Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 04:47
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Noc z historią w Szkole Podstawowej nr 7 w Oleśnicy

Pociąg do historii - od Legionów do Polskiego Państwa Podziemnego. O ósmej już nocy z historią napisała jej organizatorka Beata Rubaszewska, nauczycielka historii.
Noc z historią w Szkole Podstawowej nr 7 w Oleśnicy

22 lutego w budynku Szkoły Podstawowej nr 7 przy ulicy Chopina miała miejsce ósma już noc z filmem historycznym. W spotkaniu uczestniczyło 40 uczniów klas 4-8 i gimnazjum.

Uczniowie – żołnierze Armii Krajowej - rozpoczynają swoją służbę wojskową. Zaczynamy od musztry, w celu sprawdzenia sprawności fizycznej młodych żołnierzy. Następnie każdy żołnierz wybiera sobie pseudonim, aby utajnić swoje prawdziwe dane. Zostaje wybranych czterech dowódców batalionów:

•    Zośka
•    Szare Szeregi
•    Wachlarz
•    Parasol

W tym roku nasz temat przewodni brzmi: Pociąg do historii - od Legionów do Polskiego Państwa Podziemnego .

Zaczynamy więc od I wojny światowej. Po obejrzeniu filmów dokumentalnych wprowadzających w omawiany okres bataliony otrzymują zadania. Pierwsze zadanie to "Ojcowie niepodległości". Są puzzle, krzyżówka i materiały o takich postaciach, jak m.in.: Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski. Po zakończonym zadaniu w pociągu do niepodległości umieszczamy naszą postać.

Każdy batalion powinien umieć zbudować swój obóz, dlatego kolejnym zadaniem jest budowa biwaku - obozowiska dla oddziału .
Ze zgromadzonych nietypowych materiałów oddziały mają zbudować trwałe obozowisko, w którym cały oddział ma się bezpiecznie skryć (namiot, legowiska, ognisko itp.)

Kolejną dawką informacji są filmy, ukazujące Polskę międzywojenną i Bitwę Warszawską. Czas bowiem na bitwę, a na co? Na „poduszki”! Wygrywa ten zespół, któremu uda się odrzucić więcej amunicji na pole przeciwnika. Zanim jednak doszło do potyczki, żołnierze przeszli test sprawności, dmuchając na czas balony.

Ponieważ w każdej bitwie są ranni kolejne zadanie to umiejętność udzielania pierwszej pomocy.

Z kolejnych filmów poznajemy życie Polaków w dwudziestoleciu międzywojennym. I tak oto wkraczamy w rok 1939 – wybuch II wojny światowej. Kolejna dawka wiedzy i kolejne zadania przed nami.

Tajna depesza napisana w języku polskim i niemiecki na maszynie do pisania, przesłanie za pomocą latarek wiadomości alfabetem Morsa, tunel z przeszkodami, rozsypanka, plakat i w końcu na zakończenie os czasu, na której należało zaznaczyć wydarzenia omawiane w czasie spotkania.

Podczas nocy był również czas na piknik „na trawie” i wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni.

Po zaliczeniu kursu każdy żołnierz otrzymał certyfikat.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
emeryt 25.02.2019 23:30
Trzymajcie się i propagujcie tę wiedzę historyczną. Nowa władza i burmistrz liberał nie słyszałem, aby używał terminów ojczyzna, patriotyzm,żołnierze wykleci,AK,

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic