Miesiąc temu ujawniliśmy, że miejski profil na Facebooku prowadzi koordynator kampanii wyborczej Jana Bronsia Andrzej Sowa, a formalnie spółka z o.o., w której ma on większościowy udział (70%) i której jest prezesem. Urząd Miasta nie informował o tym opinii publicznej. Zrobiliśmy to my, zmuszając go do odpowiedzi na nasze wnioski o udzielenie informacji publicznej. Ujawniliśmy, że tylko za 13 dni prowadzenia profilu - od 19 do 31 grudnia - spółka Sowy otrzymała z ratusza 2.460 zł.
Dzisiaj wiceburmistrz Edyta Małys-Niczypor poinformowała lokalny portal, że nastąpiła zmiana prowadzącego oficjalny profil miasta na portalu społecznościowym. Andrzeja Sowę zastąpiła Katarzyna Kijakowska, do niedawna dziennikarka "Oleśniczanina", działająca przed wyborami i w ich trakcie na rzecz powrotu Jana Bronsia na stanowisko burmistrza. Do opinii publicznej dotarła w trakcie wyborów informacja, że przegrała ona proces z ówczesnym burmistrzem Michałem Kołacińskim i została zobowiązana przez sąd do przeproszenia za zniesławienie go. Zarzucanie Kołacińskiemu "korupcji politycznej" było elementem walki z nim jego przeciwników politycznych. Źródłem informacji dla Kijakowskiej był ówczesny radny Damian Siedlecki. Sąd korupcji politycznej się nie dopatrzył i uznał winę autorki zarzutu.
Z informacji Edyty Małys-Niczypor wynika, że na okoliczność prowadzenia profilu na Facebooku nie podpisano jak dotąd umowy z Katarzyną Kijakowską. Przekazanie dostępu do profilu miasta i znajdujących się tam danych osobowych użytkowników oraz korespondencji z nimi osobie, z którą nie nawiązano formalnie potwierdzonej współpracy, to sytuacja prawna pod dużym znakiem zapytania.
Dodajmy, że mąż K. Kijakowskiej założył niedawno, po odejściu z "Oleśniczanina", lokalny portal internetowy. Wygląda na to, że byli dziennikarze "Oleśniczanina" zamierzają się obecnie skupić na działalności w internecie - będą jednocześnie prowadzić swój prywatny portal informacyjny, profil swojego portalu na Facebooku i... profil miasta na Facebooku.
Do niedawna Katarzyna Kijakowska była przedstawiana nieoficjalnie jako pewna kandydatka na rzeczniczkę Jana Bronsia. Mówiło się, że to ona obejmie dopisany do regulaminu organizacyjnego Urzędu Miasta Oleśnicy przez Jana Bronsia Wydział Komunikacji Społecznej - całkiem nowy twór.
Czy jesteśmy świadkami realizowania wcześniej ustalonego planu, w który wtajemniczeni byli tylko najbardziej zaufani współpracownicy obecnego burmistrza? Czy ktoś się z kimś "nie dogadał"? Czy z góry było wiadomo, że Sowa prowadzi Facebooka tylko przez chwilę, a potem wskakuje wyżej (czytaj - na wyższą pozycję w tabeli płac)?
Czy to więc Andrzej Sowa zostanie zatrudniony w nowym Wydziale Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta? Wtedy jego kompetencje byłyby nieporównywalnie większe z prowadzeniem jedynie Facebooka. Czy brak wyższego wykształcenia będzie przeszkodą w objęciu stanowiska? Widząc determinacją zwycięskiego obozu wyborczego do konsumowania zdobytej władzy, z pewnością nie. Pod koniec 2018 roku burmistrz przyjął zarządzenie w sprawie przyjęcia "Regulaminu naboru na wolne stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze w Urzędzie Miasta Oleśnicy oraz na stanowiska kierowników jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Oleśnicy". Być może tam znajduje się klucz do ominięcia powszechnie stosowanego przez urzędy wymogu wyższego wykształcenia.
Niżej przedstawiamy zakres Wydziału Komunikacji Społecznej, który jak dotąd nie ma formalnego prowadzącego:
1) określanie i stosowanie konkretnych działań marketingowych –skierowanych do:
- pracowników administracji - ukierunkowanych na kształtowanie właściwych zachowań między
pracownikami a mieszkańcami;
- mieszkańców w celu zwiększenia ich zaangażowania;
2) przygotowanie narzędzi dotyczących komunikowania się burmistrza i administracji ze swym otoczeniem
w celu przyciągnięcia potencjalnych inwestorów lub klientów,
3) budowanie korzystnego wizerunku miasta, uzyskiwanie poparcia dla wdrażanych programów publicznych
i tworzenie klimatu współdziałania nowych osób i firm jako potencjalnych inwestorów,
turystów i odbiorców różnych usług;
4) stworzenie i aktualizowanie bazy klientów wewnętrznych i zewnętrznych, do których kierowane
będą działania marketingowe,
5) projektowanie i kształtowanie wizerunku miasta,
6) przeprowadzanie obiektywnej analizy wizerunku miasta - jak miasto jest postrzegane przez klien
tów zewnętrznych i wewnętrznych,
7) planowanie i organizacja działań marketingowych i określenie celów:
- wybranie właściwych informacji, opracowanie treści przekazu i doboru środków przekazu;
- szacowanie rezultatów planowanych działań;
- utrzymywanie kontaktów z prasą;
- komunikacja wewnątrz i na zewnątrz organizacji;
- popularyzacja działań władz samorządowych;
- doradzanie burmistrzowi w kwestiach związanych z jego wizerunkiem;
8) przygotowywanie projektów działań informacyjnych,
9) tworzenie bazy kontaktów,
10) przygotowywanie i prowadzenie konferencji prasowych oraz innych spotkań z mediami,
11) tworzenie kalendarza spotkań z mediami,
12) prowadzenie dokumentacji, w tym dokumentacji audiowizualnej wydarzeń organizowanych przez
urząd,
13) monitorowanie mediów i prowadzenie dokumentacji prasowej,
14) przygotowywanie materiałów informacyjnych dla mediów,
15) prowadzenie okresowej oceny skutków podejmowanych działań promocyjnych,
16) zabezpieczanie przestrzegania prawa autorskiego,
17) prowadzenie internetowych stron miejskich
Napisz komentarz
Komentarze