Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 04:50
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Burmistrz wspomina 4 czerwca 1989 roku....

Wspomnienia i refleksje Piotra Sawickiego, burmistrza Bierutowa, w związku z rocznica częściowo wolnych wyborów w 1989 roku...
Burmistrz wspomina 4 czerwca 1989 roku....

"4 czerwca 1989 roku miałem prawie równo 11 lat i szykowałem się na swój pierwszy obóz harcerski w Mrzeżynie. Tak mi się na tym obozie spodobało, że potem uczestniczyłem w nim jeszcze 8 razy, ale o magicznym Mrzeżynie pod namiotami może przy innej okazji.

Ten wpis będzie poświęcony jednej z najważniejszych dat w naszej najnowszej historii - czwartemu czerwca 1989 roku, którego 30 rocznicę obchodzimy właśnie dziś.

OK, wybory nie w pełni były wolne, układ sił, jaki się po nim wyklarował, czyli słynne „wasz prezydent, nasz premier” przez wielu określany był wtedy i jest dziś zgniłym kompromisem, ale przecież jedno jest w tym wszystkim niepodważalne: nie skończyliśmy jak Rumunia.

Chyba po raz pierwszy przełom dziejowy odbył się bez daniny krwi co najmniej jednego pokolenia, a patrząc z perspektywy lat trudno dziś znaleźć inną datę, którą można by uznać za koniec okupacji rozpoczętej 1 i 17 września 1939 roku. Okupacji najpierw morderczej, dążącej do wyniszczenia narodu, a potem zniewalającej i odbierającej godność i szanse życiowe.

Pamiętam jak w marcu 1989, gdy rozpoczęły się obrady okrągłego stołu wszyscy nauczyciele w szkole byli tym bardzo podekscytowani. My, mając te swoje 11 lat nie za bardzo się orientowaliśmy o co chodzi, ale na matematyce Pani Wrona, podczas kilkuminutowej gimnastyki, którą nam ordynowała w połowie lekcji, opowiadała nam, że dzieje się coś ważnego. Pamiętam, też jak w napięciu większym niż dotychczas mój tata słuchał Radia Wolna Europa na radiomagnetofonie Kasprzak i skrzeczących w nim falach krótkich. 

Potem, już we wrześniu, pamiętam w telewizji mdlejącego niemalże w sejmie premiera Mazowieckiego, a potem jego gest pojednania z Helmutem Kohlem i upadający mur berliński.

Tak, pomimo tego jak bardzo różnie odbieramy dziś tamten czas, trudno zaprzeczyć, że na naszych oczach działa się historia. I pomimo wielu dzisiejszych kontrowersji w ocenie tamtych dni, ja jestem wdzięczny opatrzności za to, że tak wielki przełom ani na chwilę nie przerwał mojego beztroskiego dzieciństwa i otworzył mi szanse na przyszłość. Wiele powojennych roczników nie miało takiego szczęścia. 
My, pokolenie dzisiejszych 40-latków, powinniśmy umieć to cenić. Zwłaszcza my, bo przecież jesteśmy dziś ostatnim pokoleniem Polaków pamiętającym czasy zniewolenia i szarej beznadziei PRL-u lat osiemdziesiątych".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JBTreść komentarza: Spytajcie ile sekcja komunikacji zaplacila za udział w konkursie? Te wszystkie rankingi i konkursy to wielka ściema. Nagminne jest, że jakaś organizacja wysyła niusa do JST, że można wziąć udział w konkursie. Warunek? Wpłacić wpisowe np 5 000 zł. Naiwni się znajdą i wpłacają. Będzie ich może 20 na całą Polskę lub kilku na Region. Potem Wow!! Mamy nagrodę. Tylko nikt za darmo nie robi takich konkursów dla wszystkich samorządów. Wówczas nagroda miała by swoją wartość. A tak, zapłaciłeś to dostałeś wyróżnienie. Czasami wszyscy dostają. Niestety dzisiaj ludzie i samorządy są łase jak nigdy na PR. Zwykli mieszkańcy/czytelnicy myślą, że naprawdę nas docenili. W rzeczywistości to często poprostu ktoś kupił sobie nagrodę. Ach, naiwności moja.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 23:20Źródło komentarza: Sekcja Komunikacji Społecznej docenionaAutor komentarza: jaTreść komentarza: Była moją wychowawczynią przez całą szkołę podstawową ! Pani Leokadia B. Ciekawe co ze sprawczynią ? Brawura. Młody niedoświadczony kierowca . Prawdopodobnie telefon w ręku I przepis na śmierć gotowyData dodania komentarza: 27.11.2024, 22:50Źródło komentarza: Nie żyje była nauczycielka, potrącona na SinapiusaAutor komentarza: LejdibojsTreść komentarza: Koko. Debilu. Przy zastosowaniu polskiej definicji gwałtu Szwecja praktycznie nie ma gwałtów. Według szwedzkiej czy angielskiej definicji gwałtu przespanie się pijaną żona, partnerka czy inna kobietą jest gwałtem. Bo taka osoba nie jest w stanie świadomie uprawiać seksu. Dotknięcie kobiety e miejsce intymne jest też uznane za gwałt. To co w Polsce idioto jest końskimi zalotami w Szwecji i Anglii jest gwałtem. W Polsce jak kobieta jest nieco wstawiona to towarzystwo jej polewa alkohol aby była łatwą ofiarą. A sąd stwierdza, że sama jest sobie winna.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 22:21Źródło komentarza: Kochają Polskę i znają jej historięAutor komentarza: BKKTreść komentarza: Jak ktoś nie umie pracować to .nadrabia to selfi.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 22:10Źródło komentarza: Unikalna inicjatywa - misie "Senioraczki Pocieszaczki"Autor komentarza: LejdibojsTreść komentarza: Koko. Idioto. To taka sama prawda jak powiedzieć, że jesteś normalny.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 22:06Źródło komentarza: 1 grudnia - Światowy Dzień AIDSAutor komentarza: KokoTreść komentarza: Np ilew szfecji jest gwałtòw na tysiąc mieszkańców. HahahaData dodania komentarza: 27.11.2024, 20:03Źródło komentarza: Kochają Polskę i znają jej historię
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic