Krótka - trwała godzinę, zwarta, przygotowana z rozmachem, bardzo dynamiczna i energetyczna była konwencja Michała Kołacińskiego i Oleśnicy Razem. "Silnej grupy pod wezwaniem" - jak mówi Ryszard Siwecki.
W konwencji w Zamku Książęcym uczestniczyło 150 osób, kandydatów i sympatyków.
Tak było...
Entuzjastycznie witany Michał Kołaciński, któremu towarzyszyła żona Anna, mówił o osiągnięciach minionego czterolecia i nakreślił Plan dla Oleśnicy II. W wielokrotnie przerywanym brawami przemówieniu mówił o wyposażeniu w pełną infrastrukturę Oleśnickiej Strefy Aktywności, dzięki czemu pojawił się w niej szwedzki inwestor, za rok stanie tam fabryka mebli, a kolejnym inwestorem będzie centrum logistyczne.
- To nie slogan - mamy obywatelską Oleśnicę. To Oleśnicki Budżet Obywatelski, rady sportu, pożytku publicznego, to inicjatywa uchwałodawcza i lokalna. Wreszcie oleśniczanie mogą współdecydować - podkreślał burmistrz, mówiąc m.in. o niewyrażaniu zgody na kolejne markety, o zaniechaniu planów poprzedniej władzy budowy wielorodzinnych budynków wzdłuż Wojska Polskiego i wielu spotkaniach w sprawie oświaty, dzięki czemu reforma został wprowadzona bez przeszkód.
2,5 mln zł poszło w oświatową infrastrukturę, 2,5 mln w cyfryzację szkół. Miasto dostało za to ogólnopolski tytuł lidera edukacji, a sam Kołaciński został nagrodzony tytułem mecenasa edukacji.
- Uruchomiliśmy energię oleśniczan, powstały nowe stowarzyszenia, fundacje, organizacje, które organizowały, z pomocą finansową miasta, OFCE, festiwal rockowy i wiele imprez sportowych - mówił Kołaciński.
Powstało 300 miejsc w przedszkolach i jedno nowe przedszkole w Centrum Usług Społecznych, a Oleśnica ma jedne z najwyższych dopłat do placówek niepublicznych.
Kołaciński mówił też o wspomnianym CUS-ie, czyli uratowanym od zagłady pięknym zabytku, w którym będą mieszkania chronione, dom dziennego pobytu Senior+, klub integracji społecznej. - To wyjście naprzeciwko wyzwaniom XXI wieku - powiedział.
Mówi też o rozpoczęciu budowy wschodniej obwodnicy (też konsultowanej z mieszkańcami) i ronda na Dobroszyckiej, mieszkaniach socjalnych dla 40 rodzin, wyremontowanych chodnikach i ulicach, które przez wiele lat nie były robione, bo zasłaniano się tym, że są powiatowe, o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji, zlikwidowaniu stanowiska drugiego zastępcy, co dało pół miliona oszczędności, a za to zbudowano boisko na Brzozowej.
- Zastaliśmy miasto z 23-milionowym długiem. To nie jest dużo, ale dzięki racjonalnej gospodarce finansowej zmniejszyliśmy dług o 10 mln zł - podkreślał lider Oleśnicy Razem.
Tak ma być...
A co w nowej kadencji? Kołaciński obiecuje m.in. budowę nowoczesnej przychodni zdrowia, sali sportowej dla SP4, hotelu z kręgielnią w Atolu, wprowadzenie podwórca miejskiego w Rynku (od św. Jadwigi do Kościelnej). - Przebudujemy plac Zwycięstwa. Nie robiliśmy teraz remontu za wszelką cenę, bo to rok wyborczy. Chcieliśmy uzyskać jak najlepszą cenę i to się udało - podkreślił. - Zwiększymy dwukrotnie nagrody dla wspólnot mieszkaniowych, aby starczyło im też na odnowienie fasad kamieniczek - dodał. To niektóre z deklaracji wyborczych.
Te obietnice już znaliśmy. Ale były też bardzo duże niespodzianki.
To m.in. po pierwsze budowa pełnowymiarowej hali sportowej w okolicy Atola. Po drugie powstanie parku linowego. A po trzecie - wprowadzenie w całej strefie parkingowej 30 minut bezpłatnego postoju.
Pozytywny przekaz
Oleśnica Razem nastawiła się na pozytywny przekaz. Nie było żadnych polemik ad personam. Tylko dwa razy w trakcie konwencji pojawiły się odniesienia do politycznych konkurentów.
- Bolączką, nie tylko Oleśnicy, ale wielu miast w Polsce, jest zamierający Rynek. Ale wszyscy doskonale wiemy, czemu tak się stało i czyja to była decyzja. Wiemy, kto zdecydował, aby wyprowadzić z Rynku ruch - przypomniał Kołaciński, nagrodzony po tym przypomnieniu burzą oklasków.
Drugi raz odwołał się do politycznej konkurencji, mówiąc, że "teraz wychodzi ona do ludzi i mówi, że będzie słuchać. My słuchamy oleśniczan od 4 lat. Pokazaliśmy, że sprawowanie władzy może mieć inny charakter - partnerski, a nie autorytarny. To wielka zdobycz. My chcemy rządzić razem z oleśniczanami. Oni wskazują na swoje potrzeby, a my jesteśmy od tego, by je realizować".
Na konwencji zostali też przedstawieni kandydaci na radnych w okręgach.
Już od jutra zacznie działać w mieście Plenerowa Strefa Oleśnicy Razem, która w pierwszej odsłonie ustawi się na placu Zwycięstwa. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci - zapowiada ugrupowanie. PSOR będzie działał w sobotę 22 września od godziny 11 do 14.
Szerzej - w Panoramie Oleśnickiej.
Napisz komentarz
Komentarze