amazon

Tematy

Miasta

Serwisy

Wiadomości

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Uratowali króliki

24.06.2018

wyświetleń: 398

Wolontariusze z Króliczej Oazy uratowali zwierzęta z hodowli w Oleśnicy. Oto ich relacja...

Około godziny 12 piątka naszych wolontariuszy przyjechała po odbiór królików. Zdjęcia nie opisują tej duchoty, minimalnej ilości światła, moczu i odchodów wszędzie, czy chodzenia po resztkach, często nadpsutych, warzyw.

Łapanie samców i samic, w dwóch różnych pomieszczeniach zajęło nam sporo czasu. Króliki nie przyzwyczajone do większych kontaktów z człowiekiem uciekały i chowały się pod starymi, zbutwiałymi meblami i kartonami. Część osesków była wyciągana spod fotela, a inne z przesikanych kartonów. Smród towarzyszył nam nawet po dotarciu do kliniki…

Ludzie, którzy się tego dopuścili, nie widzieli w tym nic złego. Nie wiemy, czy była to kwestia niechęci do przyjmowania jakichkolwiek rad, braku chęci, wieku czy czego, ale maluchy są już ulokowane bezpiecznie w klinice.

Mimo „rozdzielenia na płeć” kilka królic urodziło i zabieraliśmy ze sobą również oseski. Niestety, część z nich nie przeżyła nawet drogi, a dwa kolejne w stanie agonalnym musieliśmy poddać eutanazji na miejscu.

Aktualnie pod naszą opieką są trzy około dwutygodniowe maluchy, które poza bardzo ostrożnym szacowaniem ich szans, również mają problemy, takie jak: podejrzenie kiły, ropni u największego z nich, a także niewielkich wyłysień i mokrych nosów. Będziemy próbować je odkarmiać w domu tymczasowym.

Pozostałe to zwierzęta dorosłe w liczbie 49.

Właściciele hodowli początkowo posiadali tylko dwa króliki, które się rozmnożyły. Nie było nad tym jednak kontroli, więc po krótkim czasie nierozdzielone na płeć ich dzieci również zaczęły się mnożyć, stąd też ich ciągle powiększająca się liczba i choroby genetyczne. Zwierzęta młode były oddawane i sprzedawane do hurtowni, starsze podobno nie schodziły… I wcale nas to nie dziwi, patrząc na ich stan.

Od razu po przywiezieniu ich do kliniki jeden z samców poszedł w trybie pilnym na operację z powodu wypadniętego jądra. Wizualnie wyglądał najgorzej: kłęby filcu, przyklejone odchody, za długie siekacze, brud i odpychający zapach. Nie zakwalifikował się jednak do operacji, a do transfuzji krwi - jego wyniki były tak fatalne.

Jeden z królików był tak odwodniony, że pilnie poszedł pod kroplówkę. Jedna z samic ma wypadniętą soczewkę w lewym oku i najprawdopodobniej skórzaka. 

Wśród najpilniejszych zabiegów znalazło się około dwudziestu korekt siekaczy. Sporo samców miało rany genitaliów, są w większości w o wiele gorszym stanie niż samice. Dosłownie tylko trzy lub cztery z nich nie miały problemu z siekaczami. 

Braki w okrywie włosowej, rany, kołtuny i za długie pazury to standard. Około trzydziestu królików ma problemy z samymi już siekaczami: przerostem, złamanymi, wrastającymi itd. Wiele z samic w trybie pilnym szykujemy na kastrację.

Same diagnostyka i badania to koszt około 700 zlotych, a były to tylko najpilniejsze przypadki.

Przed nami dalsza diagnostyka, leczenie, badania krwi, zabiegi kastracji, które trzeba będzie przeprowadzić w najbliższych dniach. Króliki zębowe czeka usunięcie siekaczy oraz koszt hospitalizacji. To będą ogromne koszta, sami z tym nie damy rady, więc z tego miejsca prosimy Was o każdą możliwą pomoc, nawet tę najmniejszą.

 

Fundacja pomocy zwierzętom MiauKot 

pl. Gen Sikorskiego 2/2 Bytom 
86 1050 1621 1000 0090 7210 1638
Tytułem: Królicza Oaza Darowizna Interwencja


autor: (OAI) , źródło: www.facebook.com/KroliczaOaza/powrót ›

Zobacz także

Para prezydencka na ślubie (ZDJĘCIA)

Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama przyjechali do Sycowa na ślub córki Beaty Kempy.......

Zginął wspaniały sportowiec

Znakomity piłkarz, reprezentant Lotnika, Wiwy i Gawina, zginął dzisiaj w wypadku w Jonasie... ...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com