Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 07:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uff... Jak gorąco!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy przypomina o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa podczas upałów. Wysokie temperatury powietrza mogą stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Gdy temperatura powietrza osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu .
Uff... Jak gorąco!

Autor: pixbay.com

Jak chronić organizm przed upałem?

  • noś jasne, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, dobrze przepuszczających powietrze

  • pamiętaj o odpowiednim nakryciu głowy, które zabezpieczy przed przegrzaniem oraz o okularach przeciwsłonecznych z filtrem chroniącym nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym

  • regularnie stosuj krem z filtrem

  • zadbaj o właściwą cyrkulację powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, używaj wentylatorów i klimatyzacji, wietrz najlepiej rano lub wieczorem

  • pamiętaj o regularnych posiłkach, wybierając lekkie dania

  • żywności przechowuj w warunkach chłodniczych

  • pij systematycznie, najlepiej wodę i unikaj alkoholu

Upał stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci i osób w podeszłym wieku oraz osób cierpiących na przewlekłe schorzenia.

 Niebezpieczeństwem w upalne dni może być udar cieplny. Powstaje na skutek przegrzania organizmu. Szczególnym jego rodzajem jest udar słoneczny, czyli przegrzanie wskutek silnego nasłonecznienia. Z udarem cieplnym spotykamy się wtedy, gdy organizm ma utrudnione lub wręcz uniemożliwione oddawanie nadmiaru ciepła. Do sytuacji takiej może dojść w trakcie pracy w gorącym i wilgotnym pomieszczeniu bez przewiewu, podczas długotrwałego przebywania na słońcu, w trakcie dłuższego marszu, gier, zabaw lub plażowania w okresie dużych upałów oraz w czasie gorących kąpieli wodnych i parowych. Najbardziej narażone są małe dzieci, u których nie rozwinęły się dostatecznie mechanizmy termoregulacji oraz osoby starsze z dolegliwościami układu krążenia lub zażywające preparaty antyhistaminowe.

Objawy udaru cieplnego:

  • wysoka temperatura ciała, ból i zawroty głowy, nudności i wymioty

  • zmiany nastroju

  • zaburzenia widzenia

  • szybkie bicie serca

  • szybkie oddychanie

  • utrata przytomności

Pierwsza pomoc:

  • postępowanie przedszpitalne w udarze cieplnym polega przede wszystkim na wezwaniu zespołu pogotowia ratunkowego (tel. 999 lub 112)

  • przeniesieniu chorego do chłodnego, ocienionego miejsca i ewentualnym zdjęciu z niego części odzieży

  • jak najszybciej rozpocznij chłodzenie chorego polegające na skrapianiu ciała chłodną wodą oraz wprawieniu w ruch powietrza wokół chorego (np. za pomocą wachlowania lub wentylatora)

  • utrzymuj drożność jego dróg oddechowych, bądź gotowy do podjęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej w razie wystąpienia objawów zatrzymania krążenia

Udar cieplny jest stanem zagrażającym życiu.

Oparzenia słoneczne. Oparzenia słoneczne powstają na skutek ekspozycji skóry na słońce. Skóra staje się wówczas czerwona, wrażliwa i nierzadko pokryta pęcherzami. Najbardziej narażone na oparzenia są osoby o jasnej karnacji.

Najlepszym sposobem zapobiegania poparzeniom słonecznym jest umiar i rozsądek w korzystaniu z kąpieli słonecznych. Należy używać preparatów z filtrem przeciwsłonecznym. W godzinach od jedenastej przed południem do drugiej po południu promienie słoneczne są najsilniejsze, dlatego czas ten najlepiej spędzić w cieniu.

W przypadku poparzeń lekkich, pierwszego stopnia, czyli gdy nie ma żadnych pęcherzy na skórze, możemy łagodzić dolegliwości chłodną wodą lub specjalnie do tego celu przeznaczonymi preparatami z apteki. W przepadku oparzeń rozległych najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Odwodnienie organizmu. Dochodzi do niego w sytuacji, gdy organizm traci więcej wody i elektrolitów aniżeli pobiera. W upalne dni, znacznie szybciej może dojść do odwodnienia, zwłaszcza wtedy, gdy uprawia się sport bądź spędza aktywnie dzień poza domem. Organizm, aby obniżyć temperaturę ciała zwiększa aktywność gruczołów potowych sprawiając, że w upalne dni lub podczas uprawiania sportu pocimy się bardziej, przez co zwiększa się nasze zapotrzebowanie na płyny, a jego wielkość zależy w głównej mierze od masy ciała oraz wieku.

Pierwszymi oznakami odwodnienia jest pragnienie. Im większe odwodnienie tym objawy będą bardziej odczuwalne.

Objawy odwodnienia:

  • ból głowy

  • rozdrażnienie

  • brak koncentracji

  • suche oczy

  • napięta sucha skóra

Regularne picie wody jest kluczowe do zachowania dobrego samopoczucia i odpowiedniego poziomu nawodnienia. Wodę do organizmu możemy dostarczać także poprzez spożycie soków warzywnych  np. sok pomidorowy dostarcza potas, który w upalne dni szybko tracimy z organizmu. Unikać należy natomiast napojów, które mają działanie moczopędne i dodatkowo odwadniają organizm np. kawy.

Źródło: https://gis.gov.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Michalina W. 12.06.2019 13:45
Czy tej pani na zdjęciu jest li tylko gorąco czy ma też inne odczucia?

Redaktor w krótkich spodenkach 11.06.2019 12:49
To zdjęcie do tekstu, to chyba nie sanepid dobrał )))

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ciekawyTreść komentarza: Dlaczego używasz liczby mnogiej Zbig, ilu was tam jest w tej Tajlandii?Data dodania komentarza: 28.11.2024, 07:36Źródło komentarza: Kochają Polskę i znają jej historięAutor komentarza: PolTreść komentarza: Super, fajnie że jest jeszcze komuś się chcieć.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 06:29Źródło komentarza: Kochają Polskę i znają jej historięAutor komentarza: KonioTreść komentarza: Winny się tłumaczy panie lejbcośtam HahaData dodania komentarza: 28.11.2024, 05:57Źródło komentarza: Kochają Polskę i znają jej historięAutor komentarza: NurekTreść komentarza: O! Kowalski teraz jest lejbjodis hahah oj kowalski kowalski....Data dodania komentarza: 28.11.2024, 05:24Źródło komentarza: Kochają Polskę i znają jej historięAutor komentarza: JBTreść komentarza: Spytajcie ile sekcja komunikacji zaplacila za udział w konkursie? Te wszystkie rankingi i konkursy to wielka ściema. Nagminne jest, że jakaś organizacja wysyła niusa do JST, że można wziąć udział w konkursie. Warunek? Wpłacić wpisowe np 5 000 zł. Naiwni się znajdą i wpłacają. Będzie ich może 20 na całą Polskę lub kilku na Region. Potem Wow!! Mamy nagrodę. Tylko nikt za darmo nie robi takich konkursów dla wszystkich samorządów. Wówczas nagroda miała by swoją wartość. A tak, zapłaciłeś to dostałeś wyróżnienie. Czasami wszyscy dostają. Niestety dzisiaj ludzie i samorządy są łase jak nigdy na PR. Zwykli mieszkańcy/czytelnicy myślą, że naprawdę nas docenili. W rzeczywistości to często poprostu ktoś kupił sobie nagrodę. Ach, naiwności moja.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 23:20Źródło komentarza: Sekcja Komunikacji Społecznej docenionaAutor komentarza: jaTreść komentarza: Była moją wychowawczynią przez całą szkołę podstawową ! Pani Leokadia B. Ciekawe co ze sprawczynią ? Brawura. Młody niedoświadczony kierowca . Prawdopodobnie telefon w ręku I przepis na śmierć gotowyData dodania komentarza: 27.11.2024, 22:50Źródło komentarza: Nie żyje była nauczycielka, potrącona na Sinapiusa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic