Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 04:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Elektroniczne papierosy mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka!

E-papierosy stały się obecnie głównym nałogiem polskiej młodzieży.
Elektroniczne papierosy mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka!

Do niedawna elektroniczne papierosy przedstawiane były jako zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Coraz częściej pojawiają się jednak badania, które mówią jednoznacznie, że elektroniczne papierosy mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka, w szczególności na układ oddechowy i immunologiczny oraz sposób działania niektórych obszarów mózgu. Dodatkowo mogą przyczynić się do powstania nowej generacji osób uzależnionych od nikotyny.

Z badań Instytut Badań Pollster zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka, które zostały opublikowane w grudniu 2020 wynika, że e-papierosy stały się obecnie głównym nałogiem polskiej młodzieży. Aż 23% nastolatków w Polsce pali e-papierosy, a 72% z tej grupy robi to systematycznie. Ponad 30% uczniów, którzy spróbowali nikotyny, po raz pierwszy miało z nią kontakt właśnie w formie e-papierosa. Nastolatki chętnie sięgają po nie, ponieważ ze względu na swój zapach i możliwość stosowania smakowych liquidów są po prostu atrakcyjnym produktem, bardziej przystępną, estetyczną formą używania nikotyny. Ponadto, e-papieros to także kolejny ,,modny” elektroniczny gadżet taki jak smartfon czy słuchawki bezprzewodowe.

W jaki sposób szkodzą e-papierosy?

Przyjmowanie nikotyny oraz używanie e-papierosów w pierwszej kolejności wywiera negatywny wpływ na układ krążenia, podwyższając ciśnienie krwi, usztywniając naczynia krwionośnie i zwiększając wysiłek, któremu poddawane jest serce. Używanie tego typu produktów przekłada się także na pracę oskrzeli, uszkadzając drzewo oskrzelowe oraz tkankę płucną. Naukowcy z University of California San Diego (USA) na łamach magazynu „eLife” zwracają z kolei uwagę na to, że palenie e-papierosów może negatywnie wpływać na funkcjonowanie wielu narządów – mózgu, serca, płuc czy okrężnicy.

Zaobserwowano także silny wpływ e-papierosów na podwyższony poziom niektórych markerów stanu zapalnego w mózgu – między innymi w rejonach powiązanych z lękami, depresją oraz uzależnieniami. W przypadku młodych ludzi, u których mózg cały czas się rozwija – nikotyna może wpływać na zdolności poznawcze, sposoby radzenia sobie z emocjami, a także może zwiększyć podatność na kolejne uzależnienia w przyszłości. Nałóg nikotynowy w młodym wieku zwiększa ryzyko pozostania palaczem na resztę życia. Palący nastolatek staje się przeważnie palącym dorosłym. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że e-papierosy mogą być używane do dostarczania substancji psychoaktywnych innych niż nikotyna. Ponadto w przypadku długiego, jednorazowego używania e-papierosów istnieje ryzyko intoksykacji nikotyną. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych. Kolejne zagrożenie dla zdrowia to urazy spowodowane wybuchem przegrzanej baterii.

E-papierosy stanowią więc duże zagrożenie, zwłaszcza dla rozwijającego się organizmu. Brak świadomości samej młodzieży na temat ich szkodliwości, ale także obojętność lub nieświadomość rodziców (aż 77% badanych przyznaje, że pali e-papierosa w domu!) oraz ciche przyzwolenie społeczne sprawia, że ta używka niestety zyskuje na coraz większej popularności.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wszystko na ten tematTreść komentarza: Hipokryzja lokalnego piso+katolibstwa nie zna granic!Data dodania komentarza: 2.10.2024, 23:55Źródło komentarza: Radni Prawa i Sprawiedliwości zapraszają oleśniczan i mieszkańców powiatuAutor komentarza: podwijam kiecę i tam lecęTreść komentarza: Po komentarzach wnioskuję, że dzisiaj w pierdziszewie...'Dzień świra gabrysia'!Data dodania komentarza: 2.10.2024, 23:53Źródło komentarza: Radni Prawa i Sprawiedliwości zapraszają oleśniczan i mieszkańców powiatuAutor komentarza: CyceronTreść komentarza: O tempora, o mores! (łac. dosł. „O czasy, o obyczaje!”) – słowa Cycerona z jego pierwszego wystąpienia przeciw Katylinie , wyrażające oburzenie wobec ówczesnego zepsucia i rozluźnienia obyczajów. W mowie tej Cyceron oskarżycielsko zwracał się do Katyliny, będącego jego przeciwnikiem politycznym i wrogiem osobistym, potępiając korupcję i upadek dobrych obyczajów.Data dodania komentarza: 2.10.2024, 23:18Źródło komentarza: Radni Prawa i Sprawiedliwości zapraszają oleśniczan i mieszkańców powiatuAutor komentarza: O tempora, o moressTreść komentarza: Te złe, obecne czasy nie przyniosą odpowiedniej liczby dzielnych ludzi, niezbędnych do naprawy zepsutej , naszej wspanialej cywilizacji! Tym bardziej , że kobiety same zatracają wartości a niektóre to nawet się upadlają?! To kto ma kreować roztropność??Data dodania komentarza: 2.10.2024, 22:59Źródło komentarza: Radni Prawa i Sprawiedliwości zapraszają oleśniczan i mieszkańców powiatuAutor komentarza: Stop FolksdojczomTreść komentarza: Niektórzy nawet nie zdążą wytrzeźwieć!Data dodania komentarza: 2.10.2024, 22:51Źródło komentarza: Radni Prawa i Sprawiedliwości zapraszają oleśniczan i mieszkańców powiatuAutor komentarza: Amok POstępu!Treść komentarza: Trudno nie odczytać powyższych postów jako zapowiedzi, że sytuacja naszej, łacińskiej cywilizacji bardzo się pogarsza za rządów PO! Przecież w Oleśnicy widać jak na dłoni, że idą złe, bardzo złe czasy a do ich nadejścia przyczyniają się kiepscy, słabi moralnie(!) i fizycznie ludzie, niektórzy zepsuci mimo młodego wieku. Dzisiaj musimy zastanawiać się czy i jak ocalić nasz- polski dorobek cywilizacyjny?! Moim zdaniem braknie nam czasu na przystosowanie się do nowych wyzwań! A sztuczna inteligencja wywróci nam nasz świat do góry nogami, zanim należycie otrzeźwiejemy!!??Data dodania komentarza: 2.10.2024, 22:47Źródło komentarza: Radni Prawa i Sprawiedliwości zapraszają oleśniczan i mieszkańców powiatu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic