Grottger - malarz patriotyczny

06.12.2017

BiFk zaprasza na wystawę „Artur Grottger – twórca patriotycznych cyklów rysunkowych”

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprasza do Galerii BiFK przy sali widowiskowej do obejrzenia wystawy „Artur Grottger – twórca patriotycznych cyklów rysunkowych”.

Wystawa upamiętnia przypadającą w tym roku 180. rocznicę urodzin i 150. rocznicę śmierci Artura Grottgera – polskiego malarza, jednego z czołowych przedstawicieli romantyzmu w malarstwie polskim, ilustratora, rysownika, autora cyklu „kartonów” o powstaniu styczniowym. Ze względu na tematykę wielu jego dzieł inspirowanych wydarzeniami z historii Polski uchodzi również, obok takich malarzy jak Jan Matejko, Henryk Siemiradzki czy Wojciech Gerson, za jednego ze znaczących przedstawicieli nurtu polskiej narodowej szkoły malarstwa historycznego.

Na wystawie zatytułowanej „Artur Grottger – twórca patriotycznych cyklów rysunkowych” prezentowane są heliograwiury*: J. Blechingera z Wiednia (cykl Lithuania), V. Angera z Wiednia (cykl Wojna), oraz nieznanego autora (cykl Polonia). Nakładcą był Franciszek Bondy z Wiednia. Oryginalne prace wykonane zostały w technice rysunku, czarną kredką z nanoszonymi białymi blikami, najczęściej na ciemnożółtym kartonie. Przy tak oszczędnych środkach wyrazu cała ekspresja pokazywanych scen bierze się z ukazanych stanów emocjonalnych bohaterów. Historie przedstawiane na obrazach Grottgera są czytelne i łatwo zrozumiałe dzięki wyrazistym gestom i pozom postaci, sugestywnej mimice ich twarzy.

*Heliograwiura  – wynaleziona w 1879 r. metoda otrzymywania reprodukcji techniką druku wklęsłego; również: reprodukcja otrzymana tą metodą.

Czas trwania wystawy: 1 grudnia 2017 - 12 stycznia 2018.

 

 

(OAI), źródło: