Konieczność uzyskania skierowania na wizytę do specjalisty lub badania to spore utrudnienie dla pacjentów. Aby otrzymać dokument, pacjent musiał najpierw dodzwonić się do swojej przychodni, a następnie przyjść na wizytę do lekarza rodzinnego. Skierowanie do lekarza online pozwala znacząco skrócić czas oczekiwania na pomoc medyczną. Na czym dokładnie to polega?
Jak działa e-skierowanie?
Skierowanie elektroniczne na wybrane badania specjalistyczne możesz uzyskać za pośrednictwem platformy medycznej Halomed.pl. Procedura jest bardzo prosta. W jej ramach należy jedynie wypełnić formularz online, w którym wskażesz typ badania i opiszesz część ciała, jaką chcesz diagnozować. Na podstawie uzyskanych od Ciebie informacji lekarz podejmuje decyzję o wystawieniu e-skierowania.
Po wystawieniu skierowanie elektroniczne od razu pojawia się w systemie, który nadaje mu 4-cyfrowy kod. Następnie kod jest wysyłany do pacjenta SMS-em, mailem lub za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. Dzięki e-skierowaniu pacjent nie musi już dostarczać dokumentu osobiście do wybranej placówki medycznej. Wystarczy, że podczas rejestracji telefonicznej poda 4-cyfrowy kod wraz z numerem PESEL. W ten sposób możesz umówić na badania nie tylko siebie, ale także swoje dzieci lub inne, bliskie Ci osoby.
Na jakie badanie może być wystawione e-skierowanie?
Dostęp do specjalistycznych badań jest niezbędny, aby szybko przeprowadzić diagnostykę i postawić trafną diagnozę. Skierowania elektroniczne stanowią duże ułatwienie zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu medycznego. Pacjent nie musi już odwiedzać przychodni osobiście, aby otrzymać lub odebrać skierowanie. W efekcie oszczędza czas i nie naraża się na niepotrzebny kontakt z zarazkami.
E-skierowania są wystawiane na wiele różnych badań. Z czasem ta pula będzie się systematycznie powiększać. Obecnie są to przede wszystkim:
- badania szpitalne,
- specjalistyczne badania ambulatoryjne,
- endoskopowe badanie przewodu pokarmowego,
- tomografia komputerowa,
- rezonans magnetyczny,
- echokardiograficzne płodu.
Dużą zaletą tego rozwiązania jest widoczność e-skierowania w systemie, co uniemożliwia pacjentowi zapisanie się do kilku placówek jednocześnie i blokowanie miejsca innym pacjentom.
Przeczytaj również: Skierowanie elektroniczne. Jak wygląda i jak je uzyskać?
Skierowania elektroniczne są czytelne i umożliwiają śledzenie historii choroby pacjenta w systemie. Czas oczekiwania na wystawienie takiego dokumentu jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku papierowego skierowania. Dzięki temu rozwiązaniu pacjenci mogą od razu zapisać się na niezbędne badania lub wizytę do specjalisty.