Wieczorem, wyjdź na dwór, spójrz w bezchmurne niebo... Zadaj sobie pytanie co tam jest? Pomyśl, że te wszystkie gwiazdy nie są czyjąś własnością. Jesteś od nich tak daleko i równocześnie masz je na wyciągnięcie ręki. Oderwiesz się od Ziemi żeby po nie sięgnąć?" - po wypowiedzeniu tego zdania na konferencji w maju bardzo dużo się zmieniło. Stanąłem wtedy na czele dużego organizmu - projektu SERF.
Od tamtej pory nieustannie modyfikujemy i wprowadzamy nowe rozwiązania do Susan 9, cały czas coś się dzieje. Kontakt z Kancelarią Premiera i Polską Agencją Kosmiczną był dla nas wiatrem w żagle, ogromną motywacją do działania, wkrótce potem doprowadziliśmy do udanej próby silników Alice A.2 & Alice A.4. Nie trzeba być specjalnie na bieżąco, żeby widzieć, że odlecieliśmy z planami w kosmos....
Ale nie jesteśmy sami! 8 grudnia 2018 roku. Wzięliśmy udział w kolejnej edycji SpaceDay'u. Nasza wizyta miała jeden cel - po tygodniach pisania maili i rozmów telefonicznych spotkać się z ekipą PoliWRocket (grupa studentów koła naukowego Politechniki Wrocławskiej in Space działającego na Politechnice Wrocławskiej. Tworzy Projekt PoliWRocket. Celem jest zbudowanie rakiety, która ma wystartować na zawodach Intercollegiate Rocket Engineering Competition (IREC) organizowanych przez Experimental Sounding Rocket Association w czerwcu 2019 roku w Nowym Meksyku).
Spędziliśmy pół dnia na dyskusjach o rakietach i szeroko pojętej nowej technologii w inżynierii rakiet. W końcu nadszedł moment na spotkanie się na Politechnice Wrocławskiej. Za zamkniętymi drzwiami rozmawialiśmy o konkretnych rozwiązaniach technologicznych naszych konstrukcji. Pod koniec spotkania Pan Marek Sawicki (Team Leader PoliWRocket) zaproponował żebym dołączył do jego zespołu i tak też zrobiłem. Od tamtego czasu przygotowuję "System Ratunkowy" na potrzeby rakiety, która wystartuje na największym na świecie konkursie i pokazie rozwiązań rakietowych w USA.
Będąc członkiem zespołu PoliWRocket nie zapominam o swoim dziecku- SERF. Między projektami dochodzi do „transferu technologii", system ratunkowy Susan 9 będzie bliźniaczy do tego stworzonego dla PWR, przyszłe testy silników rakietowych Alice A.22 & Alice P.2 wykonamy na hamowni w ośrodku naukowym PWr. Do naszego zespołu dołączyły 3 osoby - ujawnimy je podczas naszej konferencji „New Horizons", przedstawimy również plany na najbliższe miesiące. Jesteśmy w naprawdę niesamowitym miejscu, już niedługo możemy dysponować gotową technologią mogącą zrewolucjonizować sektor rakiet nie tylko w Polsce.
Współpraca z PoliWrocket, realizacja projektu SERF i możliwość urzeczywistnienia naszych śmiałych planów i marzeń możliwa jest miedzy innymi dzięki dużemu zaangażowaniu, wsparciu oraz przyjaznej i atmosferze, jaka wytworzyła się wokół naszych działań ze strony szkoły i nauczycieli II LO w Oleśnicy.
Napisz komentarz
Komentarze