cracovia

Tematy

Miasta

Serwisy

Wiadomości

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Nagórny pije do Sikory

28.03.2018

wyświetleń: 382

Nagórny pije do Sikory

fot. http://www.ekologia.pl/

W jakiej sprawie oleśnicki radny pije do działacza SLD? Ano w sprawie, nomen omen, wody.......

W październiku 2017 roku przyjęta została Ustawa ws. regulacji cen wody. Zakłada ona, że od 1 stycznia 2018 r. rolę regulatora gospodarki wodnej przejmie prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” (instytucja powołana przez ustawę Prawo wodne z lipca 2017 r.).

Zadaniem nowego organu regulacyjnego – konkretnie dyrektorów zarządów regionalnych PGW „Wody Polskie” – będzie m.in zatwierdzanie ustalanych dotąd wyłącznie przez samorządy gminne taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, a także rozstrzyganie sporów między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami usług. Jego zadaniem będzie także opiniowanie projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

To rozwiązanie ma przyczynić się do wyeliminowania ryzyka nieuzasadnionego wzrostu stawek opłat oraz cen za pobór wody i odprowadzanie ścieków. W toku prac nad ustawą przypominano, że to samorząd zatwierdza taryfę za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, na podstawie przekazanego przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne wniosku. A te przedsiębiorstwa najczęściej są spółkami, w których samorząd gminny jest większościowym lub wyłącznym właścicielem. Taka sytuacja powoduje konflikt interesów - sugerowano -  i może prowadzić do nieuzasadnionego wzrostu cen. Nowela została przygotowana w rezultacie raportu NIK z 2015 roku, postulującego ustanowienie zewnętrznego regulatora rynku.
 

O tej zmianie przypomniał na poprzednim posiedzeniu Komisji Sportu burmistrz Michał Kołaciński. Członkowie komisji opiniowali projekt samorządu w sprawie uchwalenia wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych.

Dotychczas to rada każdej gminy samodzielnie uchwała stawki za wodę i ścieki. Teraz władze gminy muszą przesłać propozycje  przedstawione przez swoje przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne (np. w Oleśnicy przez MGK) do dyrektora zarządu dolnośląskiego PGW „Wody Polskie”. I to on podejmie ostateczną decyzję co do ceny. - Już nie radni, nie MGK, ale Wody Polskie skalkulują cenę - mówił burmistrz.

- Jeden z kandydatów nie przewidział, że to nie my ustalamy ceny - zauważył radny Zbigniew Nagórny (niezrzeszony).
Była to czytelna aluzja do przedwyborczej ulotki Arkadiusz Sikory (SLD), który (w styczniu tego roku) napisał w niej: "Ceny wody i śmieci muszą być niższe - należy ograniczyć koszty funkcjonowania zakładu Miejska Gospodarka Komunalna oraz poprawić jego efektywność".


autor: (rpr) , źródło: Panorama Oleśnickapowrót ›

Zobacz także

Nowej władzy manifest wiary

Infułat Władysław Ozimek powiedział: Władza jest od Boga, dana przez wybór ludzi..... ...

Nowy wiceburmistrz czy skarbnik?

Jakie zmiany personalne szykują się w Urzędzie Miasta Oleśnica i - szerzej - w całym samorządzie?...

ReklamaKomentarze (6)

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com