lejdzie posiada największą poza granicami Egiptu kolekcję bardzo dobrze zachowanych sarkofagów i mumii. Innym niezwykle ciekawym obiektem turystycznym jest Muzeum Nauki Boerhaave, mieści ono m.in. ogromną kolekcję instrumentów medycznych oraz modeli anatomicznych.

Założone w XI wieku Delft to miasto słynące z produkcji fajansu i porcelany. Jedną z jego największych atrakcji turystycznych jest duży rynek wraz ze wnoszącym się przy nim gotyckim kościołem Nieuwe Kerk. Od czasu pochówku króla Wilhelma I Orańskiego kościół ten stał się królewską nekropolią. 

Liczne zabytki posiada również Haarlem. Jego stare miasto rozciąga się wzdłuż rzeki Spaarne. Miejscami, które warto odwiedzić są m.in. katedra św. Bawona oraz najstarsze w Holandii muzeum - Teylers Museum. Również tutaj mieści się największy w całej Holandii ośrodek handlu cebulkami tulipanów, który przyciąga z całego świata do Haarlemu miłośników tych kwiatów. 

Jednym z piękniejszych miast, które warto zobaczyć w Holandii jest malowniczo położony nad kanałem Amsterdam-Ren Utrecht. Wśród licznych zabytków na uwagę zasługują gotycka katedra Domkerk, muzeum sprzętów grających Speelklok oraz modernistyczny Dom Rietwelda wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dla każdego miłośnika wyśmienitych holenderskich serów warte odwiedzenia są miasta słynące z ich wyrobów i handlu, jak Gouda czy Alkmaar.

Obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Dla wielu wytrawnych turystów jedną z najlepszych rekomendacji do odwiedzenia danego miejsca jest jego wpis na listę obiektów chronionych i promowanych przez UNESCO. Holandia posiada jedenaście takich obiektów.

Dwa z nich, położone na terenie Amsterdamu to właściwie duże grupy zabytkowych obiektów. Jednym z nich jest XVII-wieczny pierścień kanałów. To arcydzieło inżynierii budowlanej dało początek zupełnie nowej dzielnicy portowej miasta. Widziane z góry kanały układają się w charakterystyczne łuki. Drugim interesującym z turystycznego punktu widzenia obiektem z listy UNESCO w tym mieście jest powstały w latach 1815-1940 system wodnych linii obronnych.

Atrakcje Holandii, w tym te wpisane na listę UNESCO często dostępne są od strony rzek i kanałów. Niektóre z nich mają silny związek z inżynierią wodną, jak system wiatraków rejonu Kinderdijk-Elshout czy stacja pomp parowych Woudagemaal. 

Zaanse Schans czyli królestwo wiatraków

Dziedzictwo kulturowe kraju tulipanów to także wspaniałe holenderskie wiatraki. Te malownicze budowle można spotkać w całej Holandii, ale szczególnie ciekawe ich skupisko znajduje się w skansenie Zaanse Schans w mieście Zaanstad. 

Skansen Zaanse gromadzi nie tylko wiatraki, ale także tradycyjne budownictwo. Stare budynki zostały tutaj przeniesione z terenów położonych na północ od Amsterdamu.

Ogród Keukenhof - królestwo tulipanów

Położone pomiędzy Amsterdamem a Hagą Lisse to przyjemne miasteczko, którego główną atrakcją jest ogród Keukenhof, gdzie na terenie największego ogrodu kwiatowego na świecie niepodzielnie króluje tulipan - narodowy symbol Holandii, a także inne kwitnące rośliny cebulkowe, jak narcyzy, krokusy, szafirki czy hiacynty. Na terenie 28 ha, co roku wysadza się ponad 7 milionów cebulek kwiatowych.

Nadmorska Holandia - atrakcje Wysp Fryzyjskich

Pomiędzy stałym lądem Holandii a otwartym morzem rozciąga się archipelag Wysp Fryzyjskich. Te pokryte wydmami skrawki lądu sprawiają wrażenie, że czas na nich biegnie wolniej.

Największa z nich i najbardziej na zachód położona to Texel. Przyciąga ona co roku licznych turystów. Jej główny ośrodek, Den Burg to urokliwa miejscowość, jej niska zabudowa rozciąga się wzdłuż plątaniny uliczek. W zachodniej części wyspy znajduje się położona wśród pastwisk malownicza wieś Den Hoorn, a na jej północnym krańcu wznosi się słynna latarnia morska Eierland stanowiąca dogodny punkt widokowy na rozległy odcinek holenderskiego wybrzeża. Na Texel, a także na niewielkiej wyspie Schiermonnikoog znajdują się nadmorskie parki narodowe będące rajem dla ptaków. 

Dla najmłodszych i trochę starszych - największe atrakcje Holandii w miniaturze oraz baśniowy park rozrywki

Rodziny z dziećmi, a także dla wszyscy chcący zwiedzić największe atrakcje Holandii bez przemieszczania się po całym kraju nie mogą na swojej trasie turystycznej ominąć parku miniatur Madurodam. W tym interaktywnym parku, można obejrzeć precyzyjnie wykonane, pomniejszone dwudziestopięciokrotnie zabytki większości miast, najchętniej odwiedzanych przez turystów. 

Inną atrakcją, którą warto odwiedzić, szczególnie w sezonie letnim jest park rozrywki Efteling. Jego motywem przewodnim są baśnie i legendy, np. o Latającym Holendrze. Zarówno miłośnicy spokoju, jak i poszukiwacze mocnych wrażeń znajdą tutaj coś dla siebie, od teatrzyków z bajkami aż po rollercoastery. 

Podsumowanie

Holandia to kraj o wyjątkowym uroku, słynący z pięknych krajobrazów, malowniczych miast i bogatej kultury. Jest znana z charakterystycznych wąskich domków, wiatraków, tulipanowych pól i rozległych sieci kanałów. Holandia ma również rozwiniętą infrastrukturę rowerową i jest uważana za jeden z najlepszych miejsc na świecie do jazdy na rowerze. Znajdują się tu również ważne muzea, takie jak Rijksmuseum i Muzeum Van Gogha, gdzie można podziwiać dzieła słynnych mistrzów. Ponadto Holandia cieszy się reputacją tolerancyjnego i liberalnego społeczeństwa, a jej mieszkańcy są znani z gościnności i otwartości na różnorodność.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zw-kowalski 26.05.2023 11:45
28 ha i 7 mln. cebulek robi wrażenie. To nie to co moje 10 arów i kilkanaście tysięcy cebulek. Od tygodnia właśnie kwitną i cieszą oko.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ciekawyTreść komentarza: A jak ty jędruś możesz świętować urodziny Żyda skoro ich nie lubisz?!Data dodania komentarza: 17.12.2024, 23:10Źródło komentarza: Jasełka w Przedszkolu nr 3 w OleśnicyAutor komentarza: EwaTreść komentarza: Każdy ksiądz płaci składki ZUSData dodania komentarza: 17.12.2024, 22:37Źródło komentarza: Ksiądz raper poprowadzi rekolekcje (WIDEO)Autor komentarza: JędrekTreść komentarza: To straszne. Jak to mogli znieść ci, ktorzy ściągają krzyżeData dodania komentarza: 17.12.2024, 22:36Źródło komentarza: Jasełka w Przedszkolu nr 3 w OleśnicyAutor komentarza: MikiTreść komentarza: A dlaczego pieniądze z budżetu miałyby "wyfruwać" właśnie na mieszkania? To jest gmina miejsko-wiejska i większość mieszkańców zamieszkuje domy jednorodzinne odziedziczone po rodzicach lub wybudowane własnym wysiłkiem i za własne pieniądze. Moim zdaniem na mieszkania komunalne również należy szukać dofinansowań zewnętrznych. Tak samo jak na rewitalizację zabytków, zielono-błękitną infrastrukturę, czy kolejne obiekty sportowe (jak single track czy wiecznie przywoływana tu, a obiecana w kampanii wyborczej siłownia). Jednak sądzę, że warto będzie to zrobić chociażby ze względu na to, żeby estetycznie i z pomyślunkiem odnawiać i uzupełniać zabudowę centrum Twardogóry. Natomiast nowa instytucja kultury rzeczywiście ma słaby początek - na razie tylko "urzędowanie" 7-15 i bardzo nijaki program działania. Zważywszy, że remont pałacu (docelowej siedziby) nie potrwa paru miesięcy, a raczej parę lat, należałoby najpóźniej od stycznia rozpocząć realizację zajęć stałych i imprez w innych dostępnych salach i obiektach. I to konkretnych zajęć i wydarzeń, bo naprawdę te etaty w zestawieniu z wiankami na jarmarku bożonarodzeniowym i pokazem filmu (który odbyłby się i bez powołanej instytucji) wyglądają na razie bardzo nieproduktywnie.Data dodania komentarza: 17.12.2024, 22:12Źródło komentarza: Burmistrz z wizytą w Ministerstwie Rozwoju i TechnologiiAutor komentarza: Tak jestTreść komentarza: Ludziom wodę z mózgu robi. Niech się spotka i coś w końcu załatwi. Wielkopolska, fontanna, Goszcz to zasługa poprzedników. Jemu tylko udało się bo rozdawali pieniądze za zdjęcia i spotkania. Ale ciemnogród w Twardej łyka jak za Buga :)Data dodania komentarza: 17.12.2024, 22:07Źródło komentarza: Burmistrz z wizytą w Ministerstwie Rozwoju i TechnologiiAutor komentarza: ciekawyTreść komentarza: A były w nim 'swedish kronas'?Data dodania komentarza: 17.12.2024, 21:51Źródło komentarza: Kto zgubił portfel w Oleśnicy?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic