Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:16
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pałac w Goszczu – rezydencja dwukrotnie strawiona przez ogień

Pod takim tytułem na portalu polskazachwyca.pl ukazał się artykuł o goszczańskim zabytku.
Pałac w Goszczu – rezydencja dwukrotnie strawiona przez ogień

Autor: polskazachwyca.pl

"Dolnośląskie pałace zdumiewają swoim pięknem, choć niektóre są już ruiną i niszczeją. Tak jest też w przypadku pięknej opuszczonej rezydencji w powiecie oleśnickim, w gminie Twardogóra. Pałac w Goszczu to była barokowa posiadłość zbudowana w miejscu XII-wiecznego zamku. Dziś został jedynie cień dawnego bogactwa" - napisała Weronika Skupin, redaktor naczelna serwisu PolskaZachwyca.pl

A oto jest tekst o zabytku w gminie Twardogóra:

"Rezydencja w Goszczu stanęła na fundamentach starego zamku. Warownia powstała w XII wieku, ale jej ślady nie ostały się do naszych czasów. W 1730 roku w jej miejscu rozpoczęła się budowa pierwszego pałacu von Reichenbachów w Goszczu i zakończyła się 10 lat później. Właściciele nie cieszyli się jednak długo ze swojej posiadłości. W 1749 roku ogromny pożar doszczętnie ją zniszczył.
Pałac w Goszczu nie miał szczęścia do ognia

W latach 1749-1755 powstał nowy pałac. Zaprojektował go śląski barokowy architekt Karl Martin Frantz. Dworek zbudowany był na planie prostokąta. W środku znajdował się dziedziniec z trzema bramami. Były też budynki łącznikowe, oficyny i domy gościnne, a nawet osobna stajnia dla koni i dom ogrodnika. Dookoła posiadłości roztaczał się park. Całość prezentowała się pięknie i przez wieki pozostawała w rękach rodziny Reichenbachów.

W czasie II wojny światowej pałac w Goszczu przejęły wojska rosyjskie. Niestety, posiadłość nie miała szczęścia do pożarów. W wigilię Bożego Narodzenia 1947 r. wielka pożoga zniszczyła dworek doszczętnie. Przepiękny budynek już nigdy nie został odbudowany i od tej pory niszczał.
Współczesna odbudowa

Piękny zabytek do dziś zadziwia przejeżdżających obok turystów. Dzięki staraniom lokalnych władz będzie go można oglądać przed długie lata, ale w zmienionej formie. W 2013 roku gmina Twardogóra przeznaczyła pieniądze na przebudowę części kompleksu pałacowego. Nie była to jednak renowacja polegająca na odtworzeniu zabytkowego charakteru obiektu, ale nadaniu mu zupełnie nowych funkcji. Powstało m.in. centrum edukacyjno-kulturalno-turystyczne, w którym odbywają się m.in. przedstawienia teatralne".



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PoniatowiceTreść komentarza: Lokomotywka też jest przesiedleńcem z Poniatowic do Oleśnicy za kasę oczywiście.Data dodania komentarza: 13.04.2025, 15:31Źródło komentarza: Pociąg Repatriantów dojechał do TwardogóryAutor komentarza: GonzalesTreść komentarza: Każda lewica to dewiacja. To anal I fellatio?!Data dodania komentarza: 13.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Magdalena Biejat pod zamkiem w Oleśnicy wsparła Gizelę JagielskąAutor komentarza: Humor NiemieckiTreść komentarza: Edku, vel Edmundzie od stakana! Zbliża się twój termin aborcji opóźnionej. Jesteś gotowy na zastrzyk w serce?Data dodania komentarza: 13.04.2025, 14:13Źródło komentarza: Magdalena Biejat pod zamkiem w Oleśnicy wsparła Gizelę JagielskąAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Podniesiemy się po porażce i będziemy silniejsi! Chcieliśmy zrobić zasadzkę po Świerzną ale nas psy rozkminiły? Do następnego miastowi !Data dodania komentarza: 13.04.2025, 12:17Źródło komentarza: Zacięte derby powiatuAutor komentarza: Adam SzczepanowskiTreść komentarza: Jestem zbulwersowany zabiciem tego dziecka i postawą lekarzy i dyrektora domagamy się śledztwa i ukarania winnychData dodania komentarza: 13.04.2025, 11:36Źródło komentarza: Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie aborcji w szpitalu w OleśnicyAutor komentarza: Edmund KalecińskiTreść komentarza: Podzielam wsparcie Pani Magdaleny Biejat dla Pani Gizeli Jagielskiej. Potrzeba u nas więcej kobiecej odwagi i szacunku. Papież Franciszek: "To zapomnienie leży u podstaw klerykalizmu i jego następstw. Klerykalizm jest deprawacją, ponieważ jest zbudowany na dystansie” – wskazał Franciszek. Wspomniał też o klerykalizacji świeckich: o promowaniu małej elity, która wokół kapłana wypacza także jego własną podstawową misję".Data dodania komentarza: 13.04.2025, 10:40Źródło komentarza: Magdalena Biejat pod zamkiem w Oleśnicy wsparła Gizelę Jagielską
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic