Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 05:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sala Zofii - atrakcja zamku w Oleśnicy

Sala Zofii w Zamku Książąt Oleśnickich została otwarta po renowacji wyjątkowego sufitu.
Sala Zofii - atrakcja zamku w Oleśnicy

Autor: K.Dziedzic

Sala Zofii Mecklenburg-Guestrow, żony księcia wirtemberskiego Chrystiana Ulryka, z pewnością jest atrakcją zamku w Oleśnicy. Mówił o tym podczas spotkania w zamku dr Marek Nienałtowski. regionalista, badacz historii Oleśnicy. Nazwał to pomieszczenie zamkową perełką.

Sufit poddano fachowej renowacji po tym, jak został zalany wodą z pękniętej rury na wyższym piętrze. Pieniądze na ten cel pochodziły z ubezpieczenia.

W zamku obok Sali Zofii znajdują się jeszcze dwie komnaty z podobnymi sufitami. Czekają one na prace renowacyjne.

Sala Zofii zostanie włączona do ścieżki zwiedzania zamku.

Szerzej - w Panoramie Oleśnickiej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

m 27.01.2019 23:38
A skąd wiadomo, czy księżna Cecylia nie wspierała Trupie czaszki? Jej mąż wspierał (spotykał się z Hitlerem) może i jej się zdarzyło? Czy mamy pełną wiedzę o życiu księżnej Cecylii? W czasie I WŚ jeździła na front wspierać żołnierzy. Czy nie wspierała w II WŚ? Może trzeba zapytać Jörgena Kirschsteina? Należałoby mieć pewność. Zrobimy salę i ktoś przyniesie jakieś inne zdjęcie? Będzie się z nas śmiać cała Polska, czyjeś głowy polecą i może jakieś dotacje?

amator 27.01.2019 22:39
Tak, no rewelacja, tylko że Bronś jak zwykle to zaprzepaści, bo oleśnickim zamkiem się nie interesuje. Zupełnie.

Krzysztof A. Kowalski 27.01.2019 20:15
Co z komnatą księżnej Cecylii? Cecylia Augusta Maria Mecklenburg-Schwerin - ur. 20 września 1886 w Schwerinie; zm. 6 maja 1954 w Bad Kissingen: była księżniczką Meklemburgii-Schwerinu, była księżną pruską jako żona następcy tronu Niemiec Wilhelma, syna niemieckiego cesarza Wilhelma II, była córką wielkiego księcia Fryderyka Franciszka III z Meklemburgii-Schwerinu i wielkiej księżnej Anastazji Michaiłowny Romanownej, jej starszą siostrą była Aleksandra, królowa Danii, w latach 20-tych XX. wieku aktywnie działała w organizacjach charytatywnych i socjalnych: - była protektorką największego związku kobiet Republiki Wajmarskiej - Związku Królowej Luizy - była protektorką Johanniter Schwestern, - z szóstką dzieci przebywała w Oleśnicy. Szkoda, że pan Marek Nienałtowski nie lobbuje za tą salą, której przygotowanie chciał wspomóc Jörgen Kirschstein, a otwarcie byłoby wydarzeniem nieporównywalnie donioślejszym niż powyższe.

Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic