Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 11:39
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jedziemy za granicę - co warto wiedzieć?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy przypomina o bezpieczeństwie zdrowotnym związanym z wyjazdami za granicę kraju.
Jedziemy za granicę - co warto wiedzieć?

Autor: pixbay.com

Podróż zagraniczna oprócz wielu miłych wrażeń niesie ze sobą ryzyko zdrowotne, związane z chorobami zakaźnymi i pasożytniczymi. Problemem może też być utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej, zwłaszcza w krajach rozwijających się. W czasie podróży zagranicznych człowiek jest narażony na kontakt z nowymi drobnoustrojami chorobotwórczymi lub już znanymi, ale występującymi w większej liczbie i z większą częstością. Szacunkowo co druga lub trzecia osoba podróżująca do krajów rozwijających się zachoruje w czasie podróży.

Każda rozsądna osoba, która wybiera się w rejony zagrożone zwiększonym ryzykiem zachorowania powinna: skonsultować się z lekarzem przed wyjazdem, sprawdzić stan zaszczepienia z listą obowiązkowych oraz zalecanych szczepień, sprawdzić zalecenia dotyczące podróżujących do danego kraju, zabrać apteczkę podróżną z lekami przeciwbiegunkowymi, przygotować odpowiednią odzież, zaopatrzyć się w preparaty odstraszające owady, ubezpieczyć się od kosztów leczenia oraz w razie potrzeby zastosować profilaktykę przeciwmalaryczną. Ważnym elementem jest samodzielna edukacja (zapoznanie z lokalnymi warunkami klimatycznymi i zwyczajami).

Szczegółowe informacje o chorobach, przeciwko którym należy się zaszczepić przed podróżą do danego kraju, można uzyskać w punktach szczepień dla podróżujących lub na stronach internetowych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a w przypadku szczepień obowiązkowych przeciwko żółtej gorączce również w ambasadzie danego kraju.

Zakres szczepień przed wyjazdem za granicę powinien określić lekarz w najbliższym punkcie szczepień dla podróżujących, w dużym stopniu zależy to od trasy wyjazdu, terminu, długości, charakteru oraz warunków podróży (inne zagrożenia czekają na wycieczce z pobytem w dużym mieście i hotelu kilku gwiazdkowym a inne w czasie pobytu „z plecakiem”). Jedynym szczepieniem wymaganym, zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi Światowej Organizacji Zdrowia, podczas podróży do części krajów Afryki i Ameryki Południowej, jest szczepienie przeciw żółtej gorączce. Uodpornienie najlepiej rozpocząć ok. 6 – 8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Niektóre szczepienia wymagają podania kilku dawek w określonym schemacie szczepienia, z czego przed wyjazdem podaje się dwie dawki w odstępie 4 tygodni. Część szczepień wymaga podania tylko jednej dawki najpóźniej 2 tygodnie przed wyjazdem, np. szczepionkę przeciwko żółtej gorączce podaje się najpóźniej 10 dni przed wyjazdem.

Pamiętajmy, że wielu chorobom zakaźnym, związanym z podróżami i pobytem w innych krajach, zwłaszcza tropikalnych i o niskim standardzie sanitarno-epidemiologicznym, można zapobiec poprzez szczepienia ochronne. Jest to najskuteczniejszy z dotychczas poznanych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym. Szczepienia dla podróżujących można zrealizować w wybranych punktach szczepień.

Wykaz punktów szczepień działających na obszarze województwa dolnośląskiego, przeprowadzających u osób podróżujących za granicę szczepienia ochronne przeciwko żółtej gorączce i innym chorobom zakaźnym znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej we Wrocławiu (http://wsse.wroc.pl – zakładka Szczepienia Podróżnych).

Źródło: http://szczepienia.pzh.gov.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pisiolud 08.06.2019 10:04
A choroby weneryczne to niby co?...No ale parakatolicy z wybranego kraju nie uprawiają seksu prawda?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Zamknij się choć w tym temacie Kowalski.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 11:37Źródło komentarza: Z koszyczkami wielkanocnymi wędrujemy po gminie TwardogóraAutor komentarza: Edmund KalecińskiTreść komentarza: Słusznie napisane przez Spiritusa Sanctusa: "Prym w komentowaniu medialnym na świecie mają idioci szczególnie posługujący się Bogiem. Wszystko jest w Bibliach !". Poczytajcie...Data dodania komentarza: 21.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Pediatrzy odcinają się od działalności Gizeli JagielskiejAutor komentarza: EwaTreść komentarza: Wstyd dla pediatrii tego szpitalaData dodania komentarza: 21.04.2025, 10:41Źródło komentarza: Pediatrzy odcinają się od działalności Gizeli JagielskiejAutor komentarza: zw=kowalski:-)Treść komentarza: Nie żyje papież Franciszek. Czy i tym razem burmistrz oraz przewodniczący rady zorganizują mszę świętą i będą czytali ewangelię ? Czy taka forma dotyczyła tylko papieża Polaka ?Data dodania komentarza: 21.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Z koszyczkami wielkanocnymi wędrujemy po gminie TwardogóraAutor komentarza: zw=kowalski:-)Treść komentarza: Jedna siostra zakonna zakochała się w wysokim oficerze Wehrmachtu. Urodziła syna. Syna oficer dał na wychowanie polskiej rodzinie. Gdy syn sądownie chciał udowodnić testami DNA swoje pochodzenie zakon robił wszystko aby nie ujawnić prawdy. Badania DNA pobrane ze znaczków pocztowych oraz innych udowodniły, że była jego matką. Ba została uznana za błogosławioną. Taka to etyka KK.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 10:33Źródło komentarza: Pediatrzy odcinają się od działalności Gizeli JagielskiejAutor komentarza: AteistaTreść komentarza: Miłujący bliźniego swego. Macie najważniejsze święto w swoim obrządku. A wy pokazujecie nam ateistom jak przestrzegacie dekalogu.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 10:29Źródło komentarza: Pediatrzy odcinają się od działalności Gizeli Jagielskiej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic