Studia magisterskie? Filologia to dobry wybór
Obecnie – jakby powiedział McLuhan – żyjemy w globalnej wiosce. To oznacza, że wiele firm wymaga od swoich pracowników biegłej znajomości języka obcego, a coraz częściej – dwóch języków. Taki wymóg dotyczy zwłaszcza korporacji międzynarodowych, które współpracują z klientami na całym świecie. W wielu przypadkach przedsiębiorstwa są w stanie zatrudnić osoby, które wprawdzie nie mają doświadczenia zawodowego w danej branży, ale właśnie potrafią swobodnie komunikować się w języku obcym. Takie wymagania z pewnością spełniają absolwenci filologii, którzy poza biegłą znajomością języka uczą się także historii, literatury i kultury danego kraju. Dzięki temu potrafią używać danych zwrotów dopasowanych do sytuacji i unikają wpadek, jakie często zdarzają się osobom, które wprawdzie znają język, ale nie jego kontekst.
Dodatkowo absolwenci filologii znajdą zatrudnienie nie tylko w międzynarodowych korporacjach czy firmach prowadzących handel poza granicami Polski, ale także w szkołach językowych i biurach tłumaczeniowych. We wszystkich tych przypadkach stawka godzinowa jest więcej niż zachęcająca.
A jeśli filologia, to gdzie?
Dobrym wyborem na naukę filologii na studiach magisterskich jest Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu. Oferta uczelni jest skoncentrowana właśnie wokół kierunku filologicznego, co gwarantuje wysoki poziom nauczania. Kandydaci mają w WSF do wyboru aż cztery filologie w ramach studiów II stopnia – są to anglistyka, germanistyka, hispanistyka (czyli inaczej: iberystyka) oraz italianistyka. Anglistyka i germanistyka są uważane za najbardziej uniwersalne filologie, a ich absolwenci nie mają żadnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Jeśli z kolei chodzi o filologię hiszpańską i włoską to jest to dobra propozycja dla osób, które chcą doskonalić znajomość tych dwóch języków. Należy pamiętać, że firmy (m.in. marketingowe, ale nie tylko) coraz częściej obierają właśnie ten kierunek ekspansji. Specjaliści władający biegle językiem włoskim lub hiszpańskim są obecnie poszukiwani w wielu przedsiębiorstwach.
Napisz komentarz
Komentarze