amazon

Tematy

Miasta

Serwisy

Sport i rekreacja

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Co nowego w budownictwie jednorodzinnym?

06.03.2018

wyświetleń: 506

Wydawać by się mogło, że w kwestii budownictwa jednorodzinnego wszystkie karty zostały wyłożone na stół. W Polsce utarło się przecież kilka klasycznych wzorców stawiania domów, bryły niewiele się od siebie różnią, a do innowacji podchodzi się z rezerwą. Funkcjonalność, ekonomiczność, prostota – to niewidzialne fundamenty wielu rodzimych domostw. Jeśli chcesz odbić od utartych szlaków zobacz, co inwestorzy szykują w branży na rok 2018.

Jedna rzecz jest pewna – idziemy w duże przestrzenie. Domy będą zawierały mniej ścian działowych. Ma to związek z tym, że duże, łączone pomieszczenia dają znacznie więcej ciekawych możliwości aranżacyjnych. Style minimalistyczne i modernistyczne lubią duże powierzchnie. W tym też celu będzie się stopniowo odchodzić od wielopoziomowych domów, kosztem parterówek. Domy będą cechować się większym obwodem - celem jest przestronny parter, przyjazny dla dzieci i osób starszych (czego nie można powiedzieć o wąskich klatkach schodowych).

Ze względu na ograniczoną powierzchnię działki dużym zainteresowaniem cieszą się projekty domów do 150 metrów kwadratowych. Przyczyną jest oczywiście nie tylko miejsce na budowę, ale także koszt realizacji. Jest to rozwiązanie przyjazne młodym rodzinom, które dysponują ograniczonym budżetem, a marzą o swoich małych czterech ścianach i kawałku trawnika. Tyczy się to także małych rodzin, które zwyczajnie nie potrzebują do życia wielkich komnat. Stawiając mały parterowy dom można zaoszczędzić na kosztach utrzymania, szczególnie na ogrzewaniu.

Zasada planowania przestrzeni zgodnie ze zrównoważonym rozwojem sprawia, że wszystkie trendy kierują się ku naturze. W budownictwie zatem może spodziewać się wykorzystania drewna w konstrukcjach oraz w dekoracji elewacji, a także przy aranżacji ogrodu lub nawierzchni. Nie brakuje już zakończonych realizacji z zielonymi dachami. Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku (retencja), bardzo atrakcyjne z zewnątrz oraz przyjazne dla domowników, którzy zamiast oklepanego tarasu mogą przejść z salonu prosto do ogrodu na dachu.


Fot. Gotowe projekty domów z Pracownia projekty Dom.pl

Bliskość naturze to nie tylko kontakt z zielenią. Zrównoważony rozwój promuje projekty domów energooszczędnych, które do ogrzewania i generowania prądu wykorzystują odnawialne źródła energii. Mamy tu na myśli w szczególności instalacje solarne oraz pompy ciepła (projekty domów z tego typu rozwiązaniami posiadają możliwość dofinansowania z budżetu państwa).

Oszczędności będziemy szukać na etapie planowania materiałów do budowy domu. Ceramika poryzowana typu porotherm umożliwi budowę domu o doskonałych parametrach izolacyjnych – mniejsze straty ciepła to mniejszy koszt dogrzewania pomieszczeń w miesiącach grzewczych. Takie kierunki w projektach domów jednorodzinnych są także działaniem w celu eliminacji zabójczego dla naszego społeczeństwa smogu.

 


autor: materiał zewnętrznypowrót ›

Zobacz także

Top 5 wskazówek co do day tradingu

W świecie biznesu często mawia się, że ilu jest inwestorów na rynku, tyle też jest strateg...

Okresowy przegląd domu jednorodzinnego

Bezpieczny i zadbany dom to dom, który należy poddawać okresowym przeglądom. Za brak przeg...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com