Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 14:53
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jaki będzie dworzec w Oleśnicy po remoncie? Taki jak w Węglińcu?

Historyczna bryła ma zostać zachowana, a zniszczone elementy elewacji – odtworzone. Konserwator zabytków zaleca przywrócenie ceglanej elewacji. Tak właśnie odnowiono dworzec w Węglińcu.
Jaki będzie dworzec w Oleśnicy po remoncie? Taki jak w Węglińcu?

Autor: www.eluban.pl

Jedno z ostatnich posiedzenie Komisji Budżetu i Infrastruktury Rady Miasta Oleśnicy poświęcone było planom remontu dworca kolejowego w Oleśnicy.

Zasadniczą część posiedzenia zajął internetowy dialog radnych z reprezentującymi PKP dyrektorem  Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. Tadeuszem Szulcem oraz naczelnikiem Wydziału Biura Funduszy i Przygotowania Inwestycji Pawłem Kośmickim.

Przewodniczący komisji Marek Kamaszyło poprosił gości o  przedstawienie szczegółów związanych z remontem naszego dworca.

- Jesteśmy obecnie w fazie dwóch ważnych projektów remontowych, przy czym ten oleśnicki jest najbardziej zaawansowany. Muszę pochwalić oleśnickich samorządowców, w tym przewodniczącego Komisji Budżetu, za zaangażowanie w ten projekt. Oleśniczanie zasługują na wyremontowany piękny dworzec, z którego powinni być dumni

- mówił dyrektor Tadeusz Szulc.

- Przygotowywany jest program funkcjonalno-użytkowy [PFU - red.], jest on prawie gotowy - to informacja z ubiegłego tygodnia. Chcielibyśmy, aby państwo w nieodległym czasie zapoznali się z projektem, zasugerowali swoje uwagi i pomysły, tak aby w fazie ostatecznej projektu wszyscy mieli wpływ na jego kształt. My we Wrocławiu jesteśmy w pełnej gotowości. Teraz najważniejsza jest alokacja lokatorów

- powiedział.

Paweł Kośmicki z kolei poinformował radnych, że we wspomnianym programie wydzielono część użytkową i pasażerską. Wykonano trójwymiarowe skany wszystkich pomieszczeń budynku i konieczne ekspertyzy. - Chcemy zorganizować spotkanie z samorządowcami w tej sprawie na początku stycznia - dodał.

Marek Kamaszyło z ORS pytał wprost, kiedy ruszą prace remontowe i czy będą one kolidowały z normalną pracą dworca? Sygnalizował przy okazji konieczność remontu kładki nad torami oraz ciągle zalewanego przejścia podziemnego między peronami. - Stacja nie będzie wyłączona z użytkowania - deklarowali zgodnie przedstawiciele PKP, dodając, że budowa może się rozpocząć latem 2024 roku. Dyrektor Szulc powiedział, że remont dworca będzie przebiegać dwutorowo, bowiem obok rewitalizacji budynku stacji wyremontowane będą także perony. - Nie przewidujemy kolizji tych dwóch inwestycji - stwierdził.

- Ale co z kładką?

- dociekał Kamaszyło. Paweł Kuśmicki po chwili zastanowienia stwierdził, że kładka nie jest przewidziana podczas remontu dworca.

- Według mojej wiedzy PKP deklarowało wcześniej remont stalowej kładki. Teraz dowiadujemy się, że nie jest on przewidziany - skąd taka rozbieżność?

- dopytywał Paweł Bielański z OR. I dodał:

- Przy okazji proszę o informację, jaką kwotę zarezerwowano na ten projekt i - skoro będzie on realizowany za 2 - 3 lata - czy tych środków nie zabraknie?

Dyrektor Szulc zaprzeczył, że kładka będzie robiona przez PKP SA, ale dodał, że rozważany jest remont kładki przez  PKP Linie Kolejowe SA. Z kolei w informacji zawartej w specyfikacji przetargu na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego jest informacja, że wykonany zostanie remont kładki dla pieszych nad grupą torów towarowych – w kierunku ulicy Moniuszki – z dobudową wind.

Co do finalnych szacunków to  będą znane po ostatecznym zakończeniu programu funkcjonalno-użytkowego dworca.

- Będziemy to realizować z własnych funduszy i o środki byłbym spokojny

- deklarował dyrektor, ale  nie powiedział, jaką kwotę PKP zarezerwowało.

Bielański wskazywał też na problem cen, mówiąc, że oferty wykonawców na remonty są dużo droższe niż PKP przewiduje. Szulc odpowiedział, że obecnie już mija boom na rynku i raczej takich problemów się nie spodziewa.

Dodajmy, że PKP równoległe prowadzi prace nad remontem dworca w Oławie. Są na podobnym etapie, tzn. tworzenia PFU.  
Podsumowując telekonferencję można było odnieść wrażenie, że radni czegoś się dowiedzieli, ale bez szczegółów. Wiadomo, że nasz dworzec ma po remoncie przypominać obiekt w Węglińcu.

O wiele więcej można się dowiedzieć ze wspomnianej specyfikacji przetargowej.

Wynika z niej, że historyczna bryła zostanie zachowana, a zniszczone elementy elewacji – odtworzone. Konserwator zabytków zaleca przywrócenie ceglanej elewacji. Tak właśnie odnowiono dworzec w Węglińcu. Wewnątrz zachowane mają być oryginalne elementy w postaci kafli w partii cokołowej czy posadzek, a także wtórne elementy dekoracyjne i informacyjne, jak neony (kasy biletowe i bagażowe). Rozważane jest zachowanie dekoracyjnych konstrukcji przeszklonych wejść w obrębie wnętrza. Planowana jest rozbiórka bądź zamiana na powierzchnię otwartą przylegającego pawilonu toalet, a także części prawego skrzydła – w większym zakresie na I piętrze (część skrzydła budynku zachodząca na ogród).

Na parterze przewidziano hol, pełniący funkcję poczekalni, oraz toalety. Zapotrzebowanie na powierzchnię kasową zgłosiło Polregio. Koleje Dolnośląskie wskazały jedynie chęć wynajęcia powierzchni pod biletomat. Część powierzchni ma wynająć samorząd. Mieszkańcy dworca z lokali na piętrach zostaną relokowani. Na I i II piętrze zaplanowano pomieszczenia o funkcjach biurowych oraz z przeznaczeniem dla najemców komercyjnych pod „zamieszkanie zbiorowe”.

Zagospodarowane zostanie otoczenie. Zaplanowano 30 miejsc postojowych, w tym dla osób niepełnosprawnych i do ładowania pojazdów elektrycznych. Przewidziano rozbiórkę biura wagonowego, warsztatu rewidentów wagonowych, garażu w otoczeniu dworca oraz dobudówki dworca z lat 70. W programie jest remont wiaty przydworcowej na peronie nr 1 – uznano za zasadnie przebudowę tego peronu i zmianę jego funkcji na komunikacyjną (dojście do terenu przyległego i wejścia do przejścia podziemnego).
Przebudowa dworca będzie realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj. Przewidziano, że faza projektowo-budowlana rozpocznie się w III kwartale 2023 r. i zajmie 26 miesięcy. W trakcie prac podróżni będą korzystali z dworca tymczasowego.

 

Na zdjęciach dworzec w Węglińcu pod przebudowie (zdjęcia udostępnił nam portal e.luban.pl) oraz fotografia dworca w Oleśnicy sprzed wojny (archiwum dra Marka Nienałtowskiego, olesnica.org).



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zw-kowalski 07.01.2023 20:16
Można z tego nakręcić niezły serial. Zwykły remont kolejnego dworca czy stacji urósł do rangi inwestycji milenium. Taki cyrk to tylko potrafią zrobić w Polsce.

Jan 10.01.2023 13:22
do zw-kowalski Nawet dla wlasnego komfortu warto czasem zauwazyc cos dobrego,pozytywnego u drugiej strony(czytaj: Polska,Polak). To wręcz nieprawdopodobne by nie mozna było znaźć takich okazji.

Urszula Borys 07.01.2023 19:38
Oby więcej takich inicjatyw, dworce kolejowe od lat 80 ub.stulecia stawaly się często noclegownią dla ubogich ,trunkowych pseudo pasażerów .Ze zgrozą obserwowalam,jak z roku na rok niszczał węgliniecki dworzec PKP.Jako byłą mieszkankę Węglińca cieszy mnie to ,że władze M i G podołały wyzwaniu i węzłowa stacja 27 km.od granicy z Niemcami /Zgorzelec -Goerlitz /cieszy oko pasażerów ,przyjezdnych oczekujacych na przesiadki itp.,Aktualnie jestem mieszkanką pow.olesnickiego i popiperam inicjatywę odbudowy dworca PKP w OLEŚNICY. POWODZENIA.

Oleśniczanim 07.01.2023 12:13
Kierownikiem budowy, rewitalizacji dworca kolejowego w Węglińcu był mieszkający w Spalicach mgr inż. budownictwa- dzięki jego inicjatywie zachowano wiele autentycznych, zabytkowych fragmentów budynku. Warto brać przykład z rewitalizacji w tej miejscowości, gdyż dworzec kolejowy to teraz perełka Węglińca...

Znają się na swoim fachu 06.01.2023 08:48
Powinni zatrudnić firmę która rewitalizowała stary szpital....

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: stop MengeleTreść komentarza: nawoływanie do mordowania dzieci jest karalne, tak samo łamanie przysięgi Hipokratesa, szacunku dla Hitlerowców żadnego nie będzieData dodania komentarza: 22.04.2025, 14:47Źródło komentarza: Jagielska: Będę przyjmować porody, operować i robić aborcjeAutor komentarza: SRTreść komentarza: Wyrazy szacunku dla Pani Doktor. Proszę robić swoje zgodnie z wiedza lekarska, a nie krzykiem nawiedzonych.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 14:38Źródło komentarza: Jagielska: Będę przyjmować porody, operować i robić aborcjeAutor komentarza: O jejku!Treść komentarza: Edek! Nie bądź taki dumny. Aborcja i to opóźniona w poniedziałek wraca do pracy. Weźmie się za ciebie?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Jagielska: Będę przyjmować porody, operować i robić aborcjeAutor komentarza: Dumny EdekTreść komentarza: ZSRR był pierwszym państwem na świecie i w historii świata, które wprowadziło regulację prawną zezwalającą na przerywanie ciąży. Aborcje zostały zalegalizowane edyktem podpisanym przez Komisarza Sprawiedliwości oraz Komisarza Ochrony Zdrowia z dnia 16 listopada 1920 „W sprawie sztucznego przerywania ciążyData dodania komentarza: 22.04.2025, 14:19Źródło komentarza: Jagielska: Będę przyjmować porody, operować i robić aborcjeAutor komentarza: Szpital w Oleśnicy to krwawa stolica Polski w zabijaniuTreść komentarza: Gizela Jagielska, rodzice dziecka tak brutalnie pozbawionego życia i wszyscy, którzy się do tego przyczynili powinni odpowiadać przed prokuraturą!!! Domagam się ukarania ich wszystkich!!!Data dodania komentarza: 22.04.2025, 14:02Źródło komentarza: Aborcja w Oleśnicy. A może eutanazja?Autor komentarza: ChiduszTreść komentarza: ŻYDOWSKIE RYTUAŁY POABORCYJNE „Wiele żydowskich kobiet, które decydują się na aborcję, przechodzi przez mękę samotnie, w milczeniu i strachu, bez żadnego duchowego wsparcia czy przewodnictwa. Mimo że istnieją modlitwy na nieomal każde istotne doświadczenie w życiu kobiety – również poronienie, bezpłodność i menopauzę – wielu ludziom trudno pojąć, że jakaś religijna praktyka związana z aborcją może być konieczna, pożądana, a nawet akceptowana”.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 13:56Źródło komentarza: Jagielska: Będę przyjmować porody, operować i robić aborcje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic