Obcowanie z naturą daje mnóstwo satysfakcji, wycisza i uspokaja. Ponadto pozwala docenić wartość podstawowych rzeczy, które wydają się nam tak zwyczajne, jak woda i ogień, a także uczy szacunku dla przyrody. Okoliczności, w jakich znaleźli się uczestnicy projektu, wymagały od nich zdobycia nowych umiejętności radzenia sobie w trudnych warunkach.
W pierwszym dniu dotarli (niestety, w deszczu) do schroniska „Szwajcarka”, które znajduje się w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Następnie instruktorzy ze Szkoły Przygody SAS, pod kierunkiem instruktora survivalu Bogdana Tymoszyka, pokazali, jak rozpalić ognisko i jak nad ogniskiem upiec podpłomyki.
W kolejnych dniach uczniowie mieli całodniowe zajęcia wspinaczkowe na skałach, podczas których poznali bezpieczne metody wspinania. Dowiedzieli się m.in., jak wspinać z asekuracją, a następnie jak bezpiecznie zjechać na linie ze skały. Dodatkową atrakcją były zadania na orientację w terenie, podczas których posługiwali się mapą i nawigacją GPS.
Podsumowaniem projektu było wejście na Sokolik, a następnie na Krzyżną Górę, z której rozciąga się efektowny widok na panoramę Karkonoszy.
Podczas "Festynu Czwórki", który odbędzie w sobotę 8 czerwca, uczestnicy projektu przekażą zdobytą wiedzą i umiejętności swoim koleżankom i kolegom ze społeczności szkolnej oraz członkom społeczności lokalnej.
Projekt pt.: „Survival – szkoła przetrwania na łonie dzikiej natury” jest dofinansowany ze środków projektu
„Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw” realizowanego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018
Napisz komentarz
Komentarze