Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 05:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak policja reaguje na wykroczenia społecznie uciążliwe?

Policjanci podczas codziennej służby patrolując miasto często reagują na wykroczenia popełniane przez mieszkańców. Bardzo często dotyczy to spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, czyli wykroczenie określane jako społecznie uciążliwe. Mandat jaki grozi za popełnienie tego wykroczenia to 100 złotych.
Jak policja reaguje na wykroczenia społecznie uciążliwe?

Czym są wykroczenia? To zachowania, które są zabronione przez prawo, ale ze względu na mniejszą, niż w przypadku przestępstw społeczną szkodliwość, ich karalność jest łagodniejsza. W uproszczeniu są to drobne naruszenia prawa.

W przeciwieństwie do przestępstw (których popełnienie i skazanie jest odnotowane w Krajowym Rejestrze Karnym), nie prowadzi się rejestru wykroczeń. Wyjątek stanowią wykroczenia drogowe. Ze względu na ich ścisłe powiązanie z punktami karnym (które są sankcją administracyjną) są one rejestrowane. Pomimo, że za wykroczenia przewidziana jest łagodniejsza kara, to mogą one być dla nas bardziej uciążliwie, niż przestępstwa. Dzieje się tak, ze względu na to, że wykroczenia dotyczą spraw, które mogą się nam przydarzyć niejednokrotnie w życiu codziennym. Do takich społecznie uciążliwych wykroczeń należą: zakłócanie spokoju, hałasowanie w nocy, załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscu publicznym, używanie słów wulgarnych, umieszczanie napisów na murach, niszczenie roślin, zaśmiecanie i to, co najczęściej spotykamy – spożywanie alkoholu poza miejscami wyznaczonymi.

Zgodnie z przepisami za spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym (np. obok sklepu, który nie ma wyznaczonego miejsca) grozi grzywna w formie mandatu karnego lub skierowanie wniosku do sądu. Właściciel takiego sklepu lub lokalu również naraża się na odpowiedzialność – za sprzedaż alkoholu osobom nietrzeźwym lub wyrażenie zgody na picie alkoholu w rejonie sklepu może stracić koncesję na jego sprzedaż.

Policjanci systematycznie prowadzą interwencje w miejscach publicznych dotyczących spożywania alkoholu, bądź po zgłoszeniach, bądź z własnej inicjatywy. Interwencja zakończyć się może pouczeniem, postępowaniem mandatowym albo sporządzeniem wniosku o ukaranie sprawcy do sądu. Mieszkańcy często żalą się na samą obecność nietrzeźwych osób lub bezdomnych siedzących lub śpiących na ławkach. Jednak środki prawne, które policjanci mogą zastosować interweniując w takiej sytuacji, są niewielkie. Dopóki ktoś nie łamie przepisów prawa, czyli nie pije alkoholu, bądź nie zaczepia ludzi, nie ma podstaw, aby wykonywać z taką osobą jakiekolwiek czynności. Samo siedzenie nie jest zabronione, nawet jeśli osoba niezbyt schludnie wygląda, czy brzydko pachnie. Policjanci natomiast sprawdzają w jakim stanie znajdują się takie osoby i czy nie wymagają pomocy np. konsultacji lekarskiej.

Tylko w tamtym roku oleśniccy policjanci nałożyli 745 mandatów karnych za spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym. W okresie wiosna-jesień policjanci realizują również służby ponadnormatywne, wówczas w patrolu pieszym patrolują centralną część miasta skupiając uwagę właśnie na wykroczeniach społecznie uciążliwych. W roku 2018 realizując patrole ponadnormatywne policjanci wylegitymowali ponad 1200 osób i nałożyli 170 mandatów i sporządzili 22 wnioski o ukaranie do sądu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic