Jak postępować po zalaniu mieszkania – najważniejsze zasady
Zalanie mieszkania to jedna z tych sytuacji, które mogą przynieść poważne konsekwencje, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki. Zalegająca wilgoć może bowiem spowodować poważne zniszczenia, a dodatkowo stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Odpowiednie postępowanie po zalaniu jest kluczowe nie tylko po to, aby zminimalizować szkody materialne, ale również, aby chronić domowników. Woda, szczególnie z awarii kanalizacji czy deszczówki, może przenosić, zawierać niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy. Długotrwała wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni, której obecność w mieszkaniu może wywoływać różne dolegliwości oraz nasilać objawy alergii.
Należy mieć na uwadze także to, że nieodpowiednie postępowanie w pierwszych godzinach po zalaniu może również negatywnie wpłynąć na strukturę budynku. Woda bardzo szybko przenika przez ściany, podłogi i fundamenty, co może osłabić konstrukcję domu. W przyszłości może to stwarzać poważne zagrożenie dla jego trwałości. Poniżej znajdziesz 5 najczęstszych błędów, które mogą Cię kosztować więcej, niż się spodziewasz.
5 najczęściej popełnianych błędów bezpośrednio po zalaniu mieszkania – unikaj ich
Zalanie to zawsze nieprzyjemna sytuacja. Podejmując odpowiednie kroki i nie popełniając błędów, możesz zminimalizować nieprzyjemne efekty tego zdarzenia.
1. Zwlekanie z podjęciem działania
Jednym z najczęściej powtarzanych błędów jest odkładanie działania na później. Wiele osób czeka na dogodny czas, gdy np. poprawi się pogoda. Wilgoć bardzo szybko przenika do ścian, podłóg i mebli, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń strukturalnych oraz rozwoju pleśni, która zagraża zdrowiu domowników. Może ona pojawić się już w ciągu nawet 24 godzin od zalania. Jej późniejsze usunięcie może być kosztowne i czasochłonne.
Zbyt długie zwlekanie z naprawami zwiększa także ryzyko większych szkód materialnych. Meble i pozostałe elementy wyposażenia nasiąkają wodą, przez co nie nadają się do dalszego użytkowania. Dlatego bardzo ważne jest to, aby działać natychmiast. W ten sposób ograniczysz nieprzyjemne skutki zalania mieszkania.
2. Używanie zwykłych domowych urządzeń do osuszania
Osuszanie mieszkania po zalaniu to proces wymagający odpowiednich urządzeń. Korzystanie ze zwykłych domowych wentylatorów czy grzejników jest niewystarczające. Nie są one na tyle wydajne, aby były w stanie skutecznie usunąć wilgoci, która wnika głęboko w mury i podłogi. Zalanie wiąże się bowiem z dużą ilością wody rozprzestrzeniającą się szybko i dynamicznie. Ograniczenie się wyłącznie do takich metod może skutkować powierzchownym osuszeniem, a wilgoć, która przeniknie w głąb konstrukcji, nie zostanie wyeliminowana. To prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni.
Profesjonalne osuszacze powietrza są znacznie bardziej efektywne, ponieważ działają intensywnie i skutecznie, usuwając wilgoć nawet z głębszych warstw materiałów budowlanych. Docierają w różne zakamarki, dlatego ich stosowanie przynosi oczekiwane efekty. Osuszanie to jeden z etapów usługi, jaką jest profesjonalne sprzątanie po zalaniu.
3. Bagatelizowanie konieczności sprawdzenia instalacji elektrycznej
Zalana instalacja elektryczna to jedno z największych zagrożeń. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko jest z nią w porządku, nie oznacza to, że działa poprawnie. Woda, która dostała się do przewodów, gniazdek czy skrzynek elektrycznych, stwarza ryzyko porażenia prądem oraz pożaru. Po każdym zalaniu należy więc przeprowadzić oględziny instalacji elektrycznej. Należy to powierzyć doświadczonemu elektrykowi, który pozwoli stwierdzić, czy można z niej korzystać bez obaw.
4. Niezwracanie uwagi na szkody strukturalne
Zalanie mieszkania może prowadzić do osłabienia elementów konstrukcyjnych, takich jak ściany, sufity czy podłogi. Woda dociera w głąb i penetruje materiały budowlane, które z czasem mogą ulegać erozji, tracąc swoje właściwości nośne. Mogą pojawić się pęknięcia, a także m.in. zapadania się fragmentów tynku. Niewłaściwie osuszona podłoga może ulec wypaczeniu, co w przyszłości wymagać będzie kosztownego remontu.
Ignorowanie szkód strukturalnych jest niebezpieczne, gdyż może prowadzić do poważniejszych problemów oraz zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców. Po zalaniu należy więc zlecić fachowcom sprawdzenie stanu konstrukcji budynku.
5. Nieprzeprowadzenie profesjonalnej dezynfekcji
Profesjonalne sprzątanie po zalaniu musi obejmować także dezynfekcję. Jest ona niezbędna, gdyż w zalanych pomieszczeniach mogą rozwijać się niebezpieczne mikroorganizmy. Zastosowanie specjalistycznej dezynfekcji z wykorzystaniem ozonowania czy zamgławiania usuwa nie tylko niebezpieczne patogeny, ale także nieprzyjemne zapachy.
Postępowanie po zalaniu mieszkania – krok po kroku
W pierwszej kolejności należy odciąć źródło zalania, o ile jest to możliwe. Jeśli powodem jest np. uszkodzony rurociąg, zgłoś ten fakt jak najszybciej odpowiednim służbom. Odłącz także zasilanie elektryczne, aby zminimalizować ryzyko porażenia. Po zalaniu i osuszeniu pomieszczeń skorzystaj z pomocy elektryka, który oceni, czy instalacja działa poprawnie.
Pamiętaj o tym, aby przygotować dokumentację dla ubezpieczyciela. Zrób jak najwięcej filmów oraz zdjęć, które będą potwierdzeniem powstałych szkód. Spróbuj uratować przedmioty, które nie uległy całkowitemu zalaniu.
Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy przeprowadzą profesjonalne sprzątanie po zalaniu. Dysponują odpowiednimi środkami i metodami. Ich użycie pozwoli zminimalizować skutku zdarzenia oraz przywrócić wnętrza do stanu używalności w taki sposób, aby były one przede wszystkim bezpieczne. Polecamy skorzystanie z usług ekspertów z firmy Vector:
WWW: https://vector-uslugi.pl/
Telefon: 725 392 578
E-mail: [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze