toyota

Tematy

Miasta

Serwisy

Wiadomości

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Ratowała żydowskie dzieci

06.03.2018

wyświetleń: 613

Nie godziła się na śmierć dzieci żydowskich, chciała je ratować i znalazła na to sposób....

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Oleśnicy przygotowali lekcję historii o Irenie Sendler. Przypomnijmy, że rok 2018 Sejm ustanowił Rokiem Ireny Sendler, oddając w ten sposób "hołd tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka".

To nie była typowa lekcja historii. Była to opowieść o zwyczajnej niezwyczajnej kobiecie, która podczas II wojny światowej uratowała, działając w Żegocie – polskiej Radzie Pomocy Żydom – ok. 2.500 dzieci pochodzenia żydowskiego.

Opowieść ta była przeplatana  dramatycznymi scenami z czasów  II wojny światowej, związanymi z Holocaustem i Gettem Żydowskim. Wymowna scenografia i w tle smutna muzyka przywołały atmosferę okrutnej dla wszystkich ludzi - wojny. Podczas wojny pani Irena nie godziła się na śmierć dzieci żydowskich, chciała ratować te dzieciaki i znalazła sposób na ich ratowanie.  Do końca życia twierdziła, że mogła zrobić więcej. „Wychowana byłam w duchu, że obojętna jest sprawa religii, narodu, przynależności do jakiejś rasy – ważny jest człowiek!” – pisała w życiorysie.

W lekcji historii o Irenie Sendler uczestniczyli dyrektor, uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej i gimnazjum, rodzice oraz pracownicy administracyjni; uczniowie  kl. VII ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Oleśnicy. Przyszli na nia także goście: starosta Wojciech Kociński i wicestarosta Piotr Karasek, naczelnik Wydziału Oświaty Małgorzata Iwańska oraz Sybiracy – przyjaciele szkoły.


autor: (OAI) , źródło: powiat-olesnicki.plpowrót ›

Zobacz także

Dwudziestka na parkiecie

Parkiet hali sportowej zamienił się w wielką salę balową. Tak zakończyło się 70-lecie ZSP  ...

Ogólniak na zjeździe

Około 500 osób pojawiło się na zjeździe I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy... ...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com