cracovia

Tematy

Miasta

Serwisy

Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Napisz ikonę

30.01.2018

wyświetleń: 217

Ikona rodzi się z modlitwy i jest oknem na wieczność. Dlatego jest tak tajemnicza i piękna....
 
17 lutego w godz. 12. - 14 Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy oraz Divina Pracownia Kreatywna zapraszają na wystawę prac uczestników warsztatów pisania ikon oraz pokaz i prelekcję, które odbędą się w BiFK przy ul. Reja 10.
 
Od zeszłego roku pod opieką Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy odbywają się warsztaty pisania ikon. Uczestniczą w nich osoby w różnym wieku, najczęściej bez jakichkolwiek wcześniejszych doświadczeń w malowaniu. Łączy ich poszukiwanie uniwersalnych wartości, głębi, wyciszenia i umiłowanie piękna.
 
Ikony to obrazy pisane na drewnie. Uczestnicy warsztatów poznają starą, bizantyjską technikę tempery jajowej, w której obraz-ikona powstaje jako efekt wielu godzin pracy z naturalnymi materiałami – pigmentami w postaci proszków oraz żółtkiem jaja kurzego i winem jako medium. Ikona powstaje na specjalnie zagruntowanej desce z drzewa liściastego. Pokrywa się ją zaprawą kredowo-klejową i wtapia płótno. Można na niej pracować dopiero po jej starannym oszlifowaniu. Kolejne etapy to przenoszenie podlinnika, czyli rysunku na deskę, złocenie, nakładanie kolejnych warstw pigmentów, a następnie zabezpieczanie ikony specjalnym preparatem - tak, aby przetrwała wieki i cieszyła kolejne pokolenia.
 
Na warsztatach uczestnicy poznają tę tradycyjną i trudną technikę z czasów Bizancjum. Każdy, przy pomocy prowadzącego, pisze swoją ikonę.
 
Nieodłącznym elementem pracy nad ikoną jest też modlitwa i wyciszenie.
 
Ikona rodzi się z modlitwy i jest oknem na wieczność, obrazem tamtego świata. Dlatego jest tak tajemnicza i piękna.
 
"Podczas spotkania chcemy zachwycić oleśniczan pięknem ikon. Pokazać im nasze prace, stosowane przez nas materiały, opowiedzieć o swojej drodze dochodzenia do piękna. Chcemy podzielić się naszą radością, którą odkrywamy i która zmienia nasze życie na lepsze" - zachęcają organizatorzy.

autor: (OAI)powrót ›

Zobacz także

Burmistrz-elekt się bawi

To była pierwsza zabawa twardogórskich emerytów z nowym burmistrzem Potyrałą..... ...

Śladami książąt oleśnickich

Gimnazjaliści z Jedynki z kostiumową prezentacją w ratuszu, przed sesją. Obejrzyjcie nasze video ...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com