Tematy

Miasta

Serwisy

Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Jazzowa uczta festiwalowa

07.01.2018

wyświetleń: 368

Aga Zaryan

Aga Zaryan

Mikromusic

Mikromusic

Piotr Schmidt i Wojciech Niedziela

Piotr Schmidt i Wojciech Niedziela

Jazzowa uczta festiwalowa

Jazzowy luty w Oleśnicy - wystąpią Aga Zaryan, Mikromusic, Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela Quartet
 
Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy przygotowała muzyczną ucztę dla miłośników jazzu. W ramach Oleśnickiego Festiwalu Jazzowego - 16 i 17 lutego - w sali widowiskowej BiFK wystąpią: Aga Zaryan & European Jazz Trio,  Mikromusic i Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela Quartet.

- Zapraszamy na niesamowite dwa wieczory, do zatopienia się w fantastycznych kompozycjach, niecodziennych aranżacjach, fenomenalnych improwizacjach i przede wszystkim niepowtarzalnym jazzowym klimacie - mówi olesnicy214.com Anna Zasada, dyrektorka BiFK-u.
 
Oleśnicki Festiwal Jazzowy kontynuuje wieloletnią tradycję Jazzu Live na Kanapie, który powstał na początku lat 90. z inicjatywy lokalnego pasjonata tej muzyki Staszka „Kanapy” Kasperowicza. Po przerwie jazzowe koncerty reaktywowało powstałe w 2003 r. Stowarzyszenie Jazz na Kanapie. W tym czasie Oleśnicę odwiedziło wielu znanych zarówno w kraju, jak i na świecie polskich i zagranicznych muzyków jazzowych. Po kolejnej przerwie w 2016 r. jazz powrócił do nas w ramach działań Biblioteki i Forum Kultury.

Tegoroczny Oleśnicki Festiwal Jazzowy rozpocznie się w piątek 16 lutego o godzinie 19, koncertem specjalnym „Gramy dla Staszka Kanapy”, w trakcie którego wystąpi Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela Quartet. Zespół prezentuje autorskie kompozycje uznanego trębacza młodego pokolenia – Piotra Schmidta i czołowego pianisty jazzowego – Wojciecha Niedzieli, a także znane i kochane standardy. Towarzyszyć im będą Adam „Szabas” Kowalewski (kontrabas) i Marcin Jahr (perkusja). W tym dniu odbędzie się zbiórka charytatywna prowadzona przez SIM, wspierająca Staszka Kasperowicza.
 
W sobotę 17 lutego BiFK zaprasza na dwa koncerty.
 
O godz. 17.30 wystąpi zespół Mikromusic w składzie Natalia Grosiak – wokal, Dawid Korbaczyński – gitara, Robert Szydło – gitara basowa, Robert Jarmużek – piano, Adam Lepka – trąbka i Łukasz Sobolak – perkusja. Muzyka zespołu to fuzja jazzu, trip-hopu, rocka, czasem też muzyki ludowej. Mikromusic powstał w 2002 r. we Wrocławiu z inicjatywy Natalii Grosiak i Dawida Korbaczyńskiego. W 2004 został finalistą opolskich Debiutów, a w 2006 r. ukazała się debiutancka płyta „Mikromusic”. W jej nagraniu udział wzięło wielu gości, m.in. pianista Leszek Możdżer i akordeonista Piotr Dziubek. Dyskografia zespołu to zarówno płyty studyjne, jak i koncertowe, m.in. „Piękny koniec” (2013), z której pochodzi popularny utwór „Takiego chłopaka” (11 milionów wyświetleń na Youtube); „Matka i Żony” (2015) – z utworem „Krystyno” i „Bezwładnie”, w którym gościnnie zaśpiewał Skubas, a kilka utworów, które znalazły się na tej płycie, tworzą również ścieżkę dźwiękową w filmie „Chemia” w reż. Bartka Prokopowicza. W listopadzie 2017 r. pojawił się najnowszy album Mikromusic „Tak mi się nie chcę”. To najbardziej „piosenkowa” płyta grupy, w większości inspirowana muzyką lat 60. i 80.
 
W przerwie koncertowej, o godz. 19, odbędzie się wernisaż wystawy „Polska Szkoła Plakatu – Jazz” z kolekcji Ryszarda Wojczka, opracowana przez Marka Wałęgę.
 
O godz. 20 wystąpi Aga Zaryan w towarzystwie European Jazz Trio. Artystka zadebiutowała w 2002 r. płytą „My Lullaby”. Do tej pory nagrała albumy, w których śpiewa zarówno po polsku, jak i w innych językach. Twórczość Agi Zaryan to kwintesencja tego, co najlepsze w historii jazzu, a zarazem kontynuacja tradycji legendarnych dokonań Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, smakowi i podejściu do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu. Zaryan jest laureatką najważniejszych nagród i wyróżnień w świecie muzycznym, w tym  Fryderyka (albumy „Umiera piękno” – 2007, „Księga olśnień” – 2011) oraz wielokrotnie przyznawanego jej tytułu Wokalistki Roku w rankingu magazynu „Jazz Forum”. Swoją ostatnią płytę „Remembering Nina & Abbey” poświęciła jazzowym wokalistkom Ninie Simone i Abbey Lincoln. Płyty Zaryan sprzedają się w rekordowych nakładach, udowadniając, że ambicja i wysublimowany styl pozwalają dotrzeć do szerokiego grona publiczności. Artystka podbijała serca publiczności na całym świecie, koncertując w wielu krajach.
 
Do współpracy przy tworzeniu plakatu Festiwalu już po raz drugi zaproszono artystę Zbigniewa Podurgiela. Po raz kolejny w organizacji wsparli BiFK lokalni partnerzy: Miejska Gospodarka Komunalna sp. z o.o. oraz Procon Spółka Biegłych i Projektantów Budowalnych. 
 
Bilety (Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela Quartet – 20 zł, Mikromusic – 40 zł, Aga Zaryan & European Jazz Trio – 60 zł) można kupić od 10 stycznia od godz. 16 w kasie sali widowiskowej. Rezerwacja online dostępna będzie od 8 stycznia na stronie www.bifk.info.

autor: (OAI)powrót ›

Zobacz także

Powyborczy blues z burmistrzem

Na udanym muzycznym wieczorze w Garden bawił się nie tylko nowy burmistrz Michał Kołaciński ...

Burmistrz-elekt się bawi

To była pierwsza zabawa twardogórskich emerytów z nowym burmistrzem Potyrałą..... ...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com