Książka o niezapomnianym lekarzu [AKTUALIZACJA]

28.11.2017

Jego serce zostało w Sycowie -  to tytuł książki o niezapomnianym Julianie Jakimowiczu
 
- Kiedy już byłam dorosła, to jeszcze długo się mówiło w Sycowie, jak ktoś zmarł: „Ech, gdyby Jakimowicz  żył, to na pewno by go uratował - mówi Ewa Piórkowska-Kucharska, córka pielęgniarza Stanisława Piórkowskiego, przyjaciela i najbliższego współpracownika lekarza. 
 
Książka "Jego serce zostało w Sycowie. Doktor Julian Jakimowicz i załoga sycowskiego szpitala" powstała z inspiracji i przy współudziale Jakuba Seftela, wnuka innego przyjaciela Jakimowicza - też Jakuba Seftela, pierwszego księgowego sycowskiego szpitala.
 
Napisał ją Roman Rybak, redaktor Panoramy Oleśnickiej.
 
To opowieść o niezapomnianym w Sycowie i okolicach znakomitym chirurgu, twórcy powojennego szpitala w Sycowie, jego wieloletnim dyrektorze. Ale to także historie ludzi, którzy w pionierskich latach odbudowywali z gruzów i budowali jednocześnie nowe oblicze sycowskiego szpitala.
 
- Książkę przeczytałam jednym tchem, w jeden wieczór. Czyta się ją jak dobrą powieść. To historia o wspaniałym człowieku i jego losach, człowieku, który może być autorytetem. To również ciekawe historie jego współpracowników. Wszystko okraszone anegdotami, barwnymi obrazami tamtych lat, zdjęciami i dokumentami. Wydana niezwykle starannie - w twardej oprawie, na kredowym papierze - mówiła o wydawnictwie Anna Zasada, dyrektor Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy, na promocji książki.
 
Zorganizowano ją w sycowskim Muzeum Regionalnym w formie wieczoru wspomnień o Jakimowiczu i jego załodze. Poprowadził go Robert Dziergwa, dyrektor LO w Sycowie. A clou programu była wzruszająca multimedialna prezentacja, przygotowana przez autora książki.
 
O tym wieczorze i o samej książce napisała szeroko w dzisiejszym wydaniu Panorama Oleśnicka. 
 
Część nakładu do celów promocyjnych zakupiły władze samorządowe Sycowa.
 
AKTUALIZACJA
 
 
Nakład wydanej w grudniu 2017 roku książki sprzedany został w ciągu trzech tygodni. A ponieważ wciąż kolejne osoby i w Sycowie, i w Oleśnicy, i innych gminach naszego powiatu dopytywały o nią, wydawcy (J. Seftel i R. Rybak) zdecydowali się na jej wznowienie. Ponownie w niezwykle starannej formie edytorskiej (twarda oprawa, na kredowym papierze) wydrukowała ją sycowska firma Govero Mariusza Zygmunta.

Do nabycia książka jest już w Muzeum Regionalnym w Sycowie. Ponownie część wznowionego nakładu do celów promocyjnych zakupiły władze samorządowe Sycowa.
 
W Oleśnicy książkę o znanym również tutaj, pochodzącym spod Lwowa, lekarzu możemy wypożyczyć w Bibliotece Centralnej na Reja.
 
A o najnowszym pomyśle upamiętnienia tego znakomitego chirurga napisała Panorama Oleśnicka: "Colombo miał "Psa", Jakimowicz "Doga".

(OAI), źródło: