Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 14:49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wystawa prac Edwarda Dwurnika w Oleśnicy

MOKiS w Oleśnicy zaprasza na wernisaż wystawy - Edward Dwurnik – Malarstwo i Rysunek. Wernisaż odbędzie się w pierwszą rocznicę śmierci artysty 28.10.2019 o godz. 11 w Galerii MOKiS (ul. Kochanowskiego 4).
Wystawa prac Edwarda Dwurnika w Oleśnicy

"Edward Dwurnik, jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych polskich malarzy. Urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie pod Warszawą. Mieszkał i pracował w Warszawie.

W latach 1963-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa oraz – czasowo – na Wydziale Rzeźby. Jego dotychczasowy dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków. Twórczość Dwurnika do pewnego momentu była rozpięta między niemalże wykluczającymi się malarskimi tendencjami Jana Matejki i Nikifora Krynickiego. To może najbardziej dziwaczne połączenie, jakie tylko można sobie wyobrazić. Zarazem w przypadku Dwurnika dobrze działające i dające świetne efekty artystyczne. Wielkie formaty i wielkie tematy to dziedzictwo krakowskiego mistrza.

Malarska technika, zaczerpnięta od krynickiego naturszczyka, świetnie się spisała w pracy nad niekończącym się cyklem „Podróży autostopem”, realizowanych już od połowy lat 60. XX w. Z jednej strony owe miejskie widoki, z drugiej znane cykle „Sportowcy”, czy „Robotnicy” zapewniły artyście sławę, popularność i wysoką pozycję w świetle polskiej sztuk. Z początkiem lat 90. rozpoczął poszukiwania nowych artystycznych obszarów, które mógłby zaanektować. Wtedy powstał cykl „Błękitne” z widokami morskich fal wkrótce potem rozpoczął przygodę z obrazami abstrakcyjnymi, które obecnie stanowią znaczącą część jego twórczości. Edward Dwurnik był jednym z najbardziej niepokornych i nieprzewidywalnych polskich twórców" (Bogusław Deptuła)

Wystawa została zrealizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie. Obrazy pochodzą ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów: Piotra Ziajki z Sopotu, Bogusława Deptuły z Warszawy, Marii i Marka Pileckich z Olsztyna, zbiorów własnych PGS oraz ze zbiorów innych prywatnych kolekcjonerów z Sopotu.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zw=kowalski:-)Treść komentarza: Do @23. A pamiętasz jak idiotka z KPP w Oleśnicy darła ryja ? A pamiętasz jak 4 policjantów systematycznie brało łapówki ? A pamiętasz jak policjant pobił przesłuchiwanego ? A pamiętasz pijanego dyżurnego w KPP ? Ja pamiętam policjanta Tomasza Dż. jak wybijał szyby nieinnej chorej kobiecie w lokalu socjalnym na Ludwikowskiej. A o innych rzeczach nie wspomnę !Data dodania komentarza: 28.11.2024, 14:21Źródło komentarza: Dlaczego nauczyciel trafił za kraty? Sąd Okręgowy wyjaśnia...Autor komentarza: 23Treść komentarza: Pokazówkę to ostatnio odj ebali policjanci jak jeden do drugiego strzelał i niestety jeden z nich poległ...Data dodania komentarza: 28.11.2024, 13:56Źródło komentarza: Dlaczego nauczyciel trafił za kraty? Sąd Okręgowy wyjaśnia...Autor komentarza: Samo gęsteTreść komentarza: Nagroda "Złotego Goebbelsa" ????Data dodania komentarza: 28.11.2024, 12:02Źródło komentarza: Sekcja Komunikacji Społecznej docenionaAutor komentarza: CoralgolTreść komentarza: Tylko do tego się torbacz nadaje.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 11:50Źródło komentarza: Unikalna inicjatywa - misie "Senioraczki Pocieszaczki"Autor komentarza: MilenaTreść komentarza: Wszystko można zrozumieć, ale tej policyjnej pokazówki niestety nie! Czy takie są procedury? Czy dyrektor szkoły wiedział o tej pokazowej akcji?Data dodania komentarza: 28.11.2024, 11:31Źródło komentarza: Dlaczego nauczyciel trafił za kraty? Sąd Okręgowy wyjaśnia...Autor komentarza: DegrengoladaTreść komentarza: Kupił sobie lalwelas laurkę.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 11:21Źródło komentarza: Sekcja Komunikacji Społecznej doceniona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic