Czy naprawdę można iść za długi do więzienia?
Dług może powstać zarówno w sytuacji, gdy nie regulujemy systematycznie rat kredytu, jak i podczas unikania płacenia alimentów, czy też zwykłej grzywny. Konsekwencje tego czynu są różne, czasami grozi nawet więzienie.
Na początku instytucja finansowa upomina się kilkukrotnie o zaległe pieniądze (najczęściej są to klasyczne wezwania dostarczane pocztą), dopiero później wdraża poważniejsze kroki, takie jak współpraca z komornikiem, a nawet i z sądem. Wszystko trwa dość długi czas, a przecież firmie zależy na jak najszybszym odzyskaniu pieniędzy. Więc nic dziwnego, że kara więzienia jest głównie ostatecznym krokiem, gdy nie ma już innych możliwości na pozyskanie zwrotu gotówki.
Kiedy można iść za długi do więzienia?
Brak spłaty długów wiąże się oczywiście z poważnymi konsekwencjami. W pierwszej kolejności to kontakt z komornikiem i próba przejęcia cennych dóbr, takich jak sprzęt, samochód, a nawet dom. Naprawdę ostatecznością są kary więzienia. One dotyczą przede wszystkim ludzi, którzy celowo unikają spłaty. W jaki sposób? Pozbywają się oni majątków, rezygnują z pracy, czyli w zasadzie robią wszystko, aby uniemożliwić pobranie jakichkolwiek pieniędzy. Do więzienia mogą trafić także osoby, które wyłudziły kredyt lub inny rodzaj pożyczki, ponadto Ci co, na przykład zwlekali przez wiele lat z regulacją podatku.
W przypadku dłużników, którzy nie mają zwyczajnie funduszy, albo borykają się z trudną sytuacją finansową rzadko kiedy dochodzi do kar więzienia. Dlaczego? Oni starają się polubownie rozwiązać problem, na przykład poprzez rozłożenie długu na mniejsze raty. Z pewnością nie unikają kontaktu ani tym bardziej współpracy.
Kara więzienia za długi – ile może wynosić?
Jeśli chodzi o karę więzienia za długi jest kilka wymiarów. Zależą one od wagi wykroczenia, jak i od innych elementów, takich jak brak współpracy, unikanie kontaktu, czy też pozbywanie się drogocennych dóbr. Kara więzienia za długi wynosi, w przypadku:
- unikania płacenia podatku, od 2 lat pozbawienia wolności do 10. Bardzo szczególne sytuacje kończą się wyrokiem nawet do 15 lat
- Nie płacenia wyznaczonych przez sąd alimentów – jest to 1-2 lata więzienia
- Wyłudzenia kredytu lub innej formy pożyczki – tutaj kara jest różna, od 3 miesięcy, maksymalnie do 5 lat
- niezapłacenia grzywny – miesiąc przebywania w więzieniu
- zamierzonego wyzbywania się majątku w celu uniknięcia ściągnięcia długu to od 3 miesięcy do 5 lat.
Więzienie to naprawdę ostateczność. Pozbawienie wolności dotyka przede wszystkim osoby, które mają poważne problemy finansowe połączone z kłopotami z prawem.
Informacje wykorzystane w artykule pochodzą ze strony https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/za-dlugi-do-wiezienia-aspekty-prawne-zadluzenia/.