Najważniejszymi tendencjami społecznymi, które sprzyjają rozwojowi magazynów typu self-storage są - rozwój mieszkalnictwa na stosunkowo gęsto zabudowanych przestrzeniach oraz rosnący konsumpcjonizm polskiego społeczeństwa. Za sprawą tych tendencji coraz bardziej naglącą potrzebą jest wynajmowanie schowków i komórek magazynowych, które umożliwią lepsze uporządkowanie przestrzeni życiowej i przechowywanie wzrastającej ilości dóbr materialnych. Co warte odnotowania, rosnące zainteresowanie usługami self-storage można zaobserwować także z strony firm, które dostrzegają zalety krótkoterminowego wynajmu elastycznej powierzchni magazynowej dopasowanej do bieżących potrzeb danego przedsiębiorstwa.
Pomyślne trendy prognozuje się także na podstawie obserwacji rynków krajów zachodnich, które nasza gospodarka dogania. W Niemczech magazynów typu self-storage jest około 150, w Francji ich liczba przekroczyła 300, a w najlepiej rozwiniętej pod tym względem Anglii jest już ponad 1000 miejsc tego rodzaju.
O zapotrzebowaniu na magazyny samoobsługowe świadczy również fakt, że często w takim charakterze wynajmowane są duże magazyny (powyżej 200 m²) oraz garaże i piwnice. Ze względu na nieodpowiednie rozmiary i inne przeznaczenie tych przestrzeni można śmiało prognozować rosnące zainteresowanie profesjonalnymi magazynami self-storage. W istocie największą przeszkodą w rozwoju tego rynku w Polsce jest niewielka świadomość konsumentów na temat istnienia takiej możliwości i związanych z nią zalet. Działalność w branży self-storage koncentruje się obecnie na promocji usług i poszerzaniu świadomości społecznej.
Lokalizacja magazynów self-storage
Największe zapotrzebowanie na magazyny typu self-storage występuje w dużych ośrodkach miejskich. Na zachodzie Europy magazyny samoobsługowe przede wszystkim zlokalizowane są przy ruchliwych arteriach komunikacyjnych. Ich umieszczenie w takich miejscach jest zarazem sposobem na promowanie tego typu magazynów, ponieważ są dobrze widoczne dla dużej liczby ludzi właśnie przy często uczęszczanych drogach. Za sprawą przemyślanej lokalizacji buduje się świadomość potencjalnych klientów. Właściciele przestrzeni self-storage (tak jest np. w Self Storage Stokado Poznań) dbają również o to, żeby magazyny samoobsługowe znajdowały się niedaleko firm i mieszkań, za sprawą czego mogą stanowić dodatkowo atrakcyjne miejsce do przechowywania dowolnych dóbr.
Grupa odbiorców
Jak już zaznaczono, korzyści wynajmu powierzchni magazynowych mogą odnieść zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Co więcej, z usług self-storage skorzystać mogą także firmy zajmujące się przeprowadzkami. Konkretne dane warto czerpać z działalności funkcjonujących już firm w tej branży. Przykładem przedsiębiorstwa zajmującego się usługami self-storage jest firma Stokado, która posiada powierzchnie magazynów samoobsługowych na terenie Bydgoszczy, Poznania i Wrocławia. Z informacji własnych firmy wiadomo, że z jej oferty korzysta obecnie kilkaset klientów. Mniej więcej po połowie rozkłada się ilość użytkowników prywatnych i firm. Większość klientów Stokado korzysta z usługi self-storage po raz pierwszy, chociaż istnieje też zauważalna grupa osób, które z magazynami samoobsługowymi spotkała się mieszkając zagranicą. Niektórzy klienci dowiedzieli się o koncepcie magazynów self-storage z popularnych w Polsce amerykańskich programów telewizyjnych (np. "Wojny magazynowe" - "Storage wars").
Dane te pokazują rolę, jaką odgrywa popularyzacja idei samoobsługowych magazynów. Poza promocją samego konceptu magazynów tego typu, ważną rolę w rozwoju rynku odgrywa atrakcyjność oferty, proponowanej przez daną firmę. I tak na przykład magazyny Stokado dysponują magazynami. które można wybrać, kierując się osobistymi preferencjami. Klienci mogą wybierać między kilkoma grupami wielkości magazynów - od 1 m² do 25 m². Forma najmu jest także elastyczna, pozwalając na zawarcie kontraktu od jednego tygodnia do nawet kilku lat. Magazyny self-storage wynajmowane przez firmę Stokado są także monitorowane i posiadają stałą ochronę, a w ich wnętrzu panuje stała temperatura. Stawki najmu uzależnione są od wielkości i rodzaju powierzchni. Dodatkową zaletą jest też możliwość dokupienia materiałów przydatnych przy pakowaniu i przenoszeniu rzeczy, jak kartony i taśmy. Klienci nie są ograniczeni dostępem do wynajmowanych przez siebie magazynów, mogą z nich korzystać w dowolnym czasie (24/7).
Pomimo, że rynek magazynów self-storage dopiero powstaje w naszym kraju, jakość usług oferowanych przez istniejących najemców pozwala pozostać optymistą w odniesieniu do szans rozwoju tej branży.