toyota

Tematy

Miasta

Serwisy

Sport i rekreacja

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Najlepsze produkty do karmienia niemowląt

23.02.2018

wyświetleń: 266

Świeżo upieczeni rodzice często mają obawy przed tym, czy na pewno odpowiednio potrafią zadbać o swoje maleństwo, zwłaszcza, jeśli chodzi o karmienie. Z różnych źródeł otrzymujemy sprzeczne komunikaty — babcie zachęcają do przekarmiania, lekarze do zbilansowanej diety dziecka już od pierwszych dni. Jak wygląda prawidłowy schemat żywienia niemowląt i jakie produkty powinno się podawać maluszkowi?
 
 
Schemat żywienia niemowląt
 
Od 2014 roku, zalecenia na temat żywienia niemowląt zostały ujednolicone dla dzieci karmionych mlekiem matki i karmionych mlekiem modyfikowanym. W 2016 roku, poszerzono go o zalecania dotyczące wprowadzania glutenu do diety maleństwa. Karmiąc niemowlę, przede wszystkim należy pamiętać o tym, że choć to my, dorośli decydujemy o tym, kiedy i jaki pokarm otrzyma maluszek, to samo dziecko podejmuje decyzję o tym, czy go zje i w jakiej ilości. Nie ma więc mowy o babcinym przekarmianiu, które raczej nikomu jeszcze nie wyszło na dobre. W pierwszym roku życia, niemowlę powinno być karmione w głównej mierze mlekiem matki lub modyfikowanym, jeśli mama boryka się z problemami laktacyjnymi. Rozszerzenie diety powinno nastąpić między 5. a 6. miesiącem życia dziecka. Wówczas możemy wprowadzić inne produkty do karmienia niemowląt, takie, jak na przykład słoiczki z obiadkami, zupkami, deserkami czy przekąskami. W pierwszej kolejności powinniśmy rozszerzać dietę dziecka o warzywa i owoce w postaci musu lub puree. Następnie — produkty zbożowe (głównie kaszki, nawet te z glutenem), mięso, ryby czy jajka. Dieta maluszka powinna być zróżnicowana, a wprowadzanie potencjalnych alergenów jest konieczne, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się alergii u dziecka lub wykryć ją na wczesnym etapie życia. Jeśli chodzi o napoje, powinna to być przede wszystkim woda i ewentualnie 100% pasteryzowane soki przecierane, bez cukru. Dodatkowo, należy suplementować witaminy D i K.
 
 
Mleko
 
Nie każda młoda mama jest w stanie zapewnić swojemu nowonarodzonemu maleństwu własne mleko. Nie jest to absolutnie kwestia, za którą kobieta powinna się obwiniać. Produkowanie mleka jest bowiem uzależnione od wielu czynników, na które niekoniecznie mamy wpływ. Na szczęście na rynku istnieją mleka następne i mleka specjalistyczne, które doskonale są w stanie zastąpić naturalne mleko matki, nie powodując żadnych konsekwencji u maleństwa. Tego typu produkty zostały przygotowane przez ekspertów, w oparciu o wieloletnie badania, a ich skład został tak skomponowany, by zapewniać najmłodszym wszystkie potrzebne substancje, witaminy i mikroelementy. Jeśli w pierwszych miesiącach życia dziecko karmione jest mlekiem matki, ale z różnego rodzaju przyczyn, naturalne karmienie musi zostać przerwane, bez obaw możemy wprowadzić mleko następne. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że w dalszym ciągu karmimy swojego maluszka w odpowiedni sposób.
 
 
Kaszki
 
Jak już zostało wspomniane, kaszki powinniśmy zacząć podawać między 5. a 6. miesiącem życia. Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór produktów zbożowych dla dzieci. Kaszki i kleiki to tylko jedne z propozycji. Nawet, jeśli sami nie tolerujemy glutenu, powinniśmy stopniowo wprowadzać go do diety dziecka. Tylko w taki sposób będziemy w stanie ocenić, czy nasze maleństwo również boryka się z alergią pokarmową, czy też nie. Podawajmy nie tylko kaszki naturalne, ale również te wzbogacone na przykład o owoce. Szeroki wybór produktów pozwala kształtować u dziecka nawyki żywieniowe i uczyć go nowych smaków. Konsystencja kaszek przypomina mleko, dlatego chętnie jest przyjmowana przez najmłodszych. Pamiętajmy również o tym, że niepotrzebne jest dosładzanie gotowych produktów, o ile producent nie zaznaczył tego na opakowaniu.
 
 
Obiadki i zupki
 
Gotowe obiadki i zupki w słoiczkach zostały przygotowane nie tylko po to, by ułatwić rodzicom przygotowanie posiłków dla najmłodszych, ale również po to, by dostarczać maluszkom to, czego potrzebuje ich organizm. Składy takich produktów są naturalne i pozbawione wszelkich wspomagaczy smaku, dlatego bez obaw mogą one być podawane dzieciom, jako pokarmy wprowadzone na stałe do ich diety. Obiadki w słoiczkach to nie tylko same jarzynki, ale również mięso czy ryby. Dzięki konsystencji musu czy puree, maluszek bez problemu poradzi sobie z ich zjedzeniem, a rodzic będzie miał pewność, że podał dziecku zdrowy posiłek. Szeroki wybór gotowych obiadków i zupek pozwala dziecku poznawać nowe smaki, a także przyswajać niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki.
 
 
Deserki i przekąski
 
Nie tylko my, dorośli lubimy desery i przekąski. Również dieta naszego maluszka powinna zostać wzbogacona o tego typu posiłki. Na rynku dostępne są deserki w tradycyjnym wydaniu — a wiec w słoiczkach — oraz w tubkach, jako nowość ułatwiająca karmienie, nawet podczas podróży. Deserki i przekąski dla dzieci, to przede wszystkim musy owocowe, ale też lekkie jogurciki i puddingi. Najmłodsi lubią poznawać nowe smaki, dlatego nie obawiajmy się podawać im zarówno tych słodszych, jak i kwaśniejszych przekąsek.
 

autor: Kamil Kuśpowrót ›

Zobacz także

Top 5 wskazówek co do day tradingu

W świecie biznesu często mawia się, że ilu jest inwestorów na rynku, tyle też jest strateg...

Okresowy przegląd domu jednorodzinnego

Bezpieczny i zadbany dom to dom, który należy poddawać okresowym przeglądom. Za brak przeg...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com