Odcinanie czas zacząć [AKTUALIZACJA]

12.03.2018

Dzisiaj odbędzie się odcinanie figury żołnierzy z Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej i WP...

Dziś zakończy się historia "Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego" ustawionego w parku Sienkiewicza. Przypomnijmy, że został on objęty ustawą dekomunizacyjną. Miasto z kolei zwróciło się z wnioskiem do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego o kontrolę stanu technicznego obiektu i w jej wyniku otrzymały nakaz rozbiórki.

- Pomnik musi zostać rozebrany,  zagraża bowiem bezpieczństwu przechodniów. Pomnik osiada, odpadają płyty. Pod nakazem rozbiórki podpisuję się obiema rękoma - powiedział Panoramie Ryszard Łukoszko, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.
 
Dzisiaj od rana trwają prace, których efektem ma być odcięcie figur obu żołnierzy. 
 
Miasto zwróciło się do wojewody o wyrażenie zgody na ewentualne przeniesienie pomnika na Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej. Ale takowej - jak na razie -  nie uzyskało.
 
Gdzie trafią więc figury?
 
Powinny do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku w woj. zachodniopomorskim. Ekspozycja stała ze zdekomunizowanych  pomników zajmie 300 hektarów. Muzeum to pomysł Platformy. Politycy PO chcieli je składować w Bornem Sulinowie. PiS zmienił miejsce na Podborsko koło Białogardu.
 
AKTUALIZACJA
 
Po podcięciu figur specjalną piła o średnicy jednego metra, trwa obecnie zmiana tarczy - na 1,6-metrową. Potem zostanie założona kolejna - dwumetrowa. Przy jej użyciu nastąpi ostateczne odcięcie obu żołnierzy.
 
Finał prac przewidziany jest wstępnie na jutro.
 
AKTUALIZACJA II
 
A jednak! A jednak udało się dzisiaj. Po 8 godzinach i 10 minutach figury żołnierzy zostały odcięte i w nienaruszonym stanie załadowane na przyczepę. 
 
DWUGŁOS O USUNIĘCIU POMNIKA: ZA PRZECIW
 

FOTORELACJA

(rpr), źródło: