Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 06:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zasłuchajcie się w oleśnickie organy

W niedzielę 4 sierpnia odbędzie się trzeci festiwalowy koncert w bazylice w Oleśnicy
Zasłuchajcie się w oleśnickie organy

Autor: MOKiS

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zaprasza na trzeci koncert XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oleśnicy - w niedzielę 4 sierpnia o godz. 19 w bazylice mniejszej pw. św. Jana.

Wystąpią Radosław Marzec (organy) i Renata Marzec (wiolonczela), którzy zaprezentują kompozycje J. S. Bacha, I. Albeniza, H. Muleta, F. Couperin, F. Gernisheima, J. Sulzera.

?Radosław Marzec - urodził się w Białymstoku w 1971 r. Studiował w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Umiejętności swoje doskonalił w Konserwatorium Muzycznym w Strasbourgu (Francja) w klasie organów prof. André Stricker w ramach studiów podyplomowych zwieńczonych uzyskaniem „Diplôme de Specialisation d’orgue". W latach 1995-1996 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia i sukcesy artystyczne. Brał czynny udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich organistów jak Marie-Claire Alain, Guy Bovet, Ferdinand Klinda, Herbert Wulf.
Był stypendystą kursu mistrzowskiego prowadzonego przez Jean Guillou w Zürichu oraz Letniej Międzynarodowej Akademii Organowej w Saint Bertrand de Comminges prowadzonej przez Michael Chapuis i André Stricker. W 1994 został laureatem Nagrody Głównej na Konkursie Organowym w Rumii, a w roku 1999 finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów obowiązkowych. W roku 2005 lubelskie wydawnictwo Polihymnia wydało jego książkę pod tytułem „Interpretacja utworów organowych Jana Sebastiana Bacha w świetle źródeł XVIII-wiecznych”. W 2006 roku dokonał premierowej rejestracji na płycie, muzyki organowej Adama z Wągrowca. Obecnie jest profesorem tytularnym pracującym na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Występuje w kraju i za granicą solo, a także w duecie „Cellorganic” ze swoją żoną, wiolonczelistką Prof. Renatą Marzec.


?Renata Marzec - dr hab. profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest absolwentką tej uczelni. Studia ukończyła w 1990 roku w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Pracę zawodową związała ze swoją macierzystą akademią, w której prowadzi klasę wiolonczeli, zespoły kameralne. Jej studenci z sukcesami brali udział w międzynarodowych konkursach instrumentalnych. Aktywność koncertowa Renaty Marzec obejmuje Międzynarodowe Festiwale Muzyczne organizowane na terenie całego Polski oraz Europy. Są to recitale solowe oraz koncerty kameralne we współpracy ze znamienitymi instrumentalistami : Dymitrem Sitkowieckim, Jadwigą Kaliszewską, Pawłem Radzińskim Lechem Bałabanem, Marcinem Sikorskim, Bolesławem Siarkiewiczem, Piotrem Reichertem. Od kilku lat koncertuje również z mężem organistą, prof. Radosławem Marcem współtworząc duet Cellorganic. Repertuar tego duetu propaguje oryginalne dzieła tworzone na ten skład autorstwa takich mistrzów IX I XX wieku oraz dzieła twórców dawnych epok jak J.S.Bach, A.Vivaldi, A.Scarlatti. Duet prezentuje również własne opracowania muzycznych arcydzieł różnych epok. W sierpniu 2016r. nakładem wytwórni Soliton ukazała się płyta duetu Cellorganic pt. „Borrowed Sounds”, na której Renata Marzec dokonała światowej premiery fonograficznej utworów w transkrypcjach na wiolonczelę solo oraz utworów na wiolonczelę i organy. 
Od 2014 roku jest Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Markowicach. Renata Marzec prowadzi również kursy i Master Class w Polsce i za granicą. Uczestniczy w pracach Jury konkursów wiolonczelowych i kameralnych. Jest również krajowym konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej. W latach 1999-2002 i 2008-2012 pełniła funkcję prodziekana, następnie dziekana (2002-2008 i 2012-2016 ) Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. 
Za swoją działalność artystyczną otrzymała wiele nagród i odznaczeń, zarówno Prezydenta RP, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa oraz Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PolTreść komentarza: Super, fajnie że jest jeszcze komuś się chcieć.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 06:29Źródło komentarza: Kochają Polskę i znają jej historięAutor komentarza: KonioTreść komentarza: Winny się tłumaczy panie lejbcośtam HahaData dodania komentarza: 28.11.2024, 05:57Źródło komentarza: Kochają Polskę i znają jej historięAutor komentarza: NurekTreść komentarza: O! Kowalski teraz jest lejbjodis hahah oj kowalski kowalski....Data dodania komentarza: 28.11.2024, 05:24Źródło komentarza: Kochają Polskę i znają jej historięAutor komentarza: JBTreść komentarza: Spytajcie ile sekcja komunikacji zaplacila za udział w konkursie? Te wszystkie rankingi i konkursy to wielka ściema. Nagminne jest, że jakaś organizacja wysyła niusa do JST, że można wziąć udział w konkursie. Warunek? Wpłacić wpisowe np 5 000 zł. Naiwni się znajdą i wpłacają. Będzie ich może 20 na całą Polskę lub kilku na Region. Potem Wow!! Mamy nagrodę. Tylko nikt za darmo nie robi takich konkursów dla wszystkich samorządów. Wówczas nagroda miała by swoją wartość. A tak, zapłaciłeś to dostałeś wyróżnienie. Czasami wszyscy dostają. Niestety dzisiaj ludzie i samorządy są łase jak nigdy na PR. Zwykli mieszkańcy/czytelnicy myślą, że naprawdę nas docenili. W rzeczywistości to często poprostu ktoś kupił sobie nagrodę. Ach, naiwności moja.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 23:20Źródło komentarza: Sekcja Komunikacji Społecznej docenionaAutor komentarza: jaTreść komentarza: Była moją wychowawczynią przez całą szkołę podstawową ! Pani Leokadia B. Ciekawe co ze sprawczynią ? Brawura. Młody niedoświadczony kierowca . Prawdopodobnie telefon w ręku I przepis na śmierć gotowyData dodania komentarza: 27.11.2024, 22:50Źródło komentarza: Nie żyje była nauczycielka, potrącona na SinapiusaAutor komentarza: LejdibojsTreść komentarza: Koko. Debilu. Przy zastosowaniu polskiej definicji gwałtu Szwecja praktycznie nie ma gwałtów. Według szwedzkiej czy angielskiej definicji gwałtu przespanie się pijaną żona, partnerka czy inna kobietą jest gwałtem. Bo taka osoba nie jest w stanie świadomie uprawiać seksu. Dotknięcie kobiety e miejsce intymne jest też uznane za gwałt. To co w Polsce idioto jest końskimi zalotami w Szwecji i Anglii jest gwałtem. W Polsce jak kobieta jest nieco wstawiona to towarzystwo jej polewa alkohol aby była łatwą ofiarą. A sąd stwierdza, że sama jest sobie winna.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 22:21Źródło komentarza: Kochają Polskę i znają jej historię
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic