Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 11:48
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak wyposażone są zajezdnie tramwajowe?

Rzadko uświadamiamy sobie, jakiego nakładu pracy i ilu rozwiązań technicznych wymaga zapewnienie dostępu do usług, z których korzystamy każdego dnia. Przywykliśmy już do tego, że w każdym większym mieście zabiera nas z przystanku czysty i utrzymany w dobrym stanie technicznym tramwaj oraz bezpiecznie dowozi do celu. Utrzymanie infrastruktury i taboru, wykorzystywanych przez komunikację zbiorową należy tymczasem do zadań szczególnie wymagających. Zajrzyjmy do zajezdni i zobaczmy, jakie rozwiązania usprawniają jej działanie.
Jak wyposażone są zajezdnie tramwajowe?

Popularne od stulecia

Tramwaje towarzyszą nam już od początku XIX wieku, w naszym kraju pojawiły się w latach 60-tych. Na początku wagony ciągnięte były przez zwierzęta pociągowe, natomiast pod koniec XIX wieku zaczęto wprowadzać w tę dziedzinę komunikacji zasilanie elektryczne. Pomimo, że budowa infrastruktury tramwajowej i zakup taboru jest bardzo kosztowna dla budżetu miasta, to transport tramwajowy rozwija się bardzo prężnie – najmłodsza sieć tramwajowa w Polsce ma dopiero 4 lata. Transport tramwajowy opłaca się przede wszystkim tam w dużych miastach, gdzie mamy do czynienia ze szczególnie obleganymi trasami. Ze względu na osobne trakcje oraz pierwszeństwo Pozwala na odciążenie dróg oraz uniknięcie tworzenia się korków. Zwiększenie możliwości przewozowych staje się wówczas ekonomiczniejsze dla miasta oraz bardziej ekologiczne. Kilometrów tras tramwajowych w naszym kraju wciąż przybywa, a, jak pokazuje przykład Olsztyna, warto je reaktywować nawet tam, gdzie nie korzystano z nich od dziesięcioleci.

Takie same i nie takie same

Przez z górą sto lat postępu technicznego zmienił się zarówno sam tabor tramwajowy, jak i infrastruktura tramwajowa miasta. Już kilka dziesięcioleci temu wagony stały się bardziej masywne i pojemne, a obecnie stosowanym standardem są tramwaje niskopodłogowe i klimatyzowane, zdolne przewieźć kilkudziesięciu pasażerów jednocześnie. Wraz ze zmianą taboru postępowała zmiana infrastruktury – w tym zajezdni tramwajowych.

Przed wieloma dekadami budowano głównie zajezdnie czołowe, z kilkoma liniami zakończonych ślepo torów. Nowobudowane zajezdnie mają przechodni układ torowy, skonstruowany w formie zamkniętych pętli. Taki jest zresztą znacznie wygodniejszy w obsłudze tramwajów zarówno dwu-, jak i jednokierunkowych. Zmienia się również wyposażenie techniczne, choć pełnione przez nie funkcje pozostają w zasadzie takie same. nalezą do nich m.in. narzędzia diagnostyczne do pomiarów prawidłowości parametrów pojazdów, tokarki do demontażu kół, podnośniki do zmiany wózków, holowniki, myjnie oraz wiele innych. Największym wyzwaniem dla organizacji zajezdni są gabaryty oraz ciężar wagonów – wcześniej, by skontrolować podwozie wagonu, konieczne było skorzystanie z kanału, dziś stosuje się również podnośniki całowagonowe.

Użytecznym urządzeniem jest obrotnica, dostarczana zajezdniom np. przez wrocławską firmę Przedsiębiorstwo HAK, producenta urządzeń dźwignicowych. Rozwiązanie to umożliwia manipulowanie wagonami podczas ich obsługi czy wymiany wózków napędowo-jezdnych. Oprócz podwozia wagonów, równej troski wymagają dachy oraz osprzęt zasilający. Służą temu galerie rewizyjne. Zajezdnie standardowo wyposażone są w myjnie, odkurzacze oraz inne urządzenia do utrzymania sprawności technicznej i czystości taboru. Nad działaniem zajezdni czuwają dziś zaawansowane systemy informatyczne, organizujące ruch, a tym samym zapewniające bezpieczeństwo pasażerom.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: zmień lekarzaData dodania komentarza: 27.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Nauczyciela wyprowadzili ze szkoły w kajdankach!Autor komentarza: KlonowaTreść komentarza: Konsekwencje picia przez dziesięciolecia stakanów spirytu wprost ze zsypu.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 11:24Źródło komentarza: Święta Katarzyna na nowym miejscuAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Skrzyżowanie, przejścia dla pieszych i nieczynna sygnalizacja- czyli potrójna szczególna ostrożność wskazana u wszystkich uczestników ruchu drogowego. Inaczej dochodzi do takich dramatów. Współczuję rodzinie zmarłej i tej młodej dziewczynie. Źle zaczęła start w dorosłość.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 10:54Źródło komentarza: Nie żyje była nauczycielka, potrącona na SinapiusaAutor komentarza: Bezpieczna PolskaTreść komentarza: Juras. Polski idioto. W Namysłowie Polak zastrzelił rodziców, brata a dzieci brata wziął za zakładników.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 10:38Źródło komentarza: Nie żyje była nauczycielka, potrącona na SinapiusaAutor komentarza: saTreść komentarza: wygląda to słabo, budynki obok siebie, różne wysokości, różna elewacji, aż oczy rażąData dodania komentarza: 27.11.2024, 10:26Źródło komentarza: Strażacka wierchuszka wizytowała rozbudowę komendy w OleśnicyAutor komentarza: BKKTreść komentarza: Gabrysiu. Zmień terapię.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 09:49Źródło komentarza: Święta Katarzyna na nowym miejscu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic