Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 23:51
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krzywa wieża. W Pizie? Nie, w Oleśnicy!

Czy nie grozi nam, że wieża runie?!
  • Źródło: Panorama Oleśnicka
Krzywa wieża. W Pizie? Nie, w Oleśnicy!

Autor: Grzegorz Huk

- Proszę zainteresujcie się przechylającą się wieżą kościoła prawosławnego przy ulicy Łużyckiej. Mieszkam w okolicy i nie wiem, czy mogę czuć się bezpieczna! - z taką niepokojącą informacją zadzwoniła do nas jedna z mieszkanek ulicy Kościelnej.

Przypomnijmy, że nie tak dawno, informując o planach rozciągnięcia lin między wszystkimi oleśnickimi wieżami w ramach OFCA zamieściliśmy słowa organizatorów planowanego pokazu, wyrażających wątpliwość co do stanu technicznego konstrukcji.

Wspominał o tym także oleśnicki badacz historii Marek Nienałtowski, dodając, że na wieży znajdują się ciężkie, żeliwne elementy dawnej balustrady. - Być może to one powodują przechylenie konstrukcji, ale o tym niech wypowiedzą się fachowcy - dodał.

- Temat jest nam znany - uspokaja powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Ryszard Łukoszko. - Przekrzywienie wieży było już od dawna. Są tam umocowania, które to powodują. Nie ma problemu zagrożenia na dzisiaj. To jest obserwowane od kilkunastu lat. Ona jest po prostu tak wykonana, taka jest jej uroda. Ale przeprowadzimy wizję w celu ustalenia stanu faktycznego, choć jeszcze raz podkreślam - proces jest obserwowany od 15 lat i nie ma zagrożenia -  zapewnia inspektor.  

A co mówi gospodarz świątyni?

- Jest opracowywany projekt remontu wieży. Myślę, że w tym roku będzie już gotowy i od przyszłego roku mam nadzieję rozpocząć remont. Obiekt jest monitorowany, nie ma obaw. To jest tylko takie wrażenie optyczne. Ona z natury jest przechylona, z natury jest taką krzywą wieżą. Nie ma żadnych obaw, wszystko jest pod kontrolą - mówi proboszcz, ks. mitrat Jerzy Szczur, z cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Oleśnicy.

I dodaje: "Jeśli  idzie o elementy żeliwne, to faktycznie są barierki, ale ich obecność na wieży nie ma wpływu na jej stan. To była kiedyś wieża widokowa, jednak w tej chwili nie wyobrażam sobie, żeby można ją było udostępnić w jakikolwiek sposób, zwłaszcza że nie ma schodów. Nie jest planowane przywrócenie stanu sprzed jakiegoś tam czasu".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HistomagTreść komentarza: Ostatni konkurs ze znajomości historii Oleśnicy odbył się za burmistrza Kołacińskiego.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Kochają Polskę i znają jej historięAutor komentarza: marekTreść komentarza: "za kreatywne i oryginalne komunikowanie się z mieszkańcami miasta poprzez social media i dobrą narrację." Jakie kreatywne i w ogóle o komunikowanie się. Nie ma żadnego komunikowania się z mieszkańcami. Ja tego nie doświadczyłem, a wprost przeciwnie mają to gdzieś.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 23:15Źródło komentarza: Sekcja Komunikacji Społecznej docenionaAutor komentarza: .Treść komentarza: Ale nam się czarodziejki w Oleśnicy trafiłyData dodania komentarza: 28.11.2024, 23:03Źródło komentarza: "Staramy się nieco odczarować ten Urząd Miasta"Autor komentarza: KokoTreść komentarza: W szfecji po śmieciach pora na sortowanie odchodòw. Odzielnie kupa, mocz, smarki i żygowiny. W weekendy PgŻ czynny całą dobę ( punkt zbioru żygów). Czrmu u nas tego nie ma? Ciemnota i średniowiecze ehhData dodania komentarza: 28.11.2024, 21:39Źródło komentarza: Stawki za odbiór śmieci idą w góręAutor komentarza: SzokTreść komentarza: Mam nadzieję że w związku z podwyżką będą częściej odbierane niż 2 × w miesiącu !Data dodania komentarza: 28.11.2024, 20:56Źródło komentarza: Stawki za odbiór śmieci idą w góręAutor komentarza: KrisuTreść komentarza: Świetny pomysł. Gratuluję!Data dodania komentarza: 28.11.2024, 18:53Źródło komentarza: Warsztaty tworzenia bożonarodzeniowych wianków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic