Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 05:54
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Widok z wieży na Trójgarbie zachwyca!

Licząca prawie 30 metrów wysokości wieża składa się z platform widokowych na pięciu kondygnacjach. Rozpościerający się z niej widok jest naprawdę imponujący – kusi zarówno turystów, jak i fotografów. To jedna z atrakcji Ekomuzeum wokół masywu Trójgarbu i sąsiedniego Chełmca, które powstało dzięki unijnej dotacji.
Widok z wieży na Trójgarbie zachwyca!

Trójgarb to wzniesienie w kształcie rozciągniętego stożka o dość stromych zboczach, znajdujące się w Sudetach Środkowych, w paśmie Gór Wałbrzyskich. Wyróżnia się charakterystycznymi trzema wierzchołkami (tuż po II wojnie światowej przez krótki czas był nawet nazywany Potrójną), o wysokości 778, 757 oraz 738 m n.p.m. By zachować zasoby przyrodnicze i udostępnić je zwiedzającym, gospodarze terenu, Gmina Czarny Bór wraz z partnerami, czyli Starymi Bogaczowicami oraz Szczawnem Zdrój, postarali się o unijną dotację i stworzyli Ekomuzeum wokół masywu Trójgarbu i sąsiedniego Chełmca.

Wieża widokowa została wzniesiona na podstawie trójkąta, dodatkowo układ schodów oraz platform również zaprojektowany został jako sekwencje tej figury geometrycznej.
Ma to symbolizować trzy gminy, które zainicjowały budowę.

Dzięki zaangażowaniu i współpracy trzech gmin w naszym regionie powstała kolejna atrakcja turystyczna, która zachęca do odwiedzania Dolnego Śląska. To również przykład świetnie wykorzystanych środków unijnych – mówi Michał Bobowiec, członek zarządu województwa.

Ponadto na szlakach turystycznych wokół Trójgarbu i Chełmca zamontowane zostały elementy ułatwiające i uprzyjemniające wycieczki. Należą do nich między innymi wiaty turystyczne, stoły z ławkami, tablice informacyjne, kierunkowskazy, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. Miłośnicy przyrody i ekologii mają możliwość spacerowania trasami liczącymi ponad 70 km
i podziwiania tamtejszej fauny i flory. Można przyjrzeć się jadalnym i trującym grzybom, natknąć się na bursztynkę wysmukłą (ślimak) czy posłuchać ptaków. Natomiast miłośnikom kultury Ekomuzeum oferuje poznanie historii lokalnych obiektów sakralnych, uzdrowiskowych i przemysłowych. Informacje o nich znajdują się na specjalnych tablicach, a do samych obiektów można wejść podczas wycieczki, na przykład po to, by obejrzeć osiemnastowieczne freski w kaplicy św. Anny w Starych Bogaczowicach lub podziwiać architekturę zdrojową
w Szczawnie Zdroju.

Wartość projektu „Ekomuzeum wokół Trójgarbu – etap II – sposób na ochronę i udostępnianie zasobów przyrodniczych masywu Trójgarbu i Chełmca” opiewała na kwotę 2,7 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 to blisko 1,9 mln zł.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: dr No (real one)Treść komentarza: Coś ci chyba zwieracze puszczają, że sie musisz pode mnie podszywać?Data dodania komentarza: 29.11.2024, 04:36Źródło komentarza: Stawki za odbiór śmieci idą w góręAutor komentarza: Danuta RingTreść komentarza: Koko . Idioto. Debilu. Kiedyś było śpiewano " . Być kobietą... ". Teraz specjalnie dla ciebie ".. być idiotą.. "Data dodania komentarza: 29.11.2024, 01:49Źródło komentarza: Stawki za odbiór śmieci idą w góręAutor komentarza: Statystyka głupczeTreść komentarza: @ciekawy. Mieszkańców Tajlandii jest prawie dwa razy więcej niż w Polsce. Powierzchnia Tajlandii jest prawie dwa razy większa niż Polski. Dzietność w Tajlandii jest wyższa niż w Polsce. Sprawdź sobie dane statystyczne.Data dodania komentarza: 29.11.2024, 00:23Źródło komentarza: Kochają Polskę i znają jej historięAutor komentarza: Dr NoTreść komentarza: @Koko, @Kojot. Już wcześniej internauci tego portalu ustalili, że jesteś debilem i idiotą. Więc się nie wysilaj. Natomiast w Szwecji jeśli odbiór przypada na konkretny dzień tygodnia czy miesiąca to służby odbierają tego dnia. Jeśli jest to pierwszy dzień świąt zimowych czy drugi dzień świąt wiosennych to odpady niesortowana muszą być odebrane. Jak wyglądają boksy na odpady po świętach w Oleśnicy to widzimy wszyscy..Data dodania komentarza: 29.11.2024, 00:15Źródło komentarza: Stawki za odbiór śmieci idą w góręAutor komentarza: HistomagTreść komentarza: Ostatni konkurs ze znajomości historii Oleśnicy odbył się za burmistrza Kołacińskiego.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Kochają Polskę i znają jej historięAutor komentarza: marekTreść komentarza: "za kreatywne i oryginalne komunikowanie się z mieszkańcami miasta poprzez social media i dobrą narrację." Jakie kreatywne i w ogóle o komunikowanie się. Nie ma żadnego komunikowania się z mieszkańcami. Ja tego nie doświadczyłem, a wprost przeciwnie mają to gdzieś.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 23:15Źródło komentarza: Sekcja Komunikacji Społecznej doceniona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic