toyota

Tematy

Miasta

Serwisy

Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

O dawnej muzycznej Oleśnicy

30.11.2017

wyświetleń: 575

O dawnej muzycznej Oleśnicy

fot. Krzysztof Dziedzic

Nowa pozycja książkowa wzbogaciła wydawniczy dorobek oleśnickiej Biblioteki i Forum Kultury...
 
W Sali Rycerskiej Zamku Książąt Oleśnickich odbyła się promocja książki Agnieszki Drożdżewskiej "Kultura muzyczna Oleśnicy w XIX i pierwszej połowie XX wieku". To najnowsza pozycja wydawnicza Biblioteki i Forum Kultury. Nazwisko autorki jest kojarzone w Oleśnicy ze spopularyzowaną przez regionalistów i bibliotekę pracą magisterską poświęconą "życiu muzycznemu Oleśnicy w XIX wieku". A. Drożdżewska obroniła ją w 2004 roku na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. To, co dostajemy obecnie do ręki, to zmieniona, zaktualizowana i rozszerzona o czasy międzywojenne wersja tej pracy.
 
W pierwszym rozdziale tytułowy zakres czasowy został poszerzony do czasów najdawniejszych, dzięki czemu w rzeczywistości poznajemy "muzyczną Oleśnicę" od panowania Piastów. Autorka w swoich badawczych dociekaniach poświęca uwagę muzyce w kościele zamkowym (dzisiejszej bazylice), stowarzyszeniom muzycznym, muzyce w teatrach (występy gościnne, scena miejsca, Oleśnickie Sale Miejskie), działalności orkiestr wojskowych, szkolnictwu muzycznemu (nauczanie prywatne, muzyka w gimnazjum i seminarium nauczycielskim), budownictwu i sprzedaży instrumentów, drukarstwu muzycznemu i dystrybucji muzykaliów. Szczegółowemu opracowaniu poszczególnych tematów towarzyszy wykaz koncertów i przedstawień muzycznych odbywających się w Oleśnicy. Na ilustracjach widzimy koncertowe anonsy, jakie ukazywały się w lokalnej gazecie, przede wszystkim w "Lokomotive an der Oder". Jest w tej książce wiele ciekawych wątków i epizodów, jak choćby występ w niemickiej Oels w 1879 roku polskiego pianisty, cudownego dziecka, Raoula (Raula) Koczalskiego, który zasłynął z interpretacji Chopina.
 
Opracowanie Drożdżewskiej będzie ciekawą lekturą nie tylko dla środowiska muzycznego, które kontynuuje dzieło propagowania muzyki w powojennej polskiej Oleśnicy, ale także dla regionalistów i miłośników historii naszego miasta. Będzie ją można nabyć w księgarence Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią.
 
W spotkaniu promocyjnym w zamku uczestniczyli m.in. burmistrz Michał Kołaciński, jego zastępca Jarosław Sadowski, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa Leszek Mulka. Była też najbardziej znana oleśnicka muzyczna rodzina - Józef, Helena i Agnieszka Ostapowiczowie. Agnieszka Drożdżewska zapowiedziała, że weźmie udział w styczniowym koncercie w ramach "Oleśnickich Spotkań z Muzyką", autorskim cyklu Agnieszki Ostapowicz. Wystąpi tam w roli śpiewaczki.

FOTORELACJA


autor: kadpowrót ›

Galeria zobacz całą galerię ›

Zobacz także

Książka o niezapomnianym lekarzu [AKTUALIZACJA]

Jego serce zostało w Sycowie -  to tytuł książki o niezapomnianym Julianie Jakimowiczu ...

Sesja z książkami

Oleśniccy bibliotekarze w oryginalny sposób uczcili Światowy Dzień Książki i Praw Autorski...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com