amazon

Tematy

Miasta

Serwisy

Sport i rekreacja

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Sauna w mieszkaniu? Podpowiadamy, jak to zrobić

09.03.2018

wyświetleń: 436

Mimo że w ofercie deweloperów rzadko można znaleźć takie mieszkanie, w którym przewidziano obecność specjalnego pomieszczenia na saunę, to jednak w dzisiejszych czasach nietrudno jest wybudować saunę w mieszkaniu własnym nakładem sił - nawet gdy w grę wchodzi sauna parowa.

Na rynku dostępne są specjalne gotowe wkłady saunowe, które można wbudować w pomieszczenie. Warto posłużyć się nimi bez obaw o to, czy w całym mieszkaniu nie zrobi się przypadkiem zbyt wilgotno lub czy sauna nie będzie oddziaływała negatywnie na konstrukcję budynku. Są to profesjonalnie przygotowane konstrukcje, których przystosowanie do wbudowania w pomieszczenia mieszkalne nie stanowi problemu nawet dla osób o średniej wiedzy i zdolnościach technicznych.


Jak wybrać gotowy wkład do sauny?

Podchodząc do tematu, należy na początku określić, czy chcemy mieć saunę suchą, czy parową oraz jaką powierzchnię ma zajmować (czyli dla ilu osób jednocześnie korzystających musi być przystosowana)? Następnie zdecydujemy, czy kupujemy moduł z podłogą, czy bez, z drzwiami szklanymi, czy całkowicie zabudowaną. Na końcu natomiast będziemy rozważali kwestie związane z doborem odpowiedniego pieca do sauny.

 
Jaka wielkość sauny jest najlepsza?

Najmniejsze na rynku sauny to modele jednoosobowe. Przykładowy model znaleziony przez nas ma wymiary 144 x 144 cm:


Sauna powyżej (więcej o tym modelu sauny tutaj) wyposażona jest w podłogę, w komplecie znajduje się leżanka. O ile taka wielkość sauny jest optymalna dla właścicieli niewielkich mieszkań i jednocześnie dla osób, które zakładają korzystanie z sauny w pojedynkę (maksymalnie w dwie osoby), to jednak warto wziąć pod uwagę, że długość leżanki (1,4 m) nie pozwala na swobodne położenie się. W praktyce, możliwość korzystania z sauny w pozycji leżącej okaże się bardzo istotna.

Dlatego, długość jednego z boków sauny powinna wynosić około 2 m (optymalnie: 2,3 m), aby można było umieścić przy nim drewniane łóżko. Chętnie wybieranym modelem jest sauna o powierzchni nieprzekraczającej 2,5 m?, które ze względu na niewielką kubaturę nie wymagają jeszcze stosowania pieca dwufazowego (natomiast modele o niewiele większej powierzchni, np. 3 m? już tak), a jednocześnie nie ograniczają naszego komfortu.Na zdjęciu powyżej: narożny wkład do sauny fińskiej. Fot. Ogrodosfera

Ile kosztują gotowe sauny do mieszkania?

Najmniejsze sauny jednoosobowe, o bokach nieprzekraczających 1,5 m długości, wykonane z profesjonalnie przygotowanego drewna, wyposażone w podłogę, meble i z wbudowanymi panelami ze szkła mogą kosztować mniej niż 5 tys zł. Nieco większe modele: o wymiarach pozwalających na wstawienie do środka leżanki, osiągają ceny od 6 do 7 tyś. Dalej natomiast nie ma widełek: im większa sauna i im większe przeszklenia oraz im lepsze wyposażenie, tym cena będzie wyższa. Na przykład, narożny model pokazany na zdjęciu poniżej wykonany jest ze świerku, część ścian frontowych jest przeszklona, a obiekt ma w wyposażeniu 3 łóżka (każde o długości 1, 94 m). W środku zainstalowano ładne oświetlenie (znajduje się tam lampa dostosowana do działania w wysokiej temperaturze oraz wilgotności powietrza). Koszt zakupu takiej sauny waha się między 8 a 9 tys zł.


Powyżej: zabudowa saunowa w mieszkaniu. Fot. Ogrodosfera

Który gatunek drewna jest najlepszy do budowy sauny?

Pamiętajmy jednak, że na ostateczne koszty znacząco wpływa rodzaj i jakość zastosowanych materiałów. Na przykład, koszt budowy sauny z przykładu powyżej może podnieść się o 100%, gdy zastosujemy drewno cedrowe, zamiast rodzimego świerku lub lipy. O ile świerk jest dopuszczonym do użytku gatunkiem drewna, a sauna zbudowana przy jego użyciu będzie działała bez zarzutu, to jednak zastosowanie cedru zdecydowanie poprawia estetykę i trwałość konstrukcji. Cedr jako gatunek egzotyczny jest kilkukrotnie bardziej odporny na wilgoć, działanie wysokiej temperatury oraz na same zmiany temperatury. Pięknie pachnie, w jego składzie jest niewiele żywicy i sęków, a odcień tego gatunku drewna nie ma sobie równych.


Na zdjęciu: sauna fińska, zbudowana z drewna świerkowego. Model narożny, z częściowo przeszklonymi ścianami. Fot. Ogrodosfera

Oprócz cedru, często sięga się po świerk skandynawski - gatunek wywodzący się z dalekiej północy, który również ma wysoką odporność na działanie niekorzystnych i zmiennych warunków zewnętrznych.

Jak widać, królują więc gatunki iglaste. Wyjątkiem jest modrzew, który ma zbyt dużą zawartość żywic, a to w przypadku sauny jest nie do przyjęcia. Szczególnie, że niekiedy żywica "wychodzi z drewna" po czasie, mimo że na początku nie jest w ogóle widoczna. Mamy wówczas do czynienia z sytuacją, kiedy saunę trzeba rozmontowywać i szukać deski żywicznej - nikt z nas nie chciałby tego zapewne przeżyć:)


Na zdjęciu powyżej: sucha sauna ogrodowa, zbudowana w specjalnym domku z drewna świerkowego - taki komplet również można w całości zamówić w sklepie. Fot. Ogrodosfera

Powyżej poruszyliśmy jedynie kilka podstawowych zagadnień. Rzetelnych źródeł informacji należy szukać przede wszystkim w miejscach, w których znajdują się fachowcy posiadający doświadczenie w tworzeniu saun w domach. My swoje informacje opieramy na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pracownikami firmy Ogrodosfera: sklepu, w którym można kupić profesjonalny wkład do sauny w zabudowie - dla domu i do domków ogrodowych. Warto, robiąc rekonesans, podzwonić, pomailować i zadawać konkretnie sprecyzowane pytania!

*Źródło informacji: https://ogrodosfera.pl/sauny


autor: Konrad Królpowrót ›

Zobacz także

Top 5 wskazówek co do day tradingu

W świecie biznesu często mawia się, że ilu jest inwestorów na rynku, tyle też jest strateg...

Okresowy przegląd domu jednorodzinnego

Bezpieczny i zadbany dom to dom, który należy poddawać okresowym przeglądom. Za brak przeg...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com