W latach 70. taki zdalnie sterowany model fiata 125p - jak na zdjęciu - był marzeniem wielu dzieciaków.
Fiat - ten prawdziwy - był produkowany w Polsce w FSO w Warszawie, od 1967 do 1991 roku na podstawie licencji włoskiej firmy Fiat. Po wygaśnięciu licencji w 1983 roku nazwę zmieniono na FSO 125p. Potocznie nazywano go "dużym fiatem".
A w Sinolu, czyli Spółdzielni Inwalidów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych w Oleśnicy, założonej w październiku 1949 roku (pod nazwą Spółdzielnia Inwalidów "Zgoda"), produkowano wiele atrakcyjnych - wówczas! - zabawek. Hitem były gumowe piłki. W Sinolu produkowano też, zdalnie sterowane modele fiata 126p, czyli "małego fiata", oraz autobusu Berliet, a także kolejkę elektryczną, lokomotywę, będąca kopią angielskiego systemu Big Big Train (produkowanego przez firmę Rovex), armatkę strzelającą piłeczkami pingpongowymi, skarbonki w kształcie beczułek, pistolet maszynowy (wzorowany na niemieckim MP-40). No i oczywiście gumowe, pomarańczowe piłki. W czasach PRL-u tymi zabawkami bawiły się dzieci z całej Polski.
Dzisiaj w dawnym Sinolu, czyli u zbiegu ulic Wałowej i Wały Jagiellońskie, prowadzona jest różna działalność usługowa i gastronomiczna. To tu mieści się ulubiony lokal oleśnickiej młodzieży - Jack Pub. A przed wojną była tam filia znanego wrocławskiego browaru Carla Kipkego.
Autorem zdjęcia ze sterowanym "dużym fiatem" jest Stanisław Kokurewicz. Zostało zrobione w Sinolu w 1973 roku.
Napisz komentarz
Komentarze