Szampon na łuszczycę – lepszy niż zwyczajny kosmetyk?
Dlaczego w ogóle inwestować w taki produkt, jak szampon na łuszczycę? Czy zwykły kosmetyk już nie wystarczy? Niestety, jak przekonało się wiele osób chorujących na łuszczycę, przypadkowo dobrany szampon może nie poradzić sobie z problemami wymagającej skóry głowy. Dlatego warto zwracać uwagę na deklarowane działanie produktu, na tej samej zasadzie, na jakiej wybieramy szampon do włosów przetłuszczających się czy suchych. Wybierając szampon na łuszczycę możemy oczekiwać, że przysłuży się naszej skórze, ponieważ będzie dostosowany do jej potrzeb. W poniższej tabeli możesz sprawdzić najważniejsze właściwości szamponów na łuszczycę.
Jak działa szampon na łuszczycę? | Dlaczego w taki sposób? |
Oczyszczająco | To podstawowe działanie kosmetyku, dzięki któremu można pozbyć się zanieczyszczeń ze skóry głowy. |
Złuszczająco | W łuszczycy głowy głównym problemem jest nadmierne rogowacenie naskórka. Szampon wspomaga jego usuwanie i pozwala go zmiękczyć (to wpływa również na późniejsze lepsze wchłanianie substancji czynnych leków). |
Antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo | Pozwala to utrzymać właściwą higienę i zminimalizować ryzyko infekcji – dodatkowych problemów. |
Przeciwzapalnie | Aby łagodzić podrażnienia skóry i im zapobiegać. |
Przeciwświądowo | Ponieważ przynosi to ulgę swędzącej skórze głowy i pomaga uniknąć drapania, które mogłoby pogorszyć stan skóry. |
Nawilżająco | Nawilżenie pomaga zmiękczyć naskórek, jak również łagodzi świąd spowodowany przesuszeniem. |
Skuteczny szampon na łuszczycę – najważniejszy jest skład
Najistotniejszym elementem szamponu na łuszczycę są jego składniki aktywne. Warto poznać kilka popularnych komponentów, które odpowiadają na potrzeby skóry z łuszczycą.
- Glinka biała – delikatnie oczyszcza skórę, bez przesuszania. Poprawia ukrwienie, dzięki czemu do komórek skóry dociera więcej składników odżywczych. Działa też przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo.
- Ekstrakt z wierzby białej – przede wszystkim jest źródłem kwasu salicylowego, dzięki czemu posiada właściwości keratolityczne. Zapobiega namnażaniu się szkodliwych bakterii i zmniejsza stany zapalne.
- Niacynamid – ma zdolność do poprawiania poziomu nawilżenia skóry poprzez stymulowanie syntezy ceramidów, keratyny i filagryny. Łagodzi podrażnienia oraz usprawnia gojenie. Jest też składnikiem normalizującym procesy odnowy naskórka.
- Dziegieć brzozowy – składnik, który ma wieloletnią tradycję stosowania w łuszczycy. Z powodzeniem hamuje nadmierne rogowacenie naskórka i świąd. Działa też silnie odkażająco.
- Pantenol – znany jest ze swojego działania nawilżającego i kojącego. Chroni skórę przed wysuszeniem, niweluje uczucie świądu i podrażnienia.
- Ekstrakt z wierzbówki kiprzycy – zawiera wiele cennych substancji o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym. Co ciekawe, w fitoterapii wierzbówka wykorzystywana jest do walki z chorobami autoimmunologicznymi.
- Betaina – aminokwas wiążący wodę w naskórku. Dzięki temu, że posiada właściwości łagodzące, może zapobiegać podrażnieniom. Dodatkowo wygładza włosy i zmniejsza ich łamliwość.
Najlepszy szampon na łuszczycę – zobacz krótki ranking
Szampon na łuszczycę głowy bez problemu znajdziemy w każdej aptece. Duży wybór może jednak utrudniać podjęcie decyzji. Warto kierować się składem, ponieważ może on najwięcej powiedzieć o działaniu produktu.
Na tej właśnie podstawie przygotowaliśmy krótki ranking szamponów na łuszczycę, które są dostępne bez recepty. Oto nasze propozycje:
1. Zestaw kosmetyków na łuszczycę Psorisel
Dermokosmetyki na łuszczycę Psorisel to zarówno szampon, jak i emulsja oraz płyn do skóry głowy. Dzięki synergistycznemu działaniu produktów, zestaw zapewnia kompleksową pielęgnację.
Szampon na łuszczycę z dziegciem, betainą, glinką białą i ekstraktami z wierzbówki kiprzycy oraz wierzby białej idealnie wpasowuje się w potrzeby skóry głowy. Dobrze ją oczyszcza, błyskawicznie koi uczucie swędzenia i podrażnienia oraz wspiera złuszczanie naskórka. Jednocześnie dba o równowagę hydrolipidową skóry, nie dopuszczając do utraty jej nawilżenia. Przeciwdziała rozwojowi szkodliwych grzybów i bakterii. Wykazuje również działanie przeciwzapalne.
W zestawie jest również emulsja z mocznikiem i ichtiolem a także płyn do skóry głowy z kwasem salicylowym i ekstraktem z nagietka. Produkty te doskonale uzupełniają działanie szamponu, długotrwale nawilżając i natłuszczając skórę. Zmiękczają warstwę rogową naskórka, ułatwiają jego złuszczanie oraz zapobiegają jego narastaniu. Łagodzą towarzyszące łuszczycy uczucie swędzenia i podrażnienia. Psorisel to specjalna linia dermokosmetyków od Verdelove
Kosmetyki Psorisel to numer 1 w mojej pielęgnacji. Dzięki nim udało mi się uspokoić skórę głowy, wreszcie nic się z niej nie sypie. Polecam – pisze pani Beata z Tomaszowa Mazowieckiego
Rewelacyjne składy i działanie. Produkty Psorisel sprawdziły się u mnie bardzo dobrze, pomogły zlikwidować skorupę na głowie i nieznośne swędzenie. Nie powodują pieczenia skóry ani żadnego przesuszenia. Po miesiącu stosowania skóra głowy jest nie do poznania – pisze pani Marzena z Pleszewa
2. Healpsorin
Szampon do włosów na łuszczycę oraz łojotokowe zapalenie skóry. Zawiera m.in. mocznik, kwas salicylowy, ekstrakt z żywokostu. Charakteryzuje się silnym działaniem przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym. Ma też właściwości złuszczające, redukuje pojawiającą się łuskę i zapobiega jej narastaniu. Nawilża i zmniejsza dyskomfort związany ze swędzeniem i podrażnieniem.
3. Szampon SELSUN 2,5%
Ten szampon uważany jest za prawdziwego pogromcę łupieżu, dlatego niektóre osoby wypróbowują go również w łuszczycy. Kluczową substancją aktywną kosmetyku jest siarczek selenu, który wykazuje działanie cytostatyczne na komórki naskórka. Szampon ogranicza nadmierne łuszczenie, dokładnie też oczyszcza skórę głowy i zwalcza patologiczne grzyby.
Szampon na łuszczycę to nie wszystko – co jeszcze może pomóc?
Leczenie łuszczycy możemy wspomagać na wiele równych sposobów – szampon jest tylko jednym z nich. Warto wdrożyć także inne rozwiązania, aby w jak największym stopniu odpierać negatywny wpływ choroby.
Świadoma pielęgnacja w łuszczycy skóry głowy to priorytet. Samodzielne dobranie poszczególnych preparatów może być trudne, polecam więc używać tych z serii przeznaczonych dla osób z łuszczycą. Oprócz szamponu, ważne jest stosowanie emulsji i płynów, które odbudują zniszczoną barierę lipidową skóry i zmiękczą warstwę rogową naskórka bez jego podrażniania – mówi Marta Bożenda, kosmetolog
Warto wziąć pod uwagę to, że łuszczyca to choroba całego organizmu i trzeba podejść do niej holistycznie. Wskazana jest odpowiednia dieta, z ograniczeniem tłuszczów nasyconych i cukru, które nasilają stan zapalny. Nie może w niej brakować niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witamin, zwłaszcza C, D i E. Można rozważyć ich suplementację, jeśli trudno jest je dostarczyć w wystarczającej ilości. Bezwzględnie należy unikać używek – alkohol i papierosy zaostrzają objawy choroby.
Szampon na łuszczycę działa – ale tylko gdy jest stosowany regularnie
O czym nie należy zapominać, kupując szampon na łuszczycę głowy? O konieczności regularnego stosowania kosmetyku, gdyż od tego zależy, czy uzyskamy efekty. Dobry szampon jest niezastąpiony w swoim działaniu, ponieważ umożliwia zmiękczenie, a następnie usunięcie łusek. Nawarstwiony na skórze naskórek i zanieczyszczenia bardzo utrudniają przenikanie leków do głębszych warstw skóry, dlatego systematyczne stosowanie szamponu jest koniecznością. Dzięki niemu skóra uzyskuje też estetyczniejszy wygląd, mniej swędzi i jest chroniona przed atakami grzybów i bakterii.
FAQ
1. Jaki szampon na łuszczycę wybrać?
Wskazane jest stosowanie szamponów specjalnie oznakowanych jako te na łuszczycę. Oczywiście, jeśli dobrze znamy się na czytaniu składów produktów, możemy się pokusić o używanie szamponów spoza tej grupy, jednak najbezpieczniejszą opcją będzie postawienie na produkty przeznaczone dla osób z łuszczycą – jak na przykład szampon Psorisel.
2. Jak prawidłowo używać szamponu na łuszczycę?
Ważne, aby stosować go zgodnie z zaleceniami producenta. Na przykład szampon Psorisel po spienieniu powinien pozostać na skórze głowy przez 5 minut. Wtedy skorzystamy z dobroczynnych właściwości jego składników.
3. Co powinien zawierać szampon na łuszczycę, aby pomagał usuwać łuski?
Bardzo skutecznym składnikiem jest dziegieć brzozowy, który normalizuje łuszczenie naskórka poprzez swoje antymitotyczne działanie na jego komórki. Inne składniki o właściwościach keratolitycznych to kwas salicylowy i siarczek selenu.
4. Co można zrobić, poza stosowaniem szamponu, żeby lepiej sobie radzić z łuszczycą?
Można zaopatrzyć się również w specjalistyczne preparaty do skóry głowy bez spłukiwania (płyny, emulsje), które wzmocnią działanie szamponu. Poza pielęgnacją, należy utrzymywać zdrowe nawyki – unikać używek i pokarmów, które nam nie służą.
Bibliografia
- Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017
- Reich A., Szepietowski J., Adamski Z., Chodorowska G., Kaszuba A., Krasowska D., Lesiak A., Maj J., Narbutt J., Osmola-Mańkowska A., Owczarczyk-Saczonek A., Owczarek W., Placek W., Rudnicka L., Łuszczyca. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część I: łuszczyca łagodna, 2018
- Nowicki R., Szczerkowska-Dobosz A., ABC łuszczycy. Łuszczyca w pytaniach i odpowiedziach, 2016
- Limaye K., Psoriasis: an overview and update, 2015
- Owczarczyk-Saczonek A., Placek W., Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna, 2014