cracovia

Tematy

Miasta

Serwisy

Wiadomości

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

SLD w obronie pomnika

01.03.2018

wyświetleń: 577

Michał Karaś, lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej w powiecie: Będziemy bronili pomnika! 

W grudniu 2017 roku Panorama Oleśnicka ujawniła, że "Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego", stojący w Parku Sienkiewicza,  został objęty ustawa dekomunizacyjną i musi zniknąć z miejskiej przestrzeni. Po naszej publikacji władze miasta zwróciły się do IPN-u o oficjalne potwierdzenie. IPN potwierdził, że miasto jest zobowiązane do jego usunięcia. Jeśli zrobi to do 31 marca, to koszty przedsięwzięcia zwrócone zostaną przez Skarb Państwa. Jeśli nie, to koszty poniesie miasto.

- Pod uwagę bierzemy kilka opcji dotyczących wypełnienia narzuconego przez ustawę obowiązku - mówił wtedy Panoramie Michał Skrzypek, rzecznik Urzędu Miasta. - Jedną z nich jest rozdzielenie figur żołnierzy w taki sposób, by na cokole pozostał tylko żołnierz polski, a żołnierz radziecki zostałby przeniesiony prawdopodobnie na Cmentarz Armii Radzieckiej. Jeżeli ze względów technologicznych taka operacja nie będzie możliwa, nie można wykluczyć zdjęcia z cokołu obu figur - dodał. 
 
Miasto przygotowało już nawet wstępny kosztorys demontażu - ma to kosztować 70 tysięcy plus VAT.
 
Czy przecięcie jest w ogóle możliwe? - zastanawiała się Oleśnicka. Znawcy przedmiotu twierdzą, że można to zrobić za pomocą struny diamentowej. Ale usunięcie (odcięcie?) żołnierza radzieckiego spowoduje "odsłonięcie" Polaka, któremu w ten sposób "zabraknie" części ciała (Rosjanin go "przysłania"). 
 
Istotna wydawała się też kwestia cokołu - jaki materiał znajduje się wewnątrz? Cokół ma 100 lat. W latach 50. obudowano go płytami, wpompowano do środka beton. Są głosy, że w środku mogą być szyny zbrojeniowe. 
 
Miasto zwróciło się do wojewody o wyrażenie zgody na ewentualne przeniesienie pomnika na Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej. Powinien on bowiem trafić do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku w woj. zachodniopomorskim. Ekspozycja stała ze zdekomunizowanych  pomników zajmie 300 hektarów. Muzeum to pomysł Platformy. Politycy PO chcieli je składować w Bornem Sulinowie. PiS zmienił miejsce na Podborsko koło Białogardu.
 
Jednak te wszystkie dywagacje są już nieaktualne. Dlaczego? Ano dlatego, że miasto zwróciło się z wnioskiem do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego o kontrolę stanu technicznego obiektu i jej efekty nakażą inną procedurę.
 
- Wydamy nakaz rozbiórki. Pomnik musi zostać rozebrany,  zagraża bowiem bezpieczństwu przechodniów. Pomnik osiada, odpadają płyty. Nie jest on w rejestrze zabytków. Nie dotyczy go art. 17 Traktatu o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy pomiędzy Federacją Rosyjską a Rzeczpospolitą Polską z maja 1992 oraz Umowy między rządem RP i rządem FR o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z lutego 1994 r. Te dokumenty wskazują tylko na pomniki umieszczone na cmentarzach. Pod nakazem rozbiórki podpisuję się obiema rękoma - powiedział Panoramie Ryszard Łukoszko, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.
 
"Los pomnika jest więc przesądzony - nie zostanie on zdemontowany i przeniesiony, ale musi zostać rozebrany" - napisała Panorama. Ale..
 
Ale - jak poinformował nasz portal Michał Karaś, przewodniczący SLD w powiecie oleśnickim - jego ugrupowanie będzie pomnika broniło. I to stanowczo. Jutro zostanie pod nim zorganizowana konferencja prasowa w tej sprawie.

autor: (rpr)powrót ›

Zobacz także

Dwudziestka na parkiecie

Parkiet hali sportowej zamienił się w wielką salę balową. Tak zakończyło się 70-lecie ZSP  ...

Ogólniak na zjeździe

Około 500 osób pojawiło się na zjeździe I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy... ...

ReklamaKomentarze (15)

 • pijaczek spod 'biedronki' | 2018-03-03 20:50:31

  Stawiać flachy, nie pomniki!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • antoni kowalski | 2018-03-03 08:35:07

  @czytelniku - niezbyt wnikliwie czytasz. Jest jeszcze potężna kościelna mafia rozkradająca nasz kraj. Aktualnie rządząca. I o niej w komentarzach piszący prawie wcale nie wspominają... Ta mafia wspólnie z "piSSowską zarazą" likwiduje państwo ludzi wolnych i wolnomyślicieli !

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • czytelnik | 2018-03-03 01:17:58

  A ja chciałbym pogratulować inteligentnej i subtelnej retoryki, że tak to ujmę. W ostatnich dniach pojawił się wysyp różnych krytycznych komentarzy na temat żołnierzy wyklętych i oczywiście w kontrze do tego, pochwał UB i ZSRR. Obserwowałem to z zażenowaniem, bo przecież taka prymitywna propaganda musi być przeciwskuteczna. Tutaj natomiast mamy sprytniejsze podejście: czyż nie zasługują na szacunek żołnierze, którzy walczyli przeciw Hitlerowi w czasie wojny? A skoro komunistyczna armia z czasów wojny zasługuje na szacunek, to również i powojenni oficerowie SZ PRL byli w porządku, a skoro oni, to logiczne, że też oficerowie WSI, no i siostrzanej SB, jak również poprzedniczki UB, a skoro tak, to właściwie również bratniej NKWD i KGB. A skoro zasługują na szacunek, dlaczego nie mieliby zajmować najwyższych stanowisk w Polsce i prowadzić biznesów?

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • joj | 2018-03-02 22:10:45

  mundek wrócił spod budki z piwem i nadaje

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Edmund Kaleciński | 2018-03-02 08:59:09

  Wspominacie to co robili tzw. komuniści i naziści. Szkoda tylko, że pojęcia nie macie co robili ludzie reżymu kościelnego w imię chrześcijańskiej ideologii. Mordowali, palili, gwałcą i molestują przez wieki aż do dziś. A jakie sposoby inne jeszcze mieli - łamanie człowieka na kole, przecinanie drewniana piłą na pół itd, i itp. A dziś kłamstwem gwałcą i molestują umysły. Nie ma się co odżegnywać od takiej historii, trzeba ja tylko poznawać. Dziś najnowszy reżym partyjniacko-kościelny ma już nowsze metody, najważniejszą jest KŁAMSTWO NA KOLANACH ! A co obiecywano pamiętacie? To dopiero braterstwo, w imię którego buduje się pomniki człowiekowi, którego los gwałconych i molestowanych dzieci za życia nie obchodził. W nagrodę zrobiono go świętym.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • IPN | 2018-03-02 08:09:33

  Braterstwo broni wyglądało tak , że nasi szli w I linii a za nimi NKW-dziści z naganami. Poczytajcie jak było pod Lenino towarzysze i towarzyszki!

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2018-03-02 07:24:10

  Co sie dziwic jak pan Sikora Lenina chwali

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2018-03-02 00:31:18

  "efekty nakażą inna procedurę." , "Te dokumenty wskazuje tylko na "

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • Marian | 2018-03-01 22:31:27

  http://www.se.pl/wiadomosci/polska/podlasie-ksiadz-gwlacil-14-latke-na-plebanii_1042436.html

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • mieszczuch | 2018-03-01 22:08:39

  http://magazynkaszuby.pl/2017/10/gwalty-na-kaszubkach-marzec-1945/ , Polacam działaczom SLD przeczytać kogo będą bronć - tych co gwałcili matki, żony, córki naszych potomków. Lewica jest potrzebna, ale nie postkomuna.

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • serpico | 2018-03-01 20:33:46

  Wyzwolili? Tak od Niemców na rzecz zniewolenia przez Rosjan. Wyzwolili? A mieli inne wyjście? Iść na Berlin przez Czechy? Wyzwolili? I zabrali nam Kresy z Wilnem i Lwowem. Wyzwolili? Zamordowali setki patriotów, w tym bohaterów walk z Niemcami, i wrzucali do dołów w nieznanych miejscach. Wyzwolili? I grabili i wywozili nasz majątek na potegę. Wyzwolili? I zniszczyli demokrację na pół wieku. Oto całe "wyzwolenie".

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • popek | 2018-03-01 20:29:04

  pomnik jest jaki jest - zolnierze razdieccy wyzwolili Polske, inaczej teraz bysmy po niemiecku gadali..

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • zenek kluczny | 2018-03-01 20:27:57

  Może to twoja historia, bo Polski na pewno nie....

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • | 2018-03-01 20:18:23

  TO NASZA HISTORIA - NIE BURZMY POMNIKÓW !

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

 • w kapeluszu panama | 2018-03-01 19:50:20

  może ich przymrozi razem z postkomunistyczna mentalnością

  zgłoś naruszenie regulaminu ›

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com