Najpierw - w kwietniu - Wiktor Sobczak recytował fragment monologu Tadeusza rozstającego się z Telimeną. Kolejna odsłona projektu „Soplicowo” miała miejsce 9 maja , gdy przedstawiciele różnych pokoleń czytali fragmenty epopei. Naszą szkołę reprezentowali wówczas miłośnicy poematu – uczniowie klas IId i Ic: Wiktoria Michalik, Alicja Witek, Mateusz Chmura, Jakub Nowicki, Maciej Łacny i Wiktor Sobczak. Uczniowie zachwycili publiczność niezwykłą umiejętnością wydobycia brzmieniowej urody epopei, muzyki zapisanej w wersach oraz dźwięków litewskiej przyrody utrwalonych na kartach poematu.
Wczoraj odbył się quiz wiedzy o „Panu Tadeuszu”, skoncentrowany na bohaterach, historii i wydarzeniach opisanych w dziele. Ideą zabawy było nie tylko sprawdzenie wiedzy, ale także integracja międzypokoleniowa, bo w skład każdej drużyny weszli słuchacze Uniwersytetu III Wieku, uczniowie I Liceum, uczniowie Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 7.
Zadania oceniane przez jury – Barbarę Słomkę i Jadwigę Swobodę (emerytowaną polonistkę I Liceum) wymagały szybkiego kojarzenia faktów, rozległej wiedzy historycznej i bardzo uważnej lektury utworu Mickiewicza. Przygotowani przez panią Małgorzatę Dąbrówkę uczniowie klasy IId : Julia Bernacka, Natalia Błaszczyk, Małgorzata Dyzio i Mateusz Chmura wykazali się świetną znajomością poematu Mickiewicza oraz epoki, w której epos powstał, a także umiejętnością współpracy i budowania pozytywnych relacji .
Uniwersytet III Wieku, zapraszając I Liceum do udziału w projekcie „Pan Tadeusz” – polska księga narodowa w 185 rocznicę I wydania” , pokazał, że literatura jest wartością łączącą pokolenia.
Napisz komentarz
Komentarze