202 karty niezapomnianej historii...

28.02.2016

Oleśnicka Pogoń to - niczym Juve - Stara Dama. Ma już, bagatela, 70 lat! Zobacz jej kronikę - 202 strony

Rytm życia Oleśnicy po wojnie nadawali kolejarze. To wśród nich narodziła się idea powołania klubu sportowego, który działalność rozpoczął 2 maja 1945 roku.

- Już w kwietniu, a na pewno w maju rozgrywaliśmy pierwsze mecze z jeńcami włoskimi i francuskimi - opowiada 87-letni Wilhelm Sobczak, który z rodzicami przyjechał do Oleśnicy ze Stanisławowa i był pierwszym kapitanem Pogoni Oleśnica.

A 11 lipca 1945 roku odbyło się zebranie, na którym powstało Związkowe Zrzeszenie Kolejowe "Kolejarz". Prekursorem i organizatorem klubu był Ludwik  Chojecki, a prezesem został Marian Lesień. Pierwsza powstała oczywiście sekcja piłki nożnej. Jej kierownikiem był Jan Bernardowski.

Pod koniec 1955 roku na Pocztowej (obecnie pizzeria Di Mario) KKS Kolejarz łączy się z KS Włókniarz, działającym przy Fabryce Obuwia. I to właśnie tu powołano KKS Pogoń.

Kto był pomysłodawcą nazwy? Wenat Marmajewski, w tym czasie świetny pięściarz. Czemu właśnie Pogoń? - Wenat Marmajewski, którego ojciec był pierwszym dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 w Oleśnicy, pochodził ze Wschodu - wyjaśnia genezę nazwy Wilhelm Sobczak. - I kiedy na zebraniu rzucił tę propozycję, to miał na myśli na pewno Pogoń Lwów.

Przewodniczącym Zarządu został Gerard Wojczyk. W skład pierwszej drużyny piłkarskiej już pod nazwą Pogoń wchodzą m.in. Kazimierz Żółtański, Mieczysław Sakowski, Marian Lepka, bracia Bednarscy - Jan, Stanisław, Ryszard; Sebastian Białoskórski, Stefan Zmyślony, Jerzy Szycik, Zdzisław Michalak, Józef Menzel, Ryszard Hornung, Leon-Eluś Iwasiuta, Dionizy Strzelbiński, Jerzy Olejnik, Antoni Furman, Wacław Mastalerz.

Wtedy też pojawiają Ludwik Poświat - reprezentant Polski z Cracovii, potem gracz Oleśniczanki, oraz Marian Foik - wybitny polski sprinter, olimpijczyk. Grali też Adam Lenart i Henryk Zaraziński. A pierwszym kapitanem Pogoni zostaje Wilhelm Sobczak.

W okresie największej świetności działały w Pogoni sekcje: piłki nożnej, pływacka, szachowa, motorowa, kolarska, gimnastyki akrobatycznej, bokserska, gier sportowych, piłki ręcznej, szermiercza, lekkoatletyczna, podnoszenia ciężarów, brydża.

To fragment artykułu Sen o Pogoni, czyli jak długo na Brzozowej z Panoramy Oleśnickiej, który otwiera kronikę Pogoni Oleśnica. Benedyktyńska pracę przy przygotowaniu tego unikatowego wydawnictwa wykonał Kazimierz Karpienko, wieloletni działacz i kibic oleśnickiego klubu.

W większości oparł ją o  cykl wspomnień o historii Pogoni (autorstwa Romana Rybaka), które publikowała Panorama Oleśnicka z okazji 65-lecia klubu. Kronika to kopalnia wspomnień, zdjęć, anegdot, niezapomnianych chwil dla najstarszego na Dolnym Śląsku klubu piłkarskiego.

Przez 70 lat Pogoń budziła emocje. Grała niezapomniane mecze. Kibice mieli swoich idoli i antybohaterów. W poniedziałek w pracy wychwalano KKS, a potem MKS, za ostatni mecz, albo psioczono na porażkę. Bo miasto żyło wtedy swoim klubem. Czy tak jeszcze kiedyś będzie?

Nadzieja - na te lepsze czasy dla dostojnej jubilatki - umiera ostatnia. Wszak, jak mówią słowa najsłynnniejszego hymnu piłkarskiego, "krocz, krocz dalej z nadzieją w sercu, a nigdy nie będziesz szedł sam". Pozostaje nam wierzyć, że jeszcze Pogoń nie umarła. Bo - przywołując znów hymn z miasta Beatlesów - "Gdy burza zmierza ku końcowi, pojawia się złote niebo i słodka, srebrna pieśń skowronka"...

Czas pokaże, jak będzie..

A na razie kronika autorstwa Karpienki przypomina te piękne lata i jest już w całości dostępna na naszym portalu. Jeśli czcionka niektórych tekstów wyda Wam się za mała - powiększcie ekran w internetowej przeglądarce. Miłej lektury!

CZYTAJ, OGLĄDAJ, WSPOMINAJ...

http://olesnica24.com/Galeria,index,1270,70-lat-historii-Pogoni-Olesnica

(rpr), źródło: