Spirala manipulacji

13.11.2017

Musimy przyznać: Jeśli ktoś zmanipulował, to nie radny Damian Siedlecki... ... ...
 
Po raz kolejny padliśmy ofiarą fake newsa i kolejny raz dotknął on radnego Damiana Siedleckiego. 
 
"Radny obnaża manipulację radnego. Marcin Karczewicz z Piotrem Maksymczakiem zaorali Damiana Siedleckiego. Ten manipuluje?" - donieśliśmy 12 listopada. Puenta naszej publikacji zawierała się we fragmencie tekstu:
(...) manipulację ujawnił inny radny - Marcin Karczewicz (Oleśnica Razem). Zrobił on print screena pierwotnego postu. Okazało się, że najpierw Siedlecki napisał o "Dniu Niepodległości". Wpis brzmiał: "Ktoś mi wytłumaczy co wspólnego mają race z obchodami Dnia Niepodległości?".  I to ten post skomentował Maksymczak. A po jego wpisie Siedlecki dokonał autopoprawki i... zaatakował adwersarza...".
 
Okazuje się to nieprawdą. Damian Siedlecki nie poprawił swojego posta, do którego odniósł się Piotr Maksymczak. To, co zapisał w formie zrzutu ekranowego (print screena) Marcin Karczewicz, pochodziło z innego facebookowego profilu. Wychodzi więc na to, że to Marcin Karczewicz dokonał manipulacji, wklejając post pochodzący z innego profilu, co przez wszystkich zostało odczytane jako dowód na edytowanie przez Siedleckiego jego pierwotnego posta i usunięcie z niego błędnej nazwy państwowego święta.
 
Wobec powyższego sprawa niewłaściwej nazwy święta, użytych podczas uroczystości rac, o których traktował post, czy też tego, kto kogo zablokował na swoim profilu, staje się całkiem drugorzędna.
 
Być może Marcin Karczewicz wkleił post Siedleckiego bez przemyślenia, jakie konsekwencje z tego wypłyną i że da to asumpt do zarzucenia Siedleckiemu stosowania niegodnej metody w dyskusji. Liczy się jednak skutek - my uwierzyliśmy w jego "rewelację" i na niej zbudowaliśmy swój tekst. A przeciwnicy polityczni Damiana Siedleckiego dali sobie upust w komentarzach, opartych na fałszywej przesłance. I tak powstała spirala manipulacji.
 
Radnego Damiana Siedleckiego przepraszamy, a radnemu Marcinowi Karczewiczowi radzimy korzystanie z Facebooka w sposób bardziej odpowiedzialny.
 
Odpowiedź na pytanie "Kto się sam zaorał?" pozostawiamy Czytelnikom.

KD, źródło: