Miasto złota i miłości

15.05.2017

Ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich przedstawi powieść "RENN Breslau miasto złota i miłości"

17 maja o godz. 11.30 w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bibliotece na Reja 10 w Oleśnicy Krzysztof Tokarz – doktor nauk humanistycznych, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich (napisał ponad 200 artykułów) – opowie o sowjej powieści „RENN Breslau miasto złota i miłości”.

Książka opisuje losy dwojga ludzi uwikłanych w wojnę. „RENN Breslau miasto złota i miłości” jest powieścią, chociaż można odnieść wrażenie, że to fabularyzowany dokument. Perypetie Hauptmanna Edwina Renna są pretekstem do podróży po Breslau i innych miejscowościach, których już nie ma. Wraz z Rennem przenosimy się do czasów, kiedy Wrocław nazywał się Breslau, Trzebnica – Trebnitz, Żmigród – Trachenberg, Oława – Ohlau, a Oleśnica Oels. Dzięki młodemu Hauptmannowi będziemy mieli okazję „zobaczyć”, jak wyglądała sytuacja w Breslau, który w czasie II wojny światowej był jednym z niewielu miast III Rzeszy przez ponad 80 dni broniącym się przed Armią Czerwoną. Konsekwencje tej zaciekłej walki były tragiczne dla miasta i jego mieszkańców.

Ale zanim miasto zostanie zmienione w kompletną ruinę, a ludzie – również główni bohaterowie tej powieści – przeżyją prawdziwą gehennę, „przespacerujemy się” po Breslau i jego okolicach.

Ważną rolę dla obrony Festung Breslau odgrywała również Oleśnica. Za czasów Hauptmanna Edwina Renna nazywała się Oels. Podczas walk w 1945 roku pożary strawiły całe kwartały miasta. Miały również miejsce celowe podpalenia, które powiększyły rozmiary zniszczeń. Podczas zbliżania się Armii Czerwonej do dawnej granicy niemieckiej, nakazano ewakuację wszystkich mieszkańców Oleśnicy...

(OAI), źródło: