toyota

Tematy

Miasta

Serwisy

Sport i rekreacja

Dodaj komentarz | Wyślij zdjęcie lub film | Wydrukuj

Zakup tańszego mieszkania w gorszej lokalizacji

28.11.2017

wyświetleń: 563

Jak kupić mieszkanie – postawić na korzystną cenę czy dobrą lokalizację? Takie pytanie często zadają sobie osoby, które decydują się na kupno mieszkania. Warto dobrze zastanowić się nad wszystkimi korzyściami i niedostatkami wynikającymi z zakupu tańszej nieruchomości poza granicami miast wojewódzkich lub w mniejszych miejscowościach. Bierzemy pod lupę najważniejsze aspekty takiej decyzji.

Przede wszystkim należy uściślić, że określenia „kupno mieszkania w gorszej lokalizacji” używamy w kontekście sytuacji, gdy osoba, która pracując, ucząc się lub spędzając dużo czasu w mieście, planuje zakup mieszkania poza jego granicami. I tak dla osób pracujących w Warszawie gorszą lokalizacją może być Grodzisk Mazowiecki, Sochaczew, Żyrardów, Otwock; dla osób zatrudnionych w Łodzi – Stryków, Brzeziny, Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki; dla wszystkich związanych z Gdańskiem – Tczew, Kartuzy, Pruszcz Gdański, a dla osób pracujących w Poznaniu – Środa Wielkopolska, Swarzędz czy Grodzisk Wielkopolski.


Koszty zakupu mieszkania poza dużym miastem

Ceny mieszkań położonych poza granicami miast wojewódzkim są jedną z największych zalet takich lokali. Jeśli pracujesz w dużym mieście i rozważasz zakup mieszkania w mniejszej miejscowości, na jednym metrze kwadratowym możesz zaoszczędzić od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych. Takie posunięcie pozwoli Ci zachować sporą część oszczędności lub znacznie zmniejszy raty kredytu hipotecznego.

Dla przykładu – cena metra kwadratowego w Warszawie oscyluje średnio wokół 8 000 zł, w oddalonym od centrum Warszawy o ok. 25 km Otwocku – 5 000 zł a w położonym 60 km od stolicy Sochaczewie – 3 500 zł. W Łodzi średnia cena mieszkania to 4 000 zł, w Aleksandrowie Łódzkim położonym tuż przy granicy z Łodzią – 3 000 zł, w Bełchatowie (50 km od centrum miasta) – 2 600 zł. Gdańsk oferuje mieszkania w cenie 5 500 zł, a miejscowości takie jak Kartuzy czy Tczew (30-40 km dalej) – nieruchomości w cenie 3 500 zł za metr.Rynek wtórny a pierwotny

W dużych miastach powstaje zdecydowanie więcej nowych inwestycji (głównie na obrzeżach miast, ale nadal w ich granicach) i szansa na podpisanie umowy z deweloperem jest większa niż w mniejszych miejscowościach. Jeśli planujesz kupno mieszkania poza granicami największych miast wojewódzkich, możesz przygotować się na to, że znaczna część nieruchomości będzie pochodzić z rynku wtórnego. Nie oznacza to jednak, że nowe inwestycje w mniejszych miastach nie powstają. Deweloperzy, wiedząc, że duża część ludzi decyduje się na osiedlenie poza centralnymi częściami największych aglomeracji, wznoszą tam coraz więcej nowych budowli.


Koszty dojazdów i koszty utrzymania

Duża zaleta mieszkań poza granicami miast wojewódzkich to koszty utrzymania, które zwykle są niższe niż w największych miastach. Na niekorzyść mieszkań w mniejszych miastach przemawiają natomiast koszty związane z dojazdami do miast (które zabierają również sporo czasu). Oszczędności wynikające z mniejszych rat kredytu i niższych kosztów utrzymania, mogą być zrównoważone przez opłaty, jakie należy ponieść za paliwo lub komunikację miejską.


Komfort życia

Zaletą mieszkania w mniejszych miastach jest niewielkie natężenie hałasu i ruchu ulicznego. Korki zwykle są mniej dokuczliwe, a poruszanie się po mieście jest szybsze i łatwiejsze. W takich miejscowościach często można spotkać więcej obszarów zielonych. Jeśli cenisz sobie spokój i ciszę, kupno mieszkania poza granicami dużego miasta może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Z drugiej strony istnieją też pewnie niedogodności związane chociażby z ilością ośrodków kulturalnych, rozrywkowych i gastronomicznych, takich jak kina, teatry czy restauracje. Większość z ważniejszych wydarzeń odbywa się w dużych miastach, co wiąże się z koniecznością dojeżdżania.

Jeśli zastanawiasz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie, oblicz, jaką część Twoich miesięcznych zarobków mogą pochłaniać dojazdy do pracy, ile zabiorą Ci czasu i czy kupno mieszkania w małym mieście będzie w takim przypadku opłacalne.

___

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

 


autor: Kamil Radziejowskipowrót ›

Zobacz także

Top 5 wskazówek co do day tradingu

W świecie biznesu często mawia się, że ilu jest inwestorów na rynku, tyle też jest strateg...

Okresowy przegląd domu jednorodzinnego

Bezpieczny i zadbany dom to dom, który należy poddawać okresowym przeglądom. Za brak przeg...

ReklamaKomentarze

Pozostaw pole puste:

Treść

Imię nazwisko / nick


Redakcja zastrzega sobie prawo zmian, skrótów bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające jej prawa lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego.

Copyright © 2013 olesnica24.com