Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 23 kwietnia 2025 12:55
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Oleśnicki wątek historyczny w komunikacie Ambasady Republiki Czeskiej

Placówka dyplomatyczna w Polsce przywołuje Księstwo Oleśnickie.
Oleśnicki wątek historyczny w komunikacie Ambasady Republiki Czeskiej

Ambasada Republiki Czeskiej opublikowała dziś następującą informację:

 

Czy wiecie, że...

Dzisiaj przypominamy sobie 600 rocznicę urodzenia czeskiego króla (w latach 1458 - 1471) Jerzego z Podiebradów, autora odrzuconego przez ówczesnych władców Europy projektu tzw. Ligi Pokoju, poprzedniczki ONZ.

Po śmierci króla potomkowie Jerzego z Podiebradów objęli władzę nad Księstwem Oleśnickim (1495-1647), Hrabstwem Kłodzkim oraz Księstwem Ziębickim. W czasach panowania Podiebradów przede wszystkim miasto Oleśnica przeżywało rozkwit, czego przejawem była renesansowa przebudowa zamku, rozwój umocnień, wzniesienie nowych świątyń, budowa gimnazjum, biblioteki i drukarni.

Liga pokoju

Celem projektu było zaprowadzenie pokoju w świecie chrześcijańskim, wskazując na zagrożenie ze strony tureckiej i przywołując klęskę Konstantynopola. Do Związku mieli należeć władcy Francji, Niemiec, Włoch oraz Hiszpanii, przy czym istniała możliwość przyjęcia nowych członków.

Zgromadzenie, będące głównym organem Związku, miało składać się z pełnomocników władców go tworzących, zaś jego siedziba miała zmieniać się co 5 lat, tak by obradowało ono we wszystkich państwach wchodzących w skład Związku. Zgodnie z projektem pierwszą siedzibą miała być Bazylea.

Głosowanie w Zgromadzeniu miało uwzględniać kryterium narodowościowe – każdej grupie narodowej (francuskiej, niemieckiej, włoskiej, hiszpańskiej) przysługiwał jeden głos. O stanowisku danej grupy miało przesądzać głosowanie, w którym decydowałaby wola większości jej członków. Każdy z władców dysponowałby jednym głosem i wszyscy byliby sobie równi.

Oprócz Zgromadzenia miała powstać Rada złożona z książąt oraz międzynarodowy trybunał, którego członkowie mieli zostać wyłonieni przez Zgromadzenie. Uprawnienia sądownicze przysługiwałyby Zgromadzeniu, którego jurysdykcja miała się rozciągać na władców i ich poddanych.
Organ ten planowano wyposażyć we własne herby, pieczęć i publiczną kasę.

W celu prawidłowego funkcjonowania Zgromadzenia powinno ono dysponować własnymi urzędnikami. Istotnym uprawnieniem, jakie przyznano Związkowi, było decydowanie o wojnie i pokoju kosztem jego poszczególnych członków, którzy jednocześnie mieli wyrzec się możliwości prowadzenia ze sobą wojen, zaś wzajemne spory przedkładać organom Związku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

m 24.04.2020 09:39
Znaczący rozwój kultury i budownictwa (zabytki!!!) nastąpił w Oleśnicy za czasów Podiebradów, ale żadnego śladu po nich nie ma w przestrzeni miejskiej. Ani skromnego pomnika, ani nazwy ulicy lub placu. Niskonakładową książkę o Podiebradach wydał tylko ks. W. Ozimek. Jedyna w historii Oleśnicy konferencja naukowa z prawdziwego zdarzenia, dotycząca Podiebradów, odbyła się za rządów burmistrza Michała Kołacińskiego.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: TragediaTreść komentarza: A za dwa tygodnie miasto będzie obchodziło Boże Narodzenie. - zdjęcia najważniejszeData dodania komentarza: 23.04.2025, 12:47Źródło komentarza: Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w OleśnicyAutor komentarza: OnaTreść komentarza: Ma rację.Olesnica stała się najsławniejszym miastem w Polsce...Data dodania komentarza: 23.04.2025, 12:46Źródło komentarza: Trzaskowski znów odwołuje wizytę w Oleśnicy! Zwolennicy rozczarowani...Autor komentarza: PreczTreść komentarza: Tchurzewski nie pokazuj się tuData dodania komentarza: 23.04.2025, 12:45Źródło komentarza: Trzaskowski znów odwołuje wizytę w Oleśnicy! Zwolennicy rozczarowani...Autor komentarza: Precz z komunąTreść komentarza: Tchurzewski nie pokazuj się tu.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 12:45Źródło komentarza: Trzaskowski znów odwołuje wizytę w Oleśnicy! Zwolennicy rozczarowani...Autor komentarza: To się nie dzieje!Treść komentarza: Czy nagroda "Oleśniczanina Roku" jest jeszcze przyznawana? Jeśli tak, to Gizela, choć nie jest Oleśniczanką, ma nagrodę jak w banku i to jeszcze honorową. Jeszcze nikt, ale to nikt, nie "rozsławił" tak naszego pięknego miasta, jak lekarka-aborterka. A może jakiś pomnik? Proponuję, by w rynku pojawiła się nowoczesna artystyczna instalacja, na której lekarka aborterka pobiera ssakiem "materiał" (taka jest ich ta nowomowa) w postaci oleśnickiej Oli. Ależ to będzie symbol Oleśnicy jako miasta wież, róż i aborcji. Wreszcie będzie "nowocześnie". I na turystyce miasto zarobi. Aborcyjnej też. Tylko jakoś duszno będzie, ale kto by się tym przejmował.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 11:30Źródło komentarza: GRZEGORZ BRAUN WSPARŁ GIZELĘ JAGIELSKĄAutor komentarza: Smutek i żalTreść komentarza: Na tę wiadomość klika aktywistek zalało się łzami i straciło głowę, jedna nawet....prawo jazdyData dodania komentarza: 23.04.2025, 11:28Źródło komentarza: Trzaskowski znów odwołuje wizytę w Oleśnicy! Zwolennicy rozczarowani...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic