Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 15:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Moc ukraińskiego śpiewu

Narodowy Chór Ukrainy Dumka powraca na festiwal Wratislavia Cantans po 18 latach. Zaśpiewa w Oleśnicy!
Moc ukraińskiego śpiewu

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprasza na 53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego – koncert ,,Moc ukraińskiego śpiewu”, który odbędzie się podczas tegorocznych Dni Europy 14 września o godz. 19 w Bazylice Mniejszej pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Wstęp wolny
 
Wykonawcy:
Roman Rewakowicz – dyrygent
Jewhen Sawczuk – dyrygent
Narodowy Chór Ukrainy Dumka
Program:
Henryk Mikołaj Górecki Pieśni Maryjne op. 54, Totus Tuus op. 60, Amen op. 34

***
Kyryło Stecenko
Mykoła Leontowycz 
Oleksandr Koszyc
Kyryło Stecenko
Walentyn Sylwestrow
Jewhen Stankowycz
Dymitr Bortniański
Jewhen Stankowycz  (fragment; solo: Oksana Nikitiuk – mezzosopran)
Wołodymyr Zubycki  (solo: Oksana Nikitiuk – mezzosopran)

Narodowy Chór Ukrainy Dumka, najważniejszy chór prezentujący na całym świecie moc ukraińskiego śpiewu, powraca na festiwal Wratislavia Cantans po osiemnastu latach, na rok przed jubileuszem stulecia powstania zespołu. Chwaleni za niepowtarzalny słowiański styl śpiewu – przesycony delikatnością i liryzmem, o pięknej barwie i wielkim ładunku emocjonalnym – wykonają współczesne kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego oraz tradycyjne pieśni sakralne i ludowe ze swojej ojczyzny.

Pieśni Maryjne Góreckiego wydadzą się dobrze znane praktykującym katolikom. Kompozytor, głęboko szanujący polską pobożność wyrażoną w muzyce, nie zmienił melodii popularnych pieśni kościelnych, jedynie dodał prostą i subtelną harmonizację, nadając im w ten sposób szlachetny wyraz. Cykl pięciu pieśni do Matki Bożej powstał, gdy Górecki, po opracowaniu wielu śpiewów ludowych, zainteresował się utworami z wydanego pod koniec XIX wieku śpiewnika, w którym ksiądz Jan Siedlecki spisał pieśni wykonywane przez wiernych w Polsce.

Co ciekawe, śpiewnik (w nowym wydaniu) jest do dziś podstawą rodzimej muzyki liturgicznej. Utwór Totus Tuus Górecki napisał z okazji trzeciej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Treść kompozycji nawiązuje do motta z herbu biskupiego Karola Wojtyły.

Dzieło cieszy się niesłabnącą popularnością wśród chórów na całym świecie, podobnie jak Amen. Tekst tego utworu stanowi jedynie słowo „amen”, powtórzone szesnaście razy, ubierane przez kompozytora w coraz to inną szatę harmoniczno-brzmieniową. Dzięki długim, wolno postępującym dźwiękom, przypominającym spokojny oddech, kompozycja ma charakter modlitewnej kontemplacji, a nakładanie się partii wokalnych tworzy wrażenie katedralnego pogłosu.

Podczas koncertu przeniesiemy się także na Ukrainę: usłyszymy ukraińskie pieśni ludowe oraz sakralny śpiew oparty na wyrafinowanej prawosławnej polifonii, m.in. autorstwa Dymitra Bortniańskiego, nazywanego Palestriną Wschodu. To właśnie chór Dumka był jednym z pierwszych zespołów, który pod koniec XX wieku rozpoczął starania o odrodzenie się muzyki sakralnej na Ukrainie. Natomiast Pieśni kupalskie, opracowane przez współczesnego kompozytora Jewhena Stankowycza, są związane z obchodzonym przez Słowian w noc przesilenia letniego, najkrótszą w roku, świętem pogańskiego bóstwa płodności Kupały (później zastąpionym przez Noc Świętojańską). Szczególnie efektownie zapowiada się finał złożony z aranżacji radosnych pieśni weselnych.

Kultura i historia Polaków i Ukraińców przeplata się od stuleci, a szczególna liryczna wrażliwość muzyczna jest wspólna krajom słowiańskim. Koncert łączący tradycje muzyczne nasze i naszych sąsiadów jest bardzo ciekawą i wdzięczną w odbiorze propozycją dla melomanów. Dajmy się porwać mocy nominowanego do nagrody Grammy Narodowego Chóru Ukrainy Dumka!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: alaTreść komentarza: ["] ["] ["], Oby tylko sąd był łaskawy...Dorosłość, to nie figle w sieci, tu trzeba być uważnym na każdym zakręcie.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 15:25Źródło komentarza: Nie żyje była nauczycielka, potrącona na SinapiusaAutor komentarza: BeniaTreść komentarza: Nie rozumiem dlaczego w prywatną inicjatywę pcha się burmistrz? Trochę to nie jest faworyzowanie prywatnego przedsiębiorcy? Burmistrz rozumiem, że kamień węgielny wmurowuje pod gminne przedsięwzięcia. Miało być inaczej a tu się rodzą pytania nie miłe...Data dodania komentarza: 26.11.2024, 14:39Źródło komentarza: Agro Efekt buduje nową siedzibę w SycowieAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Piękna inicjatywa. Bardzo dobrze, że ta część historii naszego miasta nie trafiła do huty... to nie tylko historia ale i część naszego życia. Wielu z nas czyniło znak krzyża pod figurą w zakładzie, którego dziś już nie ma a utrzymywał co drugą rodzinę w naszym mieście...Data dodania komentarza: 26.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Święta Katarzyna na nowym miejscuAutor komentarza: DenaturatTreść komentarza: @Klonowa. A po co pan Edmund ma przychodzić do zsypu w którym ty walisz dyktę po przepuszczeniu przez chleb. Tam gdzie zamieściłeś artykuł redakcja zawiesiła pisanie komentarzy.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Misiowe święto w Przedszkolu nr 3 w Oleśnicy /WIDEO/Autor komentarza: KlonowaTreść komentarza: Wracaj już Edek do zsypu na stakana spirytu.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 12:48Źródło komentarza: Święta Katarzyna na nowym miejscuAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Redakcjo. Czy nie uważacie, że takie artykuły nie powinny być komentowane ? A podawanie takiego numeru telefonu to jakaś porażka. Czy w szpitalu na etacie nie ma psychologa, psychiatry ? Bo dwóch księży kiedyś szpital zatrudniał.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Targnął się na życie w szpitalu w Oleśnicy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic