amazon

Tematy

Miasta

Serwisy

Wiadomości

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Lewica na konwencji

16.04.2018

wyświetleń: 562

Członkowie Sojuszu w powiecie oleśnickim wzięli udział w konwencji wojewódzkiej partii.......

Członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej w powiecie oleśnickim: Michał Karaś, Zenon Stępień, Arkadiusz Sikora, Marek Żmuda i Zdzisław Wójcik wzięli udział w Konwencji Wojewódzkiej SLD, która miała miejsce we Wrocławiu w sobotę. Gościem był przewodniczący Sojuszu Włodzimierz Czarzasty. W trakcie wyborów uzupełniających do władz partii Arkadiusz Sikora został wybrany na członka Rady Krajowej SLD.

Stanowisko Konwencji Sojuszu Lewicy Demokratycznej Dolnego Śląska dotyczące utworzenia Komisji Pojednania Narodowego w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości Polski

Polska jest dobrem całego Narodu Polskiego, Polaków żyjących i mieszkających w kraju, jak i milionów rozsianych po całym świecie. Historia powstania i dziejów Polski jest okraszona chwalebnymi i niechlubnymi wydarzeniami, które raz wznosiły nasz Naród i Państwo na wyżyny dokonań społecznych, militarnych i gospodarczych, a w innych czasach doprowadziły do rozbiorów Polski pod koniec XVIII wieku.

Odzyskanie niepodległości Polski w 1918 roku było wielkim i chwalebnym czynem Narodu Polskiego. Wraz z walką o utrzymanie odzyskanej niepodległości, budowano państwo obywatelskie i narodową tożsamość. Często od podstaw budowano i tworzono nowe gałęzie przemysłu. Scalano w jeden organizm państwo przez ponad 100 lat rozdarte przez trzech zaborców. Zarazem nie można zapomnieć, że międzywojenna Polska nie była krajem w pełni demokratycznym, a po zamachu majowym demokracja była systematycznie łamana.

W 1939 roku dzielny, ale źle uzbrojony polski żołnierz, w walce z niemieckim najeźdźcą, bronił naszej wolności kraju, nawet po ucieczce dowództwa za granicę. Zajecie naszych terenów przez Niemcy i ZSRR starło z mapy młode państwo polskie. Na terenach okupowanych prze hitlerowców, Polacy dzielnie stawali do walki z Niemcami w oddziałach partyzanckich, a także w polskich armiach uformowanych na wschodzie i zachodzie Europy.

Niestety powojenny kształt i ustrój naszego państwa, uzgodniony został przez zwycięzców tej wojny i bez naszej woli. Wówczas o Polsce nie decydowała siła wewnętrzna polskiego narodu, ale wola mocarstw, które decydowały o kształcie powojennej Europy i nie stworzyły one warunków na uzyskanie pełnej niezawisłości Polski.

Polska Ludowa była Państwem wielu sprzeczności i ułomności, ale nie można, a nawet nie wolno przekreślać czterdziestu pięciu lat tego okresu. Nie wolno z historii naszego kraju wymazać dorobku społecznego i gospodarczego PRL-u, a tym bardziej nie wolno podważyć ciągłości Państwa Polskiego!

 

To był okres wielkiej odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych, awansu edukacyjnego milionów ludzi, rozwoju kultury i nauki. Po raz pierwszy miliony bezrolnych chłopów otrzymały własną ziemię, której przez wieki nie mieli.

Stając w obronie prawdy historycznej, opisującej czasy i dorobek społeczny i gospodarczy Polski Ludowej, Dolnośląska Konwencja SLD jednocześnie potępia zbrodnie i represje tamtego okresu oraz przyznaje, że Ta Polska miała ograniczoną suwerenność, co jednak nie wykluczało wtedy i nie wyklucza w dzisiejszej ocenie tamtego okresu, Rzeczpospolitej jako Państwa realnego, uznanego przez inne Państwa i międzynarodowe organizacje, m.in. ONZ, na arenie politycznej Europy i Świata.

Mimo ograniczonej suwerenności, podniesiono kraj ze zniszczeń wojennych. Odbudowo Warszawę, Wrocław, Gdańsk czy Kołobrzeg. Od podstaw zbudowano polską energetykę, przemysł stoczniowy, motoryzacyjny, maszynowy i elektroniczny. Zbudowano wielu hut i kopalń oraz zbiorników wodnych. Mimo potknięć był to okres wielkiego awansu cywilizacyjnego i gospodarczego naszego kraju.

 

Przekreślenie lub wykluczenie tego dorobku jest upokorzeniem kilku pokoleń Polaków budujących swój kraj i utożsamiających się z nim. Dlatego hasło „nie ma stulecia bez czterdziestopięciolecia” jest jak najbardziej adekwatne w historycznym określeniu ciągłości Państwa Polskiego. Pominięcie i dezawuowanie tego okresu jest wielką niesprawiedliwością, dyktowaną cyniczną grą polityczną.
 

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest właściwym momentem do budowania pojednania narodowego, do wzajemnego wybaczenia sobie krzywd i do obiektywnej oceny historii najnowszych dziejów Polski i Narodu Polskiego. Partyjne i grupowe interesy powinny być w tym procesie pojednania odłożone na bok. W dzisiejszej, skłóconej politycznie Polsce, będzie to trudne, ale próbować musimy, abyśmy nie musieli się wstydzić przed przyszłymi pokoleniami i aby nie postrzegano Polaków jako narodu nie umiejącego żyć zgodnie w czasie pokoju.

Dlatego Konwencja Dolnośląska SLD zwraca się z apelem do Rady Krajowej SLD, aby ta zwróciła się do Andrzeja Dudy, Prezydenta RP, o powołanie Komisji Pojednania Narodowego. W skład, jej powinni wejść wybitni naukowcy, historycy, analitycy, byli i obecni politycy różnych opcji, byli prezydenci i premierzy, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, działacze gospodarczy i przedstawiciele różnych środowisk twórczych, stowarzyszeń i organizacji samorządowych, którzy w ramach tej komisji dążyć będą do wypracowania obiektywnego stanowiska opisującego rzeczywistość Polski przedwojennej, wojennej, powojennej i najnowszej.

Ten zespół zbuduje pomosty ponad podziałami, wskaże drogę do budowy jedności i tożsamości Narodu Polskiego. Tylko na tolerancji i na zgodzie narodowej możemy budować przyszłość Rzeczypospolitej. Całe to dzieło odnowy, odrodzenia i pojednania można zapoczątkować w stulecie odzyskania niepodległości naszego Państwa, do czego wzywamy w imię dobra naszej Ojczyzny.


autor: (OAI)powrót ›

Zobacz także

Kołaciński burmistrzem Oleśnicy

Zapraszamy na wyborczy wieczór z naszym portalem. Wyniki? Za chwileczkę, już za momencik.....

Opozycja wygrała wybory w Oleśnicy

Oleśnica, Bierutów, Dobroszyce i Syców - II tura. Potyrała rozgromił Dżugaja. Fryt ...

ReklamaKomentarze (2)

  • Edmund Kaleciński | 2018-04-16 14:16:03

    Pierwsza refleksja z tego tekstu - nie ma nic o niszczycielskiej działaności Kościoła, w okresie chociazby 100 lat. Nie ma wskazanego żadnego remedium jak ten problem rozgryźć. Dopóki ta instytucja będzie mieć realny wpływ na władzę, nic na lepsze się nie zmieni.

    zgłoś naruszenie regulaminu ›

  • Wyborca | 2018-04-16 13:19:40

    Ciężkie musiały być te obrady skoro czterech członków ma zabandażowane głowy. :-) Widać zgłosili zdanie odrębne. :-) A tak już na poważnie, to czy oni muszą ciągle odwoływać się do tej komunistycznej spuścizny? Lewico bądź normalną lewicą!

    zgłoś naruszenie regulaminu ›

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com