Posiadasz umowę o pracę na czas nieokreślony? Jesteś na uprzywilejowanej pozycji, ponieważ najtańszy Kredyt gotówkowy jest w zasięgu Twojej dłoni. Pytanie, czy każda inna forma zatrudnienia przekreśla nasze szanse na otrzymanie pożyczki? Okazuje się, że nie. Co prawda jeszcze niedawno banki respektowały wyłącznie umowę o pracę na czas nieokreślony.
Wraz z upływem czasu zaczęły akceptować również umowę o pracę na czas określony, a nawet umowy cywilnoprawne. Nie mając stabilnego zatrudnienia, może być trudniej otrzymać kredyt, ale szanse na jego pozyskanie mimo wszystko są i to całkiem spore!
Umowa a kredyt gotówkowy – czy forma zatrudnienia ma znaczenie?
Powszechną praktyką banków jest ocena zdolności klienta do spłaty potencjalnego zadłużenia. Nic więc dziwnego, że zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony mają w tym kontekście duże fory i traktowani są jako rzetelni i wiarygodni klienci. Obarczeni są oni mniejszym ryzykiem utraty pracy, niż kontrahenci posiadający inne umowy, przez co prawdopodobieństwo utraty dochodów przez bank jest niewielkie.
Przy zaciąganiu kredytu konsolidacyjnego (sprawdź oferty na Totalmoney.pl), musisz spełnić podobne warunki jak przy zaciąganiu kredyt gotówkowego.
Banki mniej przychylnym okiem patrzą na klientów zatrudnionych na umowy czasowe. Ograniczony termin umowy grozi ustaniem stosunku pracy, a co za tym idzie, może przełożyć się na opóźnienia w spłacie zobowiązania. Okazuje się więc, że forma zatrudnienia ma duże znaczenie dla banku.
Umowa o pracę na czas nieokreślony a kredyt gotówkowy
Nie da się ukryć, że sytuacja zatrudnionych na podstawie tej umowy, jeśli chodzi o kredyt gotówkowy, jest najlepsza. W większości banków wystarczy już 3-miesięczny okres zatrudnienia. Są jednak i takie, które oczekują przynajmniej półrocznego stażu pracy w danej firmie. Co ciekawe, nawet zmiana pracy z miesięczną przerwą nie wpłynie na naszą ocenę, pod warunkiem, że nowa praca będzie lepiej płatna.
Umowa o pracę na czas określony a kredyt gotówkowy
Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony mogą ubiegać się o kredyt gotówkowy, ale stawiane przed nimi przez banki wymagania mogą być bardziej rygorystyczne. Dokładne warunki udzielenia pożyczki takim klientom każda instytucja bankowa ustala indywidualnie, jednak najważniejszym wśród nich jest staż pracy. Powinien on wynosić co najmniej pół roku. Na korzyść zadziała informacja, że nasza umowa na czas określony jest już kolejną od tego samego pracodawcy.
Umowa zlecenie a kredyt gotówkowy
Klienci pracujący na podstawie umowy zlecenie niosą za sobą duże ryzyko dla banków. A to wszystko za sprawą małej stabilności zatrudnienia, które może zostać przerwane praktycznie w każdym momencie. Najczęściej banki wymagają minimalnego okresu zatrudnienia wynoszącego 12 miesięcy. Dodatkowym atutem będą stałe dochody – jednakowa kwota zasilająca nasze konto, miesiąc w miesiąc, jak również nieskazitelna historia kredytowa. Nadal jednak są banki, które stronią od udzielania pożyczek osobom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenie, ale jest ich stosunkowo niewiele.
Umowa o dzieło a kredyt gotówkowy
Jeśli chodzi o osoby pracujące w oparciu o umowę o dzieło, banki wymagają udokumentowania dochodów z ostatniego roku. Dobrze też, by były one stałe. W przypadku nieregularnych przychodów bank może wydłużyć ten okres o kolejnych kilka miesięcy albo i dłużej. Ponadto trzeba będzie przedstawić zaświadczenie dotyczące kosztów uzyskania przychodu. Pomimo konieczności spełnienia szeregu warunków, otrzymanie kredytu gotówkowego przez zatrudnionych na umowę o dzieło również wchodzi w grę.
Jaka umowa najlepsza do kredytu gotówkowego?
Okazuje się, że żadna umowa o zatrudnienie nie będzie przeszkodą do spełnienia marzenia o wakacjach w tropikach czy wymianie starego samochodu na nowszy model. Najlepiej zaplanować wzięcie kredytu gotówkowego z dużym wyprzedzeniem i odpowiednio się do tego przygotować. Mowa tutaj o wygenerowaniu odpowiednio wysokiego dochodu, który będzie dla banku podstawą do wnioskowania, że każdego miesiąca bez żadnych problemów będziemy w stanie spłacić kolejną ratę kredytu.
Trzeba również pamiętać, że prócz stanu naszego konta banki biorą też pod uwagę wiek kredytobiorcy, czy jego wykształcenie. Osoby wykonujące zawody zaufania publicznego mogą w niektórych bankach liczyć na ulgowe traktowanie. Ponadto instytucje bankowe prześwietlają historię kredytową każdego z kredytobiorców, a problemy ze spłatą zobowiązań na czas w przeszłości mogą całkowicie przekreślić plany o pożyczce.
Napisz komentarz
Komentarze